Jeden jest zakonodawca i sędzia, Ten, który może zbawić i zatracić. Ty zaś kim jesteś, że osądzasz bliźniego?
Biblia Warszawska Jak 4:12
.

„Nigdy nie próbuj tłumaczyć się ludziom, którzy nawet nie spróbowali Cię zrozumieć”. Autor nieznany.

„Ocena powierzchowna zawsze zawodzi, za to wewnętrzna nigdy”. Theodore Parker.

„Opinia czy ocena nie jest prawdą, jest jedynie sposobem widzenia oceniającego”. Incredible joy.

„Brak strachu przed opinia innych jest największą wolnością jaką możesz mieć”. Timothy Shriver.

W tym artykule nie będziemy mówić o opinii ludzi, którzy są nam życzliwi, którzy chcą naszego dobra i z miłości chcą udzielić nam i rad, i opinii na tematy, które nas nurtują. Takich opinii nie musimy się obawiać. Krytyka jest dobra, kiedy jest konstruktywna, od czasu do czasu też musimy usłyszeć co musimy poprawić. Sprzężenie zwrotne, informacja zwrotna, czy tak zwany feedback jest nam potrzebny do tego abyśmy się rozwijali. W tym artykule będziemy mówić o tej negatywnej stronie opiniowania.

Na samym początku na pewno trzeba podkreślić, że opinia innych na nasz temat to nie jest nasza sprawa. To znaczy że dosłownie nie powinniśmy się nią przejmować zupełnie. Powód jest bardzo prosty. Każdy człowiek, bez wyjątku, popełnia błędy dlaczego więc mielibyśmy się przejmować opinią innych ludzi, którzy może nie robią tych samych złych rzeczy co my, ale na pewno jakieś robią.

Ludzie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach uwielbiają wypowiadać swoje opinie na różny temat. Niestety najmniej opiniują siebie, a od tego właśnie wszyscy powinni zacząć. Gdyby ludzie, zanim ocenią innych ocenili siebie nie mieliby ochoty na ocenianie innych. Niestety ocena czy opinia na swój temat to nie taka łatwa sprawa. Łatwo jest ocenić innych, ale nie siebie. Dlatego że oceniając siebie musielibyśmy przyznać się do błędów, a tego nie lubimy.

Jeszcze jedno trzeba zdecydowanie podkreślić. Opinia czy ocena innych to nie to samo, co troskliwa dobra rada. Akurat dobrych rad za wszelką cenę nie należy unikać, ale istnieje cienka linia między ocenianiem i tendencyjnym opinio dawstwem i krytykanctwem, a radzeniem z troski. Zbycz często czujemy się zobowiązani czy zdeklarowani do pomagania innym naszymi radami. Jest to bardzo odpowiedzialna rola, która bierzemy na siebie, w momencie kiedy mówimy innym co mają albo co powinni zrobić.

Bardzo ważne jest, aby wysłuchać kogoś, kto ma problem, ale nasze pomaganie powinno skończyć się wskazaniem ewentualnej drogi do rozwiązania danego problemu. Ludzie mają do dyspozycji wiele wyspecjalizowanych placówek, które służą pomocą. Nie bierzmy na siebie tego ciężaru odpowiedzialnosci za innych, będzie to z korzyścią dla nas i dla tych, którzy mają problem. Za dzieci odpowiedzialny jest rodzic, a za dorosłego człowieka on sam. Nie pomożemy sobie w ogóle, przejmując odpowiedzialność jedni za drugich. Jedni są nadopiekuńczy, a drudzy za mało zaradni, do życia w szczęściu potrzebujemy równowagi.

Wracając do wyrażania swoich opinii o innych pokazujemy po prostu, jak jesteśmy mało w życiu skupieni na sobie i swoich sprawach. A jak wiele czasu poświęcamy na sprawy innych ludzi, mimo że to nie powinna być tak naprawdę nasza sprawa. I nie mam wcale na myśli tego, aby ludziom nie pomagać wręcz przeciwnie powinniśmy pomagać przez nie wtrącanie się i angażowanie się w cudze sprawy. Słyszałam ostatnio nawet taki dość mocny tekst, że nie jesteśmy niczyja własnością. To prawda nie jesteśmy niczyim workiem treningowym. Jeżeli już to należymy do Boga naszego stworzyciela.

Jedna z rzeczy, które cenie w Anglikach jest to, że oni nie mają zwyczaju rozmawiać o polityce, religii i sprawach zbyt prywatnych z innymi. To są ich poglądy, wybory i przekonania, i to jest genialne. Dyplomacja i powściągliwość jest bardzo ważna w kontaktach z innymi ludźmi spoza grona naszych najbliższych. Chroni nas ona przed wścibskimi ludźmi, których nie trzeba zapraszać, aby nam pomieszali w życiu.

