Zauważyłam, że w naszym życiu, nawet jeśli wszystko idzie jak po przysłowiowym sznurku, to i tak co jakiś czas wydarzy się coś, co zatrzymuje nasz proces ulepszania. Albo mamy jakiś nagły wyjazd, albo nieplanowane wydatki, albo musimy komuś pomóc, albo jeszcze coś innego. Te zaburzenia w codziennych dobrych obowiązkach sprawiają, że czasami już nie wracamy do tych ważnych nawyków, które wpływają pozytywnie na nasze życie. Na przykład czytanie biblii, oszczędzanie czy ćwiczenia fizyczne. W zasadzie to moglibyśmy się cofnąć jeszcze trochę w tył i uzmysłowić sobie jak jesteśmy w tyle, kiedy w ogóle nie mamy w swoim życiu tych dobrych nawyków.

Nie ma nic lepszego dla człowieka jak to, żeby jeść i pić, i w tym upatrywać przyjemność w swoim trudzie. Lecz stwierdziłem, że również to pochodzi z ręki Bożej.
Biblia Warszawska Kazn 2:24

Do zalet dobrych nawyków wciąż trzeba wszystkich przekonywać. Nie są one oczywiste dla każdego, dlatego że dobre zwyczaje nie są w naszym życiu tak po prostu, ale są wynikiem mądrości. Mądrości, czy to nas samych, czy tych, którzy nas wychowali włączając w to rodziców i innych opiekunów, szkołę czy kościół. Ja sama z realizacją i wprowadzeniem do swojego życia na stałe tego, co uznawałam wcześnej już za korzystne czekałam lata. Od momentu odkrycia czegoś wartościowego do zastosowania tego musimy jak to się mówi potocznie „dojrzeć”. Z dobrymi nawykami jest tak samo jak z nauką na błędach, musimy się sparzyć wele razy, żeby zacząć czegoś unikać na dobre. Od momentu, kiedy usłyszymy, że ktoś robi coś, co daje dobre efekty do momentu, aż sami zrozumiemy, że dobrze by było to robić mija dużo czasu. Transformacja naszego życie jest po prostu trudna i czasochłonna, dlatego tak mało ludzi się jej podejmuje.

Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali,
Biblia Warszawska Dz 17:30

Dlaczego nam tak długo z tym schodzi, a często nawet nigdy nie wprowadzamy nowych, dobrych nawyków do swojego życia? Bo ciężko jest zmienić złe nawyki. Niestety niektore z tych złych lubimy, jesteśmy do nich przyzwyczajeni lub uzależnieni i dodatkowo jesteśmy leniwi. Dobre nawyki wymagają pracy a niewielu z nas chce wykonać pracę. Wszyscy by chcieli efekty, nagrody i premie, ale nie wszyscy na to pracują. Tak praca popłaca, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę na tyle, aby podjąć często dodatkowy wysiłek. Powiedzenie, że bez pracy nie ma kołaczy jest prawdziwe. Więc masz wyniki, albo wymówki, nagrodę za ciężka pracę albo ciągłe narzekanie na swój ciężki los. Nie zawsze jest wszystko tak czarno-białe, dlatego niekiedy mamy wrażenie, że wiele dobrego robimy, mimo że tak naprawdę to nie robimy a tylko oszukujemy sami siebie tylko we własnych oczach.

Idź do mrówki, leniwcze, przypatrz się jej postępowaniu, abyś zmądrzał.
Biblia Warszawska Przyp 6:6

Decyzja zawsze należy do nas i będziemy żyć wprost proporcjonalnie do naszych nawyków. Czyli mało wysiłku więcej narzekania albo zaangażowanie w dobre nawyki i dobre efekty. Oczywiście to prawda, że ta mądrość nie dochodzi do nas od razu, ale zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest wiele możliwości i informacji na temat tychże możliwości. Dlatego dzisiaj nie ma już nikt wymówki i jeśli żyje źle, to dlatego, że tak chce albo inaczej nie potrafi. W wielu momentach naszego życia Bóg stawia na naszej drodze ludzi, książki, sytuacje, w których możemy w końcu się obudzić z letargu. Pamiętaj, że z pomocą Boga możemy odwrócić zło, którego do tej pory niesprawiedliwie doświadczyliśmy. Nie win Boga za krzywdę, która wyrządził ci inny człowiek. Jeśli nie mamy mądrości w finansach, to możemy się ich nauczyć, mamy nadwagę, która niszczy nasze zdrowie to możemy schudnąć, jesteśmy w patologicznym związku to możemy z niego wyjść. Pytanie tylko jak bardzo chcemy i jak wiele zrobimy, aby rozwiązać swoje problemy.

