Nie zapomnę, jak się czułam beznadziejnie, kiedy rozpoczęła się pandemia. Nie mogłam uwierzyć, że żyjemy w sytuacji, o której czytałam wcześniej tylko w historii. Uświadomiłam sobie wtedy jak bardzo nie docenialiśmy wszyscy tego, że tyle lat żyliśmy we względnym spokoju. Oczywiście jak to my Europejczycy mogliśmy tak do niedawna powiedzieć, bo przecież wiele krajów, wtedy kiedy my mieliśmy spokój walczyło o przetrwanie. Niestety wojny na świecie toczą się nieustannie. To uczucie, że odechciało mi się wszystkiego nie tylko mi towarzyszyło. Widziałam rozpacz, gniew, uczucie beznadziei i bezsilność praktycznnie u każdego. Jedni pokazywali to bardziej, a drudzy mniej, ale wszyscy to przeżywaliśmy.

W niedoli mojej wzywałem Pana I wołałem o pomoc do Boga mego, Z przybytku swego usłyszał głos mój, A wołanie moje doszło uszu jego.
Biblia Warszawska Ps 18:7

Jednak co ciekawe mimo pandemii życie toczyło się dalej i ludzie mimo załamki musieli działać dalej. Czy to w pracy, czy to w rodzinnych domach. Wtedy dotarło do mnie, że ja chyba czegoś nie rozumię. Nie rozumiałam, że bez względu na to, co dookoła nas się dzieje życie toczy się dalej. Mimo mojego największego oburzenia i paniki sprawy życia codziennego działają tak samo jak działały. Nawet jeśli dotyka nas największa tragedia jak poważna choroba, czy nawet śmierć kogoś bliskiego to my nadal jakoś musimy żyć. Nawet jeśli nie dla siebie, to dla dzieci, męża czy rodziców. I jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej uświadomiłam sobie, że panika kompletnie nic nie daje. I owszem mamy prawo do tego, aby czuć smutek, złość, żal i ból, kiedy coś złego przytrafia nam się w naszym życiu, ale musimy też znaleźć siłę, aby zakończyć w końcu swoje żale, pretensje i żałobę, przestać panikować i dalej normalnie żyć.

Rozdzierajcie swoje serca, a nie swoje szaty, i nawróćcie się do Pana, swojego Boga, gdyż On jest łaskawy i miłosierny, nierychły do gniewu i pełen litości, i żal mu karania!
Biblia Warszawska Joel 2:13

Śmierć zwłasza ukochanej i bliskiej nam osoby boli nas najbardziej na świecie, bo Bóg włożył w nasze serca wieczność i miłość, ale nie jest to naszym udziałem w pełni na tym świecie i w tym życiu. Osoba, która odchodzi wbrew wszystkiemu co my czujemy, jeśli nas kochała nie chciałaby nas widzieć w depresji, na kolanach i jako wrak człowieka. Może to trochę zabrzmi dziwnie teraz, ale ja ostatnio opłakiwałam kota, który żyje i ma się dobrze, ale przeniósł się z naszego ogrodu na farmę i było to zaskakująco ciężkie doświadczenie dla mnie więc mogę sobie tylko wyobrazić, jak wielki jest ból z powodu utraty kogoś bliskiego i ukochanego. Ale musimy pamiętać, że my ludzie bardzo źle znosimy długie smutki czy stresy. Jest to dla nas toksyczne, dlatego musimy pomimo bólu realizować swoje plany.

