Kiedy w końcu doszło do mnie, że wiele w swoim życiu robię źle, odwrotnie, niż powinnam to zaczęłam zastanawiać się nad mechanizmami działań człowieka. Zadawałam sobie ciągle pytanie dlaczego inaczej myślę i inaczej postępuję od większości ludzi. Fakt, że często mamy mylne zdanie o innych, bo nie znamy ludzi dokładnie, ale ja czułam, że byłam inna. Inaczej myślałam inaczej rozumiałam i postępowałam. Nie zdawałam sobie jeszcze wtedy sprawy jak bardzo ukształtowało mnie negatywnie moje dzieciństwo i brak dobrego wychowania. Dzisiaj wiem, że dobre wychowanie nie zawsze daje gwarancje dobrego życia i samych sukcesów, bo zakazany owoc najlepiej smakuje, pociąga i fascynuje. Ale na pewno chroni nas przed pchaniem się we wszystkie możliwe kłopoty i pokazuje dwie strony medalu w wielu aspektach życia człowieka.

Nie błądźcie: Złe rozmowy psują dobre obyczaje.
Biblia Warszawska I Kor 15:33

Kiedy dostaniemy ostrzeżenie to później już sami podejmujemy decyzje, czy wolimy się sparzyć, czy jednak ominiemy coś lub kogoś szerokim łukiem. Dzisiaj widząc już życie z perspektywy osoby dojrzałej wiem, że każdy bez wyjątku musi przejść swoją drogę po rozżarzonych węglach, bo człowiek najlepiej uczy się nie na cudzych, ale na swoich błędach. I ta nasza różnorodność odgrywa duża rolę w procesie poznawczym. Inaczej będzie widział świat człowiek cichy i spokojny, a inaczej towarzyski i energiczny. Kolejna sprawa to młodość, której nie powinno się liczyć, bo jest to właśnie czas na eksperymentowanie. Tych wszystkich zależności jest bardzo dużo, ale faktem jest, że to nie nasze okoliczności zawsze przesądzają o naszym powodzeniu, ale nasze wybory są za to odpowiedzialne. Wybory nasze z czegoś wynikają. Zazwyczaj z tego, co do tej pory zdążyliśmy poznać. Z tego, co widzieliśmy i z tego, co najprawdopodobniej będziemy naśladować.

Umiłowany! Nie naśladuj tego, co złe, ale to, co dobre. Kto czyni dobrze, z Boga jest, kto czyni źle, nie widział Boga.
Biblia Warszawska III Jan 1:11

Na przykład brak finansowej edukacji wpędza nas w kłopoty. Uczymy się liczyć, ale nie liczyć na siebie niestety, a ta umiejętność jest niezwykle przydatna. Kiedy nie nauczą nas zarządzać finansami najlepiej na przykładzie to mamy prawie pewne, że wpakujemy się w długi. Chyba że urodzimy się rozsądni, oszczędni i poukładani, znam i takie przypadki. Lata minęły, zanim zrozumiałam, że życie trzeba poprowadzić, tak aby pieniądze mi służyły. Abym zrozumiała, że w życiu chodzi o coś więcej, niż tylko o pieniądze, ale że bez pieniędzy nie zrealizujemy wiele rzeczy dla nas ważnych. Nauczyć się oszczędzać, przestać być niewolnikiem pracy i liczyć każdy grosz od pierwszego do pierwszego to dobre nawyki edukacji finansowej. Których musimy poszukać, dlatego że niestety nie wszyscy mają do nich dostęp.

leniwy ma się za mądrzejszego niż siedmiu odpowiadających rozsądnie.
Biblia Warszawska Przyp 26:16

Nie wiem dlaczego wszystko, co najlepsze w życiu jest, jakby ukryte i trzeba się wysilić, aby to nie tylko odkryć, ale i zastosować, i co najważniejsze mieć z tego korzyść. Życie to gra, w którą trzeba się nauczyć grać, aby wygrywać. Jeśli chcesz czegoś, to musisz oto zawalczyć i co najważniejsze możesz z tego uczynić najlepszą przygodę. Dlaczego my ludzie zamiast cieszyć się, że możemy coś zrobić narzekamy, że musimy cokolwiek zrobić. Zamiast widzieć możliwości widzimy same problemy. Ci którzy mają takie negatywne pojęcie daleko niestety nie zachodzą. Dzisiaj wiem, że ja jestem odpowiedzialna za swoje życie i tak jak sobie pościelę tak się wyspię. Dlatego już nie jestem bierna i nie oglądam się na nikogo i na nikogo nie liczę, bo to strata czasu, dużo bólu i rozczarowań. Dbanie o siebie jest logiczne, bo dlaczego innym miałoby bardziej zależeć, niż nam samym? To niedorzeczne.

Zaufaj Panu i czyń dobrze, Mieszkaj w kraju i dbaj o wierność!
Biblia Warszawska Ps 37:3

Z naiwności leczy się człowiek szybko jak zostanie zdradzony, poniżony, zostawiony, wykorzystany, okłamany itd. Wtedy dochodzi do nas, że musimy być bardziej ostrożni nawet w doborze najbliższego towarzystwa. Najbardziej bolesne dla nas ludzi jest sytuacja kiedy musimy izolować się od tych, którzy przecież powinni się o nas troszczyć. Dorośli nie zawsze mają rację i nie należy wszystkiego ślepo naśladować. To ze staniemy się ostrożniejsi i mądrzejsi nie oznacza wcale, że mamy być bezduszni. W końcu uczymy się balansu, kiedy po raz kolejny pseudo przyjaciel wbija nam przysłowiowo nóż w plecy po tym, jak otworzyliśmy się i powiedzieliśmy o sobie może trochę za dużo. Z wiekiem uczymy się też nie brać dołowienie wszystkiego, co słyszymy i widzimy. Ludzie dużo mówią mniej robią. Pierwsze wrażenie nie zawsze jest trafne, ale wiele można powiedzieć o człowieku, nawet jeśli jeszcze nie zdążył otworzyć swoich ust.

mowa szczera trwa wiecznie, lecz fałszywa tylko chwilę.
Biblia Warszawska Przyp 12:19

Naukowcy twierdzą, że potrzeba 21 dni żeby nowa czynność stała się naszym nawykiem, jeżeli będziemy codziennie powtarzać ta czynność. Pomyślmy więc jak bardzo mamy zakorzenione pewne zwