Człowiek… cudowna, niepowtarzalna i inteligentna istota stworzona na obraz cudownego Boga, a tak często nie radzi sobie ze zwykłymi życiowymi rzeczami. I kiedy już naprawdę jest bardzo źle to zamiast szukać rozwiązania na swoje problemy to jeszcze się dobija, sięgając po to, co najgorsze, czyli alkohol, narkotyki, zapożyczanie się, imprezy, przygodny sex, złe towarzystwo itd. Mówiąc o człowieku, który robi sobie bardziej pod górkę, kiedy ma ciężko mówię też o sobie bo połowę swojego życia nie potrafiłam skutecznie rozwiązywać swoich problemów więc tylko się jeszcze głębiej kopałam. Niestety jest to scenariusz wielu ludzi, którzy w swojej nieświadomości wynikającej z różnych względów nie żyją, ale próbują jakoś to swoje życie byle jak przeżyć.

Bliski jest Pan tym, których serce jest złamane, A wybawia utrapionych na duchu.
Biblia Warszawska Ps 34:19

Trudno jednak w to uwierzyć, że my ludzi z takimi możliwościami potrafimy zachowywać się gorzej, niż zwierzęta, bo za przeproszeniem sram… w swoje własne gniazdo. Nie zapomnę wypowiedzi pewnej kobiety, która działa dzisiaj na rzecz młodzieży prześladowanej w szkołach przez rówieśników, bo sama była prześladowana. Mając około 10 lat zaczęła cierpieć z powodu wyzwisk i nękania jednej z koleżanek i z czasem cała szkoła ja prześladowała. Rzecz ta miała miejsce w Stanach Zjednoczonych około 20 lat temu, choć wiadomo, że w Polsce również takie rzeczy się zdarzają. Co jest najbardziej zaskakujące w tej histori to to, że ona w pewnym momencie po latach doświadczania nękania zaczęła nienawidzieć i dodatkowo prześladować samą siebie bo zaczęła wierzyć w te wszystkie złe rzeczy, które słyszała od innych.

Pan otwiera oczy ślepych, Pan podnosi zgnębionych, Pan kocha sprawiedliwych.
Biblia Warszawska Ps 146:8

I to jest jeden z największych problemów nas ludzi. Nie potrafimy często odróżnić prawdy od fałszu, nie potrafimy odróżnić, co jest dobre, a co złe, w co powinniśmy wierzyć, a co zlekceważyć. Jesteśmy po prostu zagubieni. Nie znamy swojej wartości i nie mamy szacunku do samych siebie więc i inni nas nie szanują. Wierzymy w kłamstwa portali społecznościowych, które kreują fałszywe obrazy i kanony piękna i wmawiają nam jak mamy żyć w co się ubierać i jak wyglądać. Zamiast edukować się na temat tego, jak budować swoje majątki zadłużamy się i pogarszamy naszą sytuację z roku na rok coraz bardziej. Nie zastanawiamy się, co jest naszą mocną stroną i co tak naprawdę w życiu chcielibyśmy robić tylko bez większego zastanowienia wypełniamy przykładnie utarte drogi życiowe a i tak nie jesteśmy szczęśliwi.

Jak długo wy, prostaczkowie, kochać się będziecie w prostactwie, a wy, szydercy, upodobanie mieć będziecie w szyderstwie, a wy, głupcy, nienawidzić będziecie poznania?
Biblia Warszawska Przyp 1:22

Życie takie prowadzi do tego, że cierpimy i dochodzimy do takiego momentu, w którym nie mamy siły się już podnieść. W wywiadzie w Polskiej telewizji matka dwójki dzieci stwierdza, że gdyby jeszcze raz mogła zdecydować, to nie miałaby dzieci. Kolejna przerażająca historia 10-letniej dziewczynki, która pisała o mamie, która ciągle płacze i śpi mówi że chce odejść. Naprawdę sami się niszczymy, co się z nami stało, dokąd my zmierzamy? To prawda, że wiele z naszych przyzwyczajeń i sposobów myślenia czy postepowania dziedziczymy od naszych najbliższych opiekunów, ale jeżeli są one złe i wyrządzają nam krzywdę, to nie musimy i wręcz dla własnego dobra nie możemy ich w nieskończoność powielać.