Jak matka pociesza syna, tak ja będę was pocieszał…
Biblia Warszawska Iz 66:13

Dodatkwo w trudnych sytuacjach jest wiele rozwiązań, które możemy wdrożyć, aby sobie pomóc w tym cierpieniu i tęsknocie czy w samotności. Niewątpliwie jedną z najlepszych metod na poprawienie sobie nastroju jest wolontariat. Po prostu pomaganie innym w potrzebie. Zaangażowanie się w jakiś charytatywny projekt to dobry sposób na odstresowanie. Nie dość, że zajmujemy sobie głowę, to przebywamy z ludźmi i jeszcze na dodatek pomagamy innym. Naprawdę, kiedy dajemy od siebie to czujemy się dobrze. Nasze problemy stają się mniejsze, a radość z pomagania daje nam prawdziwe szczęście. Zajęcia dodatkowo wypełniają pustkę, która czasami czujemy i zajmują nasza głowę, która w trudnych momentach po prostu za dużo ma myśli naraz. Bycie zajętym zdecydowanie odwraca naszą uwagę od naszego problemu, a o to głównie chodzi.

Gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe,
Biblia Warszawska Iz 58:10

Dzisiaj mam wrażenie, że potrzebujemy jeszcze więcej nadziei i zajęcia głowy czymś pożytecznym, bo po pandemii mamy jeszcze wojnę. Takie podwójne uderzenie. I, mimo że wszyscy wierzymy w to, że ta wojna się nie zaostrzy to gdzieś z tyłu głowy zdajemy sobie sprawę, że nikt nie może nam zagwarantować tego na pewno. Więc naturalne jest, że zastanawiamy się co wtedy? No niestety tak samo jak nie mieliśmy wpływu na pandemię, to tak samo nie będziemy mieć wpływu na tę wojnę. Więc musimy po prostu zaakceptować fakt, że skoro nie mamy wpływu na wielkie sprawy, to miejmy, chociaż wpływ na to, jak się sami czujemy. Prawda jest bowiem taka, że nasz strach i tak nic nie da i nic nie pomoże. Więc po co panikować. Życie nasze bardziej, niż w dniach, czyli umykającym czasie ma wartość w jakości. Dlatego musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby sobie ta jakość zapewnić, w warunkach, jakie są dla nas dostępne.

Choćbym nawet szedł ciemną doliną, Zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, Laska twoja i kij twój mnie pocieszają.
Biblia Warszawska Ps 23:4

Tak jak nie za wiele możemy zrobić, kiedy zostawi nas dziewczyna, bo nie możemy w jej serce nalać szklanką eliksiru miłości, tak samo nie mamy wpływu na wiele okoliczności dookoła nas. Dlatego jeżeli nie możemy zmienić tych okoliczności, to zmieńmy siebie. Ogromna różnica jest w jakości życia, kiedy wstajemy rano i od razu myślimy o tych strasznych rzeczach, które się dzieją na świecie i żyjemy w panice oto, co nam się przytrafi i kiedy. A kiedy wstajemy i dziękujemy Bogu i wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Sama ta świadomość i nastawienie wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Dlatego bez względu na wszystko ja dbam oto, aby moje myśli były tylko pozytywne, bo nie widzę żadnej korzyści z negatywizmu, który tylko nas dodatkowo dobija. Jaki sens jest w dokładaniu sobie trosk, kiedy i tak nie jest najlepiej?

Poniżej link do artykuły, który napisałam w temacie negatywizmu.

Zobacz artykuł: Negatywizm nas dobija! Link ponizej.

https://motywacjapoprzezwiare.pl/?s=nas+dobija

Musimy być silni be względu na to, co się u nas dzieje, bo przybicie, depresja i marudzenie nic nam i tak nie pomogą. Negatywizm nie rozwiązuje problemów, ale je pogłębia. Pamiętajmy też, że Bóg goi rany, używając czas. Dlatego z każdym dniem będzie lepiej, musimy mieć wiarę i nadzieję. Nawet jeśli jutro miałoby dla nas nie istnieć, to chyba lepiej być szczęśliwym dzisiaj. Dlatego jeśli straciłeś pracę, to nie koniec świata znajdziesz nową, i jak sie postarasz to nawet lepszą. Zostawił Cię chłopak to też na pewno lepiej dla ciebie bo widocznie wcale Cię nie kochał. Lepiej wcześniej, niż później i co najważniejsze to niejedyny chłopak na świecie. Nie zawsze to, co myślimy, że jest dla nas dobre faktycznie jest dla nas dobre, wiem z własnego doświadczenia. Dlaczego my ludzie tak kurczowo trzymamy się tego, co jest nam już znane, nawet jeśli to nie jest dobre dla nas. Czas najwyższy to zmienić i zacząć pozbywać się tego, co nam nie służy i zastępować to dobrymi rzeczami.