Tak to prawda, że wielu ludzi nie zdaje sobie zupełnie sprawy z tego jaką krzywdę wyrządzają sobie i innych, kiedy wchodzą w życie innych z butami. Bycie wścibskim to wcale nie zaszczytna cecha charakteru, ale wada. Nawet w bliskich relacjach powinniśmy być ostrożni. Na przykład w relacjach teściowa z synową. Zamiast się kłócić i szarpać lepiej jest się trochę zdystansować. Rozbite małżeństwo to nie jest coś, co powinno kogokolwiek cieszyć.

Skoro inni nie zawsze wiedza, to my bądźmy tego świadomi i chrońmy swoją prywatność. To, że inni uważają, że mają prawo nam mówić jak mamy żyć, wyglądać czy się zachowywać, to nie znaczy, że my mamy tego słuchać. Naprawdę jestem szczęśliwa, że potrafię dzisiaj na wiele znajomości i zachowan wobec mnie powiedzieć nie. Nie powinniśmy czuć się winni z powodu tego, że potrafimy stawiać granice i mieć swoje zdanie. Mamy prawo żyć jak chcemy i nikt nie ma prawa nam tego odbierać. Jeśli to robi to jest w błędzie i zdecydowanie powinien się zająć czubkiem swojego nosa.

Sam Bóg mówi o tym bardzo zdecydowanie i wyraźnie, że nie ma nikt prawa do osadzania drugiego człowieka. Bóg może nas osadzić a nie człowiek, który jest człowiekowi równy i tylko mu się wydaje, że ma do tego prawo. Tak ludzie mówili, mówią i będą mówić. Dlatego właśnie jest wielką sztuką nauczyć się nie przejmować tym, co inni na nasz temat myślą czy mówią. My o nich przecież moglibyśmy powiedzieć to samo. Szkoda jednak życia i czasu na takie banialuki. Niech każdy zajmie się swoim podwórkiem, żyje i pozwoli żyć innym, a świat będzie o wiele lepszy.

Jeśli ktoś nas hejtuje, krytykuje, osądza, poniża, obmawia to znaczy że ma poważny problem ze sobą. Ze swoją samooceną i z oceną sytuacji. Ludzie mogliby sobie skakać do gardeł codziennie, ale przecież to chyba nie to czyni nas szczęśliwymi. Musimy naprawdę zrozumieć, że jeśli ktoś nas traktuje źle, to nie musimy się z tym źle czuć, bo to nie nasza wina i to wcale nie świadczy o nas.

Ja od dziecka byłam poniżana i w większości przypadków wierzyłam we wszystko, co inni mówili. Kiedy dorosłam zrozumiałam jak bardzo Ci ludzie się mylili. Zrozumiałam, że największe problemy mieli oni sami, dlatego że oni żyli, po to aby uprzykrzać innym życie. Niestety zdrowe jabłko zgnije, kiedy ma styczność z innym zgniłym jabłkiem. Ostrożność wobec ludzi i świadomość pewnych faktów nie jest brakiem miłości wobec innych ale jest mądrym i świadomym wyborem dobra dla siebie.

Przestańmy myśleć jak wszyscy, bo to nas w dobre miejsce nie zaprowadzi. Jeśli chcemy lepiej żyć musimy wychodzić poza utarte schematy i tradycje. Wiele teorii i światopoglądów zostaje obalonych. Szukajmy swoich prawd i zasad. Ktoś musi w końcu powiedzieć na złe rzeczy nie. Zwłaszcza tym, którzy mają radość z dręczenia innych. Życzę Ci z całego serca abyś powiedział swoim oprawcom nie.

Kolejne dziecko w Polsce straciło swoje życie, bo było prześladowane. Nie znalazł się nikt w jego otoczeniu kto by mógł mu pomóc. Jest to sytuacja, w której nie da się wyrazić dokładnie bólu, który się czuje w takiej sytuacji. Zmienić możemy to tylko poprzez podnoszenie świadomości o prawdzie. O tym, że opinia innych potrafi być okrutna, ale też, jak bardzo nieprawdziwa. Musimy znać prawdę o sobie o tym jak jesteśmy ważni i warci. Bóg w pełni pokazuje nasza wartość. Dlatego czerpmy z tej prawdy, ile się da.

Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.
Biblia Warszawska Jer 29:11

Nie narzekajcie, bracia, jedni na drugich, abyście nie byli sądzeni; oto sędzia już u drzwi stoi.
Biblia Warszawska Jak 5:9

A dlaczego widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku własnym nie dostrzegasz? 6:42 Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego. Biblia Warszawska Łuk 6:41-42.

Skądże spory i skąd walki między wami? Czy nie pochodzą one z namiętności waszych, które toczą bój w członkach waszych?
Biblia Warszawska Jak 4:1

Pożądacie, a nie macie; zabijacie i zazdrościcie, a nie możecie osiągnąć; walczycie i spory prowadzicie. Nie macie, bo nie prosicie.
Biblia Warszawska Jak 4:2