Ponieważ wołałam, a nie chcieliście słuchać, wyciągałam ręce, a nikt nie zważał,
Biblia Warszawska Przyp 1:24

Musimy się w końcu otrząsnąć. Ten ból cierpienia z konsekwencji podejmowania złych decyzji powinien nas budzić z tego letargu i motywować nas do zmian. Nie jest to jednak u nas ludzi takie łatwe, bo my nie lubimy zmian, wychodzenia z tak zwanej strefy komfortu. To ciepełko nawet okropne jest nam już znane więc po co się wysilać. Po to żeby było nam w końcu lepiej, po to aby nie przegrać, aby udowodnić sobie i innym, że możemy żyć lepiej. Jaki mamy pożytek z beznadziei? Nie mamy pożytku z płaczu, depresji i załamania. Skoro gorzej czasami już być nie może to wstańmy z kolan i zawalczmy o swoje życie, nie mamy przecież nic do stracenia, bo i tak siedzimy w gów… po pachy.

Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.
Biblia Warszawska Jer 29:11

Jeśli spróbujemy i zawalczymy, to może być już tylko lepiej. Naprawdę sama wiem, co to porażka. Jest to bardzo trudny i przykry punkt w życiu i uczucie bezsilności, ale wiem też, że można z tego wyjść i być szczęśliwym jak nigdy wcześniej. Dlatego właśnie, że czasami trzeba skończyć coś, aby nowe mogło się rozpocząć. Trzeba puścić żeby złapać. Jest to na pewno jakieś prawo, które działa. Kiedy nie odpuścisz przeszłości nie dostrzeżesz lepszej przyszłości i tak dalej. Widziałam wiele porażek, ale też wiele zwycięstw i transformacji, i tylko na tych zwycięstwach chcę się koncentrować. Bo co możemy dobrego zobaczyć, kiedy z przepicia umiera 30-letni człowiek. Kiedy odbiera sobie życie 18-latka. Zdecydowanie myślimy sobie wtedy, że jak to możliwe, jak do tego doszło. Dochodzi właśnie do tego, wtedy kiedy nie mamy już siły na walkę i kiedy zbyt długo lekceważyliśmy swoje problemy. Ale naprawdę nie musi tak być, bo człowiek może o wiele więcej, niż nam się wydaje.

Lecz kto mnie słucha, bezpiecznie mieszkać będzie i będzie wolny od strachu przed nieszczęściem.
Biblia Warszawska Przyp 1:33

Mnie często motywuje ulubione powiedzenie mojego męża, które znalazł gdzieś w mądrościach, które mówi o tym, że i tak cierpimy, kiedy nic nie robimy więc, jeśli mamy cierpieć, to już lepiej w dobrej sprawie. Kiedy jesteśmy otyli to cierpimy z powodu nadwagi, czemu więc nie chcemy trochę pocierpieć, ćwicząc, aby wyglądać i czuć się świetnie. Zaczęłam więc ćwiczyć i widzę efekty i chcę więcej. W naszym zachowaniu i myśleniu czasami nie ma logiki, bo robimy rzeczy, które nam nie służą ciągle i ciągle tak samo. Potrzebujemy czasami dotknąć przysłowiowego dna, aby się odbić tylko niestety ze schodzeniem na dno jest takie ryzyko, że można się już nie odbić.