To głupota prowadzi człowieka na manowce, a potem jego serce wybucha gniewem na Pana.
Biblia Warszawska Przyp 19:3

Kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie pomyślałam sobie po raz drugi, że nie mogę pisać teraz o normalnych rzeczach, bo ludzie potrzebują teraz czegoś ekstra. Pierwszy raz pomyślałam tak podczas pandemii. Byłam tak zszokowana tym, co się wydarzyło, że uważałam, jakby trochę walił się świat. Ale dookoła ludzie żyli tak samo. Tak samo musieli pracować, gotować, opiekować się dziećmi czy studiować. Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy, że najgorsze rzeczy dzieją się tam gdzieś daleko, a tu nagle my byliśmy dotknięci tragediami. I ku mojemu zdziwieniu YouTube się nie zamknął, dziewczyny dalej prowadziły transmisje sprzedażowe, biznesy dalej działały, życie jak co dzień leci dalej. Więc, dlaczego mielibyśmy w obliczu trudności rezygnować z tego, co i tak jest tylko dobre dla nas. Z aktywnośći i dbania o siebie.

Ja wprawdzie jestem ubogi i biedny, Ale Pan myśli o mnie. Ty jesteś pomocą moją i wybawieniem moim. Boże mój, nie zwlekaj!
Biblia Warszawska Ps 40:18

Sprowadziła mnie także na nogi wypowiedź jednego z polskich przedsiębiorców, który stwierdził, że ludzie uważają, że to wszystko, czego ostatnio doświadczaliśmy to koniec świata. Więc skoro ci którym się do tej pory nie chciało za wiele nie robili tak teraz tym bardziej niczego bardziej produktywnego nie zrobią bo teraz mają jeszcze dodatkowa wymówkę. A Ci bardziej ambitni czy roważni będą właśnie działać jeszcze bardziej, chociażby, po to aby zabezpieczyć w tych złych czasach siebie i rodzinę jak najlepiej mogą. Po tej wypowiedzi uzmysłowiłam sobie jeszcze dobitniej, niż kiedykolwiek, że nawet jeśli jutro miałby być mój ostatni dzień życia, to i tak chcę się ulepszać, dlatego że ulepszanie siebie daje same korzyści mi samej. Dobre nawyki zawsze poprawiają jakość naszego życia.

Żelazo ostrzy się żelazem, a zachowanie swojego bliźniego wygładza człowiek.
Biblia Warszawska Przyp 27:17

To jest cały sekret udanego życia, aby zrozumieć, że wszystko, co robimy dla siebie jest podwójnym błogosławieństwem, zaniedbanie jest, jakby podwójnym przekleństwem. Bo jeśli ćwiczymy, to mamy nie tylko satysfakcję, ale też zdrowie i dobry wygląd. Kiedy nie ćwiczymy to mamy do siebie pretensję, chorujemy i gorzej wyglądamy. I nieważne, jakie rzeczy się dzieją na świecie, bo zawsze się jakieś dzieją, i to wcale nie oznacza, że nasze życie bezpośrednio na tym ucierpi. To, co jest pewne to to, że dobre nawyki poprawiają nasze życie bez względu na to w jakim miejscu jesteśmy obecnie. I fakt, z którym na pewno musimy się zmierzyć, czy chcemy, czy nie to bolesna prawda, że jeżeli nie zadbamy o pewne rzeczy wcześniej, to będziemy musieli pracować o wiele intensywniej później. Problem tylko polega na tym, że im starsi jesteśmy tym mniej nam się chce, dlatego warto zacząć dbać o swoje interesy jak najwcześniej.