…nie wspominajcie dawnych wydarzeń, a na to, co minęło, już nie zważajcie!
Biblia Warszawska Iz 43:18

Masz długi to zacznij w końcu myśleć, jak się ich raz na zawsze pozbyć. Naprawdę bardziej poważnie musimy myśleć o naszej spokojnej starości bez długów zwłaszcza, kiedy żyjemy w kraju, kiedy rodzina je może odziedziczyć. Zawiodłeś się na kimś to bardzo przykre, ale to nie koniec świata więc potraktuj to jako cenną życiową lekcję. Idź dalej nie rozmyślając nad tym zbyt długo. Na pewno szkoda naszego czasu na ciągłe rozpamiętywanie przeszłości i bolesnych sytuacji. Jaki to w ogóle ma sens abyśmy poświęcali czas na tych ludzi, którym nie było trudno nas oszukać, upokorzyć czy zranić. Jeśli o nich myślimy to dajemy im się ranić podwójnie. To już jest wtedy nasza głupota, naiwność, i zbyt duża wrażliwość. Bóg uczy nas miłości, ale nie pochwala głupoty, dlatego właśnie pamiętajmy, że musimy wiedzieć, czego się trzymać, a co kompletnie odpuścić.

Jak pies wraca do tego, co zwymiotował, tak głupiec powtarza swoje głupstwa.
Biblia Warszawska Przyp 26:11

Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście. Po burzy zawsze wychodzi słońce, zła passa w końcu się kończy. Jak się coś zawali to można na tym zbudować coś lepszego. Nie wszystko, co dobrze wygląda z pozoru jest dla nas dobre. Strata może okazać się naszym największym dobrem. My ludzie uczymy się na błędach, i to się nigdy nie zmieni, dlatego nie bój się wkracać na nowe nieznane drogi. podobno szczęście jest po drugiej stronie strachu. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dlatego przestań panikować, zacznij w końcu żyć i szukaj rozwiązań na swoje problemy. Nigdy nie jesteś sam, nawet jeśli wszyscy, by cię zostawili, to Bóg jest tym, który nas nie tylko kocha i nam pomaga, ale nas pociesza.

Ja, Ja jestem tym, który was pociesza. Kim jesteś ty, że się boisz człowieka śmiertelnego, syna człowieczego, który ginie jak trawa?
Biblia Warszawska Iz 51:12

Naucz się relaksować, myśleć także o swoich potrzebach i odpoczynku. Przeanalizuj swoje życie aby odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania: „czy tego właśnie chcesz i czy na pewno jesteś z tego co masz zadowolony”. Jaka będzie twoja przyszłość, jeśli będziesz robić, dokładnie to co robisz teraz. Czy możesz zrobić dla siebie, czy swoich najbliższych coś więcej. Czy na pewno nie będziesz kiedyś żałował swoich teraźniejszych decyzji i wyborów, i czy nie będziesz kiedyś z ich powodu cierpiał. Bądź świadomy i po odnalezieniu siebie buduj swoje życie świadomie i odpowiedzialnie, bo to da Ci spokój, spełnienie i szczęście. Nie zapominaj w tym wszystkim o Bogu, który jest w tym wszystkim najważniejszy. Pamiętaj oprócz Ciebie i Boga nikt nie zadba o Twoje interesy lepiej.

Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.
Biblia Warszawska Jer 29:11