Nasz umysł ma zdolność wyświetlania filmów. Są to filmy z przeszłości albo przyszłości. Niestety nie zawsze, a raczej rzadko jest to kino komediowe. Zazwyczaj jest to kino dramatyczno-tragiczne. Mam na myśli oczywiście to, że pozwalamy naszemu umysłowi grać w grę tortury. Rozpamiętujemy przeszłość, wspominamy dawne sytuacje albo snujemy scenariusze na przyszłość strasząc siebie samych negatywnymi wyobrażeniami. Człowiek jest dość kreatywnym stworzeniem, tylko że jeżeli ta kreatywność nie jest wykorzystana do naszego osobistego rozwoju i dobra to zaczynamy się gubić z naszymi własnymi myślami.

Okazuję się bowiem, że nad myślami my ludzie powinniśmy panować. Tak samo jak panujemy na ciałem i kierujemy nim według naszych upodobań i potrzeb tak samo powinniśmy panować nad umysłem. Z pewnością muszę przyznać, że jest to sztuka. Po pierwsze, dlatego że ludzi na ogół za mało w ogóle zdają sobie sprawę z tego, że muszą przejąc kontrolę nad swoją umysłową sferą. Zazwyczaj koncentrujemy się na naszym ciele. Ale przecież ciało kierowane jest myślami, więc o ile bardziej musimy zadbać nieraz o naszą sferę umysłową.

Ja przekonałam się o tym na swojej skórze bardzo dotkliwie. Dorastałam w ciągłym stresie i lęku. Zauważyłam, więc wiele dysfunkcji w swoim myśleniu co bardzo wpływało na moje życie. Miałam bowiem momenty, w których zastanawiałam co się ze mną dzieje. Niekontrolowany lęk i ciągły stres doprowadził mnie do nerwicy, która zdominowała całe moje życie. Jeśli, więc nie zadbamy lub nie popracujemy w porę nad problemami myślowymi/umysłowymi to możemy mieć poważne problemy z normalnym funkcjonowaniem każdego dnia.

Trudnię doświadczenia i mocne przeżycia odciskają na nas piętno i to jest fakt, który trzeba przyjąć do wiadomości. Nie jest to jednak problem z jakim człowiek nie mógłby sobie poradzić. Bóg uzdrawia bowiem nie tylko nasze ciało, ale także i nasz umysł. Następnym naszym krokiem po uświadomieniu sobie tego problemu jest praca nad nim. Bóg w moim wypadku uzdrowił te sfery w momencie, kiedy wybaczyłam wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do mojej złej kondycji. Bez przebaczenia nie przejdziemy dalej, dlatego że to żal, gniew, i ból sprawiają, że te negatywne filmy ciągle się nam wyświetlają.

Bardzo ważne jest też, aby przebaczyć wszystko sobie. Często bowiem mamy żal i pretensje do samych siebie. Za to, co zrobiliśmy za, to czego nie zrobiliśmy. Trzeba jednak w końcu zrozumieć, że skoro nie da się cofnąć czasu to dlaczego nasz umysł jest ciągle gdzieś zatrzymany. Fizycznie nie możemy przetransportować się do przeszłości, ale nasz umysł to potrafi. Ta zdolność nasza niezawsze działa ku naszemu dobru dlatego właśnie musimy to skorygować. Nasze ciało i umył powinny przecież służyć nam samych ku dobremu. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest abyśmy nauczyli się panować nad naszymi myślami.

Przede wszystkim powinniśmy myśleć tylko o tym, co dobre. Moim sposobem, który działa i który polecam wszystkim jest cytowanie fragmentu biblijnego, który właśnie o pozytywnym myśleniu mówi. „Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały. (Biblia Warszawska, Księga: List św. Pawła do Filipian 4,8”). Warto zauważyć, że fragment ten mówi, aby myśleć tylko o tym, co dobre. Kiedy, więc przychodzi mi do głowy jakakolwiek zła myśl albo zaczyna mi się wyświetlać w głowie głupi film od razu cytujcie sobie ten fragment i tym samym podejmuję decyzję, że nie będę rozmyślać o żadnych negatywizmach. I to działa za każdym razem.

Jeśli masz problem z nadmiernym myśleniem to poszukaj dobrej psychologicznej literatury na ten temat. Problem ten dotyczy bowiem wielu ludzi. Im bardziej będziesz mógł zrozumieć to zagadnienie tym lepiej będziesz mógł sobie z nim poradzić.