Owoc trudu rąk swoich spożywać będziesz, Będziesz szczęśliwy i dobrze ci się powiedzie.
Biblia Warszawska Ps 128:2

Przykład z mojego życia z ćwiczeniami jest bardzo dobry w tym miejscu. Odkąd pamiętam byłam bardzo aktywna i nawet jako młoda mama chodziłam na aerobik czy nawet ćwiczyłam sama w domu. Przyszedł, jednak taki czas po 30, że na kilka lat całkowicie zrezygnowałam z aktywności fizycznej, i to nie wyszło mi na dobre. Przytyłam, moje kości zostały obciążone kilogramami i przestały być już wzmacniane przez ćwiczenia, do których przywykły. Moje ciało, dostało negatywnego szoku i z czasem zaczęłam odczuwać bóle i inne dolegliwości chorobowe. Dodatkowo czułam też, że nie jestem już tą samą osobą psychicznie. Przez brak ćwiczeń poziom endorfin spadł, pojawiły się ataki paniki i depresyjne myśli. Przez kilka lat niszczyłam tak siebie. Dlatego później musiałam włożyć o wiele więcej wysiłku aby rozpocząć ćwiczenia na nowo. Muszę przyznać, że było to bardzo trudne im dłużej zwlekałam, tym mniej mi się chciało.

Tak mówi Pan: Powstrzymuj swój głos od płaczu, a swoje oczy od łez, gdyż jeszcze będziesz miała nagrodę za swój trud – mówi Pan – wrócą z ziemi wroga.
Biblia Warszawska Jer 31:16

Naprawdę jak nie masz w życiu jasno określonych celów i nawyków, aby te cele osiągnąć to kręcisz się jakby ciągle w kółko. To znaczy że będziesz ciągle w tym samym punkcie, a to znaczy że będziesz się cofał, bo inni w tym samym czasie już są daleko przed tobą. Z wiekiem my ludzie powinniśmy się na przykład bogacić, a nie ubożeć. I naprawdę ćwiczenia nie są aż tak okropne jak stękanie, kiedy się wchodzi po schodach. Czy jak chodzenie do lekarza na nowe zabiegi z powodu nowych dolegliwości. Tak samo z finansami, kiedy nie zatroszczymy się o oszczędności i inwestycje za młodu to będziemy musieli pracować do później starości, nie mając wcale życia usłanego różami. Bo kiedy boli nas ząb, a kolejka u dentysty za darmo jest spora to człowiek się wtedy zastanawia, dlaczego nie miał wcześniej rozumu i nie uzbierał na te najważniejsze rzeczy wcześniej, aby mógł sobie pozwolić na to aby pójść prywatnie, kiedy musi.

Nie będą się na próżno trudzić i nie będą rodzić dzieci przeznaczonych na wczesną śmierć, gdyż są pokoleniem błogosławionych przez Pana, a ich latorośle pozostaną z nimi.
Biblia Warszawska Iz 65:23

Ostatnia nasza przeprawa z samochodem, o który nie zadbaliśmy wcześniej pokazała nam jak dużo więcej kosztuje nas później naprawienie własnych zaniedbań. Czas, pieniądze nerwy tego właśnie doświadczamy, kiedy nie jesteśmy poukładani i zorganizowani. Tak wiem, że pewni ludzie są bardzo dobrze zorganizowani i poukładani, i nie mają takich problemów, ale więcej ludzi jednak ma z tym problem, aby, chociaż zrozumieć, dlaczego warto dobre nawyki wprowadzać. O wiele mniej ludzi dba o swoją psychikę i dobre funkcjonowanie, ćwiczy, oszczędza, dba o odpoczynek, planuje swoją finansowa przyszłość, czy dba o swoje zdrowie.

Używaj życia ze swoją ukochaną żoną po wszystkie dni twojego marnego bytowania, jakie ci dał pod słońcem, bo to jest twój udział w życiu i trudzie, jaki znosisz pod słońcem.
Biblia Warszawska Kazn 9:9

Jak się okazuje te dobre nawyki są cechami ludzi, którzy dobrze sobie w życiu radzą i z których chcemy brać przykład, czy których podziwiamy. Ale tak samo jak powinniśmy żyć zamiast oglądać w telewizji jak żyją inni tak samo powinniśmy dążyć do tego, aby to nasze życie było właśnie zaplanowane, zorganizowane, stabilne i dzięki temu szczęśliwsze. Biblia właśnie mówi o tym, jak powinno wyglądać nasze życie. Jakimi powinniśmy być i tak poprzeczka jest podniesiona wysoko. To my mamy pomagać, a nie prosić o pomoc, to my mamy pracować i oszczędzać aby budować majątek. Nasze obowiązki mamy wykonywać z radością i wdzięcznością, i mamy swoim życiem dawać dobry przykład.