Gdyż Bóg daje mądrość, z jego ust pochodzi poznanie i rozum.
Biblia Warszawska Przyp 2:6

Dlatego właśnie zmieniłam swoje życie, aby nie być już powodem cierpienia. Uświadomiłam sobie, że to jest wielka prawda, że to, co zasiejemy to i zbieramy. Odczułam to na własnej skórze, dlatego teraz wiem, że warto inwestować czas na to, aby analizować, aby szukać odpowiedzi, rozwiązań, bo one nie tylko istnieją, ale nam służą, chroniąc nas przed przykrymi konsekwencjami braku rozwagi i mądrości. Bóg chce abyśmy żyli dobrze, czyniąc dobro sobie i innym z wykorzystaniem w pełni nasz potencjał, który jest ogromny. Jak pokazuje wiele przykładów my ludzie potrafimy robić niesamowite rzeczy szkoda tylko, że tak mało z tego wykorzystywane jest, aby rozwiązać problemy tego świata. Rozwój technologiczny i nauka rozwijają się w ogromnym tempie, a my zwykli ludzie w tym samym czasie nie radzimy sobie z podstawowymi sprawami życia codziennego.

Pan bada sprawiedliwego i bezbożnego, A nienawidzi tego, kto kocha bezprawie.
Biblia Warszawska Ps 11:5

Wiedząc, zatem jak wyglądają realia życia na tym świecie powinniśmy tym bardziej dożyć do tego, aby swoje życie w najbliższym kręgu uczynić najlepszym i najszczęśliwszym już dzisiaj. Możliwe to jest, słuchając głosu Boga i kracząc jego drogami, które opisuje biblia. W objęciach Boga życie nasze się dopiero zmienia, z Bogiem dopiero rozkwitamy jak piękne kwiaty, bo Bóg to miłość. W biblii powinniśmy szukać odpowiedzi, inspiracji i wzorów do naśladowania. Wszystko bowiem, co Bóg propaguje to dobro, piękno i szczęście człowieka. Unikajmy destrukcyjnego hałasu, nieprzychylnych porad, dwuznacznych komentarzy i zniekształconego obrazu życia w, w którym zamiast balansu panuje rozdwojenie, a zamiast radości panuje cierpienie. Zadajmy sobie trud odnalezienia spokoju i swojej drogi życia i nieustannie udoskonalajmy się w tym. Uczucie szczęścia i spełnienia to naprawdę dobre uczucie, bo nawet jeśli inne rzeczy zawiodą, to chociaż mamy to.

Jakim ma być człowiek, który kocha życie, Lubi oglądać dobre dni?…
Strzeż języka swego od zła, A warg swoich od słów obłudnych!
Odwróć się od zła i czyń dobrze, Szukaj pokoju i ubiegaj się oń!
Oczy Pańskie patrzą na sprawiedliwych, A uszy jego słyszą ich krzyk.
Biblia Warszawska Ps 34:13-16.

Co zatem powinniśmy zrobić, aby zmienić swoje życie i przestać się w końcu samemu dodatkowo niszczyć:

Zwróćmy się do Boga o pomoc i prowadzenie i zacznijmy analizować naszą sytuację w kontekście rozpoznania problemów. Po rozpoznaniu problemów szukajmy pomocy i informacji na temat tego jak możemy je rozwiązać. Kluczowe jest poznanie wielu sposobów na rozwiązanie naszych problemów, bo istnieje zawsze więcej niż jeden sposób i nie każde rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie. Poradźmy się kogoś zaufanego, ale nie oczekujmy, że ta osoba za nas rozwiąże nasze problemy bo nie taka jest rola przyjaciół. Bądźmy konsekwentni kiedy już zaczniemy proces zmiany. I ciągle sie edukujmy i rozwijajmy, aby coraz lepiej rozwiązywać swoje problemy w przyszłości. Unikajmy tego co nam nie służy bo wchodzenie dwa razy do tej samej rzeki naprawdę jest niewskazane. Poszukajmy dobrej wiedzy w internecie, w książkach i u specjalistów od rozwoju osobistego i psychologów, którzy wyszli z podobnych problemów. Warto ten trud podjąć bo życie jest piękne po drugiej stronie strachu i nałogów.

Życzę Ci powodzenia, Bóg i ja jestem z Tobą!

Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.
Biblia Warszawska Mat 28:20