Kiedy ma wspaniałą rodzinę. Wspaniałą rodzinę buduję się wtedy, kiedy się zna Boga. Może szaleć koło nas wiele burz, ale kiedy mamy wsparcie w rodzinie jesteśmy nie do pokonania. Zdaję sobie dobrze sprawę z tego ze wspaniała rodzina to nie jest wcale takie powszechne zjawisko. Nawet nie wymagając ideałów, ale po prostu normalności. Zdarza się, że najbliższe nam osoby są naszymi największymi wrogami, czy nawet oprawcami, bo są blisko znają nasze słabości i potrafią nami doskonale manipulować. Przeżyłam to na własnej skórze, dlatego przed długi czas nie radziłam sobie dobrze w życiu.

Pomoc moja jest od Pana, Który uczynił niebo i ziemię.
Biblia Warszawska Ps 121:2

Nie doświadczyłam ciepła rodzinnego we własnym domu, ale u innych też tego za bardzo nie dostrzegałam, zawsze były jakieś nałogi, kłopoty, problemy. Dlatego zawsze byłam podejrzliwa, bo nie ufałam nikomu, a z czasem przestałam także ufać i sobie. Wszystko jednak się zmieniło diametralnie na lepsze od momentu poznania mojego męża, który zainspirował i zainicjował te zmiany na lepsze na dobre. Oboje pragnęliśmy lepiej żyć, kilka lat upłynęło, zanim wiedzieliśmy dokładnie jak to lepiej ma wyglądać. Dzisiaj budujemy nasza oazę spokoju na ziemi w naszym domu. Budujemy miłą atmosferę, wsparcie wzajemne i troskę o siebie. Mogę powiedzieć zdecydowanie, że dzięki temu jesteśmy silni, radośni, wdzięczni i szczęśliwi jak nigdy wcześniej.

Człowiek mądry więcej potrafi niż mocny, a mąż światły więcej niż silny.
Biblia Warszawska Przyp 24:5

Zawsze chciałam mieć wspaniałą rodzinę, ale jej nie buduje się w pojedynkę. Małżonkowie muszą być, w tym zgodni, oboje muszą włożyć swoje zaangażowanie i potrzebują mądrości Bożej do tego. Na pewno lepiej jest, jeśli, chociaż jeden rodzic jest wsparciem, niż żaden, ale najlepiej to działa w tym modelu, który Bóg zaplanował, który niestety dzisiaj jest nie tylko atakowany czy wyśmiewany, ale już zagrożony. Wiem jednak doskonale, że Boże pomysły są najlepsze, bo przeżyłam dwa scenariusze. Rozbitą rodzinę, która prawie zrujnowała moje życie i szczęśliwą rodzinę, która uratowała moje życie. Możesz nie mieć przyjaciół, ale jeśli masz, chociaż kochąjacą babcię, czy mamę, która Cię wspiera to jesteś na wygranej pozycji i masz lepszy start w życiu. Większą pewność siebie, poczucie własnej wartości i siłę do pokonywania wszelkich problemów.

Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie.
Biblia Warszawska I Piotr 5:7

Miłość ma ogromną moc. Przekonałam się o tym na własnej skórze. Najpierw dzięki moim dzieciom, które kocham najbardziej na świecie i które dały mi siłę do walki, wtedy kiedy było najciężej. Dzięki nim popchnęłam się do limitów. Były one moją inspiracją i motywacją. Kolejny był mój mąż, który pokazał mi prawdziwą miłość. Jego miłość jest jak definicja miłości z biblii. Możesz być biedny, ale jak masz ludzi, którzy Cię wspierają, stoją za Tobą murem i chcą twojego dobra to masz wszystko. Co ci po pieniądzach, jeśli nie masz z kim ich wydać, co Ci po wycieczkach, kiedy nie masz z kim ich spędzać, co Ci po życzeniu innym źle i kopaniu dołków, w które potem Ty sam wpadasz. Nie rozumiemy podstawowych potrzeb człowieka. Poczucie bezpieczeństwa, szczęście i spełnienie buduje się szlachetnymi cechami, a nie współzawodnictwem, niekończącymi się walkami, chamstwem, zazdrością i podłością.

Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali.
Biblia Warszawska Jan 13:34

Budowanie szczęśliwej rodziny to ciągła praca, ale wcale ona nie musi być żmudna i nieprzyjemna, jeśli pozytywnie do tego podejdziemy. Na przykład zamiast narzekać na to, co jest do zrobienia możemy cieszyć się, że mamy możliwość to robić. Człowiek zdrowy nie docenia, że ma zdrowe nogi, ten na wózku inwalidzkim, który nie może chodzić nie pragnie niczego więcej, jak te zdrowe nogi. Naprawdę za mało doceniamy to, co na co dzień mamy. Niestety najczęściej doceniamy wszystko, dopiero jak to stracimy. Ale wcale nie musi tak być i nawet nie może tak być, jeżeli chcemy być w życiu naprawdę szczęśliwi. Można by było powiedzieć, że to w zasadzie cały sekret nasze podejście, ale nie, tych elementów składowych jest trochę więcej. Poniżej przedstawiam wam kilka z nich:

1. Bóg zmienia najpierw nas.

Zadziwia mnie to codziennie jak Bóg potrafi dwie pieczenie upiec na jednym ogniu. Nasza zmiana bowiem wpływa na innych. Najpierw Bóg pokazał nam jak wiele w sobie musimy zmienić, jeśli narzekaliśmy na krzywdę wyrządzaną nam przez innych. Nie musieliśmy za wiele tłumaczyć, po prostu zmiana naszego zachowania daje innym do myślenia. Dzielenie się naszymi przemyśleniami, odkryciami i nowymi doświadczeniami były także odkrywcze dla ludzi z naszego najbliższego otoczenia. Można w życiu mieć dobry, jak i zły wpływ często nawet bez otwierania ust na dany temat oddziałujemy na innych. Przykładem jest fakt, że wiele lat naszego dorosłego życia przebimbaliśmy bez oszczędzania. Nasze dzieci nieczuły się z tym dobrze i na pewno nie mogły być z nas dumne w tym temacie. Jednak Bóg przekonał nas o ważności posiadania oszczędności i stabilności finansowej i jesteśmy na drodze naprawiania tej sfery. Dzieci nasze widzą to w naszych rozmowach i ich poczucie bezpieczeństwa rośnie, bo wiedzą, że pracujemy nad tym, aby usprawnić nasze finanse co w konsekwencji zmieni i ich życie na lepsze.

I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała serce kamienne, a dam wam serce mięsiste.
Biblia Warszawska Ez 36:26

2. Zakończenie toksycznych relacji.

Absolutnie nie chce pisać o tym, aby w jakikolwiek sposób ludzi kategoryzować, czy umniejszać, ale ważne jest, aby zrozumieć, że nie jesteśmy odpowiedzialni za życie innych. W takim sensie, że to nie my możemy innych zmieniać, naprawiać czy trwać w relacjach dla nas niewygodnych, niekorzystnych czy tym bardziej niebezpiecznych. Bóg każe wybaczać, więc nie oddawać złem za zło, czy się mścić, ale nie oczekuje od nas też tolerowania zła. Nasze odejście, sprzeciw czy stawianie granic jest potrzebne nie tylko nam, ale i osobom które nie radzą sobie z emocjami, nałogami lub agresją. Dlatego właśnie zakończyliśmy wiele znajomości, które nie przynosiły korzyści żadnej ze stron. Życie jest zbyt krótkie, aby pić złe wino jak to ktoś mądrze i humorystycznie powiedział, a co dopiero, aby wikłać się w złe relacje. Kiedy masz wspaniałą rodzinę to masz większe szanse nie wikłać się w toksyczne związki, dlatego że pragniesz tych lepszych rzeczy, których doświadczyłeś. Troska rodziców, opieka i miłośc, tego pragniemy i potrzebujemy.

A głupich i niedorzecznych rozmów unikaj, wiedząc, że wywołują spory.
Biblia Warszawska II Tym 2:23