Dlatego sławiłem radość, bo nie ma nic lepszego dla człowieka pod słońcem nad to, żeby jeść i pić, i weselić się. To niech mu towarzyszy w jego trudzie, po wszystkie dni jego życia, które mu daje Bóg pod słońcem.
Biblia Warszawska Kazn 8:16

Wielu znanych światowych motywatorów wierzy w Boga, dlatego tą mądrość posiada. Afirmacje tak zwane, czyli pozytywne zdania czy określenia wypowiadane codzienne na swój temat naprawdę działają. Afirmacje to deklarowanie dobra i siły w naszym życiu. Przetestowałam je na początku swojej transformacji i dzisiaj po latach znowu do nich wracam, bo czuje, że ich znowu potrzebuję. Zawsze będziemy się uczyć i zawsze warto w tym procesie transformacji znowu praktykować to, co zdało u nas egzamin. Afirmacje to znakomity praktyczny sposób na zmianę nawyków, dlatego że one podnoszą naszą wartość siebie i dają nam więcej siły i motywacji do działania. Przypominają nam też nasz cel i kierunek, w którego zmierzamy.

Gdyż trudzimy się i walczymy dlatego, że położyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawicielem wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących.
Biblia Warszawska I Tym 4:10

Do osiągnięcia sukcesu w zmianie nawyków potrzebujemy jasno określonego kierunku i celu, do którego zmierzamy, Więc jeżeli chcesz być na przykład bardziej cierpliwy, to mów to na głos codziennie w formie już dokonanej. Czyli „jestem cierpliwy/a” itd. Na początku wydaje się to dziwne to mówienie do siebie, ale to naprawdę działa. Na potwierdzenie tego warto dodać, że Bóg stworzył świat swoim słowem, Więc zacznijmy nie tylko doceniać i uważać na to, co mówimy, ale wierzyć w moc naszych własnych słów. Bywa niestety w życiu, że od nikogo nie usłyszymy dobrego słowa. Często jesteśmy w życiu swoimi jedynymi prawdziwymi przyjaciółmi, dlatego traktujmy się dobrze. Tak jak wcześniej pisałam pamiętajmy, że warto się trudzić, bo nie trudzimy się na darmo, za trud zawsze jest nagroda.

Również gdy Bóg daje człowiekowi bogactwo i skarby i pozwala mu korzystać z tego, i mieć w tym swój dział, i radować się w swoim trudzie – jest to dar Boży,
Biblia Warszawska Kazn 5:18

Ja osobiście czuje, że zaczyna się dopiero moje życie, bo dopiero teraz czuję, że mam względną mądrość, aby żyć w końcu na godnym poziomie. Jeszcze wprawdzie nie jestem do końca w tym miejscu, w którym chciałabym być, ale nie spocznę dopóki tak nie dotrę. Prawdą jest przecież, że to z dobra się cieszymy, zdrowie nas buduje, aktywność uwalnia w nas hormon szczęscia i pomaganie nam daje satysfakcję. Dlatego wszystkie nasze działania powinniśmy kierować w nasz rozwój i budowanie siły duchowej, mentalnej i fizycznej. Dlatego zamiast tracić czas na coś, co i tak ci w gruncie rzeczy ci nie służy skieruj całą swoją uwagę na wszystko, co pomoże Ci się udoskonalać.

Oto, co uznałem za dobre i co za piękne: Móc jeść i pić, i być dobrej myśli przy wszelkim trudzie, jaki się znosi pod słońcem podczas krótkiego swojego życia, które mu dał Bóg; bo to jest jego los.
Biblia Warszawska Kazn 5:17

Pamiętaj, że w życiu są co najmniej dwie drogi. Dobrej kondycji albo choroby, dobrobytu albo biedy, głupoty, albo mądrości, czy naiwności i rozsądku. Wybieraj, zatem rozważnie, bo każdy Twój wybór to wprost proporcjonalne do Twoich wybórow konsekwencje.

Gdy zwróciłem swoją uwagę na poznanie, badanie i szukanie mądrości i właściwego sądu, aby poznać, że bezbożność jest głupotą, a głupota szaleństwem:
Biblia Warszawska Kazn 7:25

Nie zapominaj w tej pięknej wędrówce ku lepszemu życiu o Bogu, który nigdy Cię nie zawiedzie i chce Ci w tej drodze towarzyszyć. Pamiętaj, że Bóg jest twórcą tego, co najpiękniejsze. On jest zawsze gotowy żeby ci pomóc, ale czeka na Twoje zaproszenie.

Miłosierny i łaskawy jest Pan, cierpliwy i pełen dobroci.
Biblia Warszawska Ps 103:8