„Znowu skopałam”, „jestem porażką „, „czy ja umiem cokolwiek poprawie zrobić”, „znowu zawaliłem” itd. Myślę, że niestety takie negatywne określenia nas samych zbyt często padają z naszych ust. Tak to prawda, że jesteśmy tylko ludźmi i potykamy się, ale to nie oznacza, że mamy jeszcze z tego powodu się dobijać.

Nie wiem dokładnie, który człowiek sukcesu to powiedział, ale stwierdził on, że nauczył się tak wiele z porażek, że zastanawia się głęboko czy nie popełnić więcej błędów. Gdyby można było życie przeżyć bez pomyłek to wszyscy byśmy o tym wiedzieli. Nie ma jednak ani jednego człowieka który może o sobie powiedzieć, że się nie myli.

Ludzie ogólnie mają bardzo negatywny stosunek do pomyłek, upadków czy porażek. Nie chce wcale powiedzieć, że mamy być zadowoleni z siebie jeśli ciągle i z premedytacją coś robimy źle, ale karanie się za nasze człowieczeństwo jest przesadą .

Należało, by na pewno podkreślić, że popełnianie błędów nie znaczy, że my jako ludzie jesteśmy źli. Nasze upadki i błędy oznaczają po prostu, że życie to proces, w którym na podstawię upadków, błędów i porażek uczymy się. W wielu wypadkach niestety pewnych zwyczajów nauczyliśmy się od rodziców czy najbliższego otoczenia. Skoro więc nie znamy innych zwyczajów to jak mamy je powielać.

Do napisania tego artykułu zmotywowały mnie wnioski do jakich doszliśmy ostatnio razem z mężem. Jesteśmy obecnie na etapie zmiany naszego życia we wszystkich aspektach także i finansowym. Uczymy się zarządzać naszym budżetem najlepiej jak to możliwe, aby pozbyć się wszelkich długów.

To co bardzo zwróciło naszą uwagę to fakt, że bez względu na to jak bardzo skrupulatnie zaplanujemy nasze wydatki to i tak za każdym razem wyskoczy nam coś nieoczekiwanego. Do tej pory mieliśmy pretensje do siebie o to, ale stwierdziliśmy, że jest to kompletnie niesprawiedliwe.

Problem polega na tym, że nie da się zaplanować wszystkiego idealnie. W życiu na tym świecie perfekcjonizm nie istnieje. My nie jesteśmy idealni, inni ludzie nie są idealni, wszyscy popełniamy błędy i to jest ok. Popełnianie błędów to jest część życia. Dlatego właśnie nie powinniśmy się tak surowo traktować jeżeli coś nam się nie uda. Jeżeli coś nam się nie udało to znaczy, że była ku temu jakaś przyczyna.

Bóg nie ocenia nas nawet tak bardzo surowo jak my sami potrafimy to zrobić. Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a ja wam dam ukojenie.
Biblia Warszawska Mat 11:28

Najgorsze jest też to, że bardzo surowo oceniamy też siebie nawzajem. Krytykowanie, ocenianie, osądzanie to droga donikąd. Poza tym wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Ja popełniam takie błędy, a Ty inne. Skoro, mimo że zrobiliśmy wszystkie analizy, plany i starania, a coś się i tak nie udało to nie panikujmy. To jest normalna kolej rzeczy, nie udało się teraz może uda się później, a jak nie uda się później to też będzie ok.

Nie wszystko czego tak bardzo pragniemy jest zawsze dla nas najlepsze. Nie wszystko, co dobrze wygląda dobrze smakuję. Żebyś nie wiem jak bardzo chciał się przygotować do życia to i tak wiele Cię zaskoczy, bo życie to proces UCZENIA SIĘ. Jesteś biedny to będziesz miał problem z przyzwyczajeniem się do pieniędzy. Jesteś bogaty nie będziesz mógł znieść biedy. Jesteś mądry to będzie Cię bolała głupota.

Mądrość uważa się za cnotę, a najmądrzejszy człowiek na ziemi Król Salomon powiedział że: „Poznanie pomnaża cierpienie”. Kaz 1;18. Jeżeli spojrzymy na życie jak na jedną wielką przygodę to o wiele lepiej będzie nam się żyło. Nie bądźmy zbyt surowi dla siebie, dla naszych dzieci. Od najmłodszych lat niestety zbyt wiele słyszymy krytyki, a za mało pochwal i zachęty.

Nie zwojujemy świata w negatywnej atmosferze. Potrzebujemy wyrwać się z poczucia porażki, szufladkowania i osadzania. Potrzebujemy się wspierać, wierzyć w siebie i widzieć w sobie potencjał. Tylko takie podejście może skutkować sukcesem. Szukajmy w sobie dobra, piękna i potencjału, a nic nie będzie stało nam na drodze do lepszego życia. Pomyśl tylko co będziemy w stanie zrobić jeśli tylko będziemy dla siebie przyjaciółmi.

Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały.
Biblia Warszawska Fil 4:8

Nie narzekajcie, bracia, jedni na drugich, abyście nie byli sądzeni; oto sędzia już u drzwi stoi.
Biblia Warszawska Jak 5:9

Chodźcie więc, a będziemy się prawować – mówi Pan! Choć wasze grzechy będą czerwone jak szkarłat, jak śnieg zbieleją; choć będą czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna.
Biblia Warszawska Iz 1:18