Czy myślałeś kiedykolwiek nad tym jak dużo czasu w swoim życiu poświęcasz na negatywizm?

W tym artykule będę chciała przybliżyć temat negatywizmu. Co to jest negatywizm, jak on na nas wpływa, jak go rozpoznawać i jak sobie z nim radzić.

Negatywizm to nic innego jak ciągłe postrzeganie każdego aspektu naszego życia w czarnych kolorach. Inaczej mówiąc wyolbrzymianie negatywnych zdarzeń, sytuacji czy problemów, koncentrowanie się głównie na negatywnych aspektach naszego życia I ciągłym narzekaniu.

W praktyce wygląda to tak, że osoba, która ciągle narzeka jest wiecznie niezadowolona, nie dostrzega nic pozytywnego w swoim życiu, rozmawia tylko o problemach i w efekcie jest bardzo nieszczęśliwa. Na dodatek uważa, że to w ogóle nie jej wina.
Trzeba przyznać szczerze, że wszyscy ludzie łącznie ze mną mają jakby tendencję do narzekania. Kiedy ktoś nas zapyta jak u nas to w pierwszej kolejności nasuwają nam się do głowy te rzeczy, które jeszcze nie są ukończone albo z których jesteśmy nie do końca zadowoleni albo które nas bolą. Lubmy się troche pożalić. Ja sama złapałam się w tym tygodniu na tym, że zamiast cieszyć się z tego ze skończyłam swoja 5 książkę nadal myślę o tym, że tylko jedna z nich jest wydana.

W swoim negatywizmie nie bierzemy pod uwagę wielu rzeczy. Przykład z wydawaniem książek pokazuje, że wiele rzeczy nie jest w naszej mocy. To nie moja wina przecież że dwa razy moją korektę zrobiono z błędami I muszę moją książkę wysłać do korekty po raz trzeci. Wiele razy martwimy się o rzeczy, których nie możemy fizycznie przyśpieszyć. Zamartwiamy się o rzeczy, które ktoś źle wobec nas zrobił i zupełnie nie skupiamy się na tym, co dobrze zrobiliśmy, z czego powinniśmy być dumni I zadowoleni. Dopóki nie zaczniemy skupiać się częściej na pozytywach, które w zdecydowanej przewadze się nam w życiu przytrafiają to ten negatywizmu nas kompletnie zdominuję.

Jak długo można pociągnąć ciągle tylko narzekając? Na pewno szczęśliwego życia z negatywnym podejście w przewadze mieć nie będziemy. Kolejny przykład to dzisiejszy hejt w internecie I podejście do niego. Możemy otrzymać wiele pozytywnych komentarzy na temat tego, co robimy, a I tak bardziej skupić się na tych niewielu negatywnych. To pokazuje nam jak mamy zachwiane spojrzenie I świadomość tego, co powinno być dla nas ważne I na czym powinniśmy się koncentrować. Negatywizm niestety przychodzi nam łatwo. Na pozytywnie myślenie trzeba się trochę wysilić.

Kolejnym przykładem tego jest spotkanie ze znajomymi. Zazwyczaj, kiedy się spotykamy to narzekamy. Omawiamy, czego jeszcze nie zdarzyliśmy zrobić, jak ktoś nas oszukał, ile mamy wydatków, jaka to pogoda nie była kiepska, jak długo jeszcze mamy do urlopu. Nawet jeśli próbujemy to wszystko opisać w miarę w przyzwoite słowa to I tak wychodzi na to, że ciągle narzekamy. Za mało w nas radości, optymizmu I budowania siebie nawzajem, a za dużo negatywizmu. Później dziwimy się, że mamy kiepski nastrój i dlaczego nic nam się nie chce.

Prawda jest taka, że negatywizm wysysa z nas wszystko, co najlepsze. Radość nie rodzi się z narzekania, ale z wdzięczności, szczęście jest po stronie optymistów, a nie pesymistów. Dlatego Jezus zwracał uwagę na to abyśmy myśleli pozytywnie. Wyzbywajmy się więc negatywizmu, aby on nas zupełnie nie zdominował. Jeżeli masz problem z negatywizmem to polecam Ci powtarzać sobie poniższy fragment każdego dnia, abyś mógł zmienić swoje nawyki. Bierzmy sprawy w swoje ręce I czyńmy nasze życie szczęśliwszym.

Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały.
Biblia Warszawska Fil 4,8.