3. Marzenia się spełnia.

Nie żałuję już zbyt wielu rzeczy w swoim życiu, dlatego że jest to już przeszłość i trudne doświadczenia sprawiły, że dzisiaj jestem wrażliwszą osobą. Ale zdecydowanie żałuję, że wcześniej nie spotkałam nikogo kto by mnie zaraził marzycielstwem aktywnym. Odnalezienie swojej pasji w życiu daje bowiem ogromne zadowolenie, satysfakcje, spełnienie i szczęście. Są to odczucie, o których zdecydowanie za mało się mówi, a co dopiero przeżywa. Zbyt dużo czasu poświęcamy na problemy i narzekanie, a prawie w ogóle na spektakularne rzeczy, które każdy człowiek nie tylko może, ale koniecznie powinien w swoim życiu mieć. Wiem, że żyjemy w trudnych czasach, ale historia jasno pokazuje, że trudne czasy mniej lub bardziej są zawsze. Co dziesięć, czy siedem lat średnio, jak się nie mylę wybucha taki, czy inny kryzys, dlatego jeśli chcielibyśmy się na tych złych rzeczach koncentrować to, jaki sens w ogóle miałoby nasze życie. Dlatego jeżeli marzysz o czymś, to zacznij, to w końcu realizować, a będziesz zdumiony rezultatami. Pamiętaj, tylko aby być, w tym ponadprzeciętny i nie czekać na lepsze czasy, bo one mogą nie nadejść. Zdecydowanie, mając wspaniałą i wspierającą rodzinę będziesz mógł realizować swoje pasje. Dlatego że ci, którzy Cię naprawdę kochają będą nie tylko wiedzieli, co jest dla Ciebie ważne, ale będą zawsze po Twojej stronie, aby Cię zachęcać i motywować do działania.

Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie.
Biblia Warszawska Fil 4:13

4. Uzmysłów sobie swoją wartość.

Każdy z nas jest ważny, piękny i wartościowy, to jest fakt, ale jak mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego właśnie zamiast żyć pełną piersią chodzimy pochyleni do samej ziemi. Każda zmiana musi się zacząć od nas więc, jeśli nie wierzymy sami w siebie, to jak inni mogą uwierzyć w nas. Wierzmy w siebie bez oglądania się na innych, bo nasze życie to nie innych sprawa. Nie tylko możemy zmienić swoje życie, ale nawet powinniśmy to zrobić dla samych siebie. Stworzyć dla siebie idealny i wspaniały dom, to jest wykonalne. Jakie to jest wspaniałe uczucie, kiedy wracasz z pracy i w domu czeka na Ciebie ktoś, kto nie będzie cię krytykował, kiedy powiesz mu o swoich problemach, ale da Ci dobrą radę lub po prostu Cię wysłucha i powie, że wszystko będzie dobrze. Nie zapomnę tego uczucia leku, kiedy wracałam ze szkoły i zastanawiałam się, czy będzie awantura w domu. Jest to straszne i nieświadomie często to kontynuujemy w swoim dorosłym życiu, bo tak do tego przywykliśmy. Robimy to, nawet jeśli tego nienawidziliśmy. Dlatego tak ważne jest, aby obudzić się i stworzyć miejsce na ziemi, które będzie miejscem, w którym nie będzie miejsca na kłótnie i spory, ale w, którym w końcu odpoczniesz. Miejsce bez stresu, zazdrości, pretensji a raczej ze wsparciem, zrozumieniem i dbaniem o siebie nawzajem. Jak bardzo potrzebujemy tej atmosfery akceptacji, przynależności, szczerego uśmiechu, pomocy i ciepła. Jesteśmy po prostu tego Waci.

Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.
Biblia Warszawska Jer 29:11

5. Dobroć jest piękna.

Otworzyć swoje serce i zacząć kochać w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy. Bardzo tego potrzebujemy, zwłaszcza teraz, kiedy widzimy na własne oczy wszędzie strach, bezradność, agresję, egoizm i nienawiść. Zło jest nienasycone, ale my mamy rozum, aby wybrać to, co dobre, bo jeśli wybierzemy zło, to ono zatoczy koło i prędzej czy później zrani i nas. Jesteśmy wartościowi, kiedy jesteśmy dobrzy, jesteśmy piękni, kiedy jesteśmy mili i w końcu jesteśmy ważni, kiedy jesteśmy wrażliwi. Dobrzy dzidkowie mają wspaniałe wnuki, dobrzy rodzice mają dobre dzieci. I nawet jeśli nie było nam do tej pory dane doświadczyć tych dobroci w naszym życiu to zacznijmy szerzyć to dobro, którego dla siebie sami pragniemy. Dobro wraca i zaraża innych i rozprzestrzenia się z większą siłą, dlatego że dobrych ludzi jest o wiele więcej, niż złych. Są ludzie, którzy nie mają nawet własnego dachu nad głową, dlatego, kiedy my mamy ten dom, a zamieniamy go w miejsce ciągłych walk i kłótni to czas na zmianę. Nigdy nie jest za późno na zmianę. Dopóki żyjemy jest nadzieja. Dlatego jeśli widzisz, że potrzebujesz pomocy to szukaj jej, a na pewno ja znajdziesz.

Szukajcie Pana, dopóki można Go znaleźć, wzywajcie go, dopóki jest blisko!
Biblia Warszawska Iz 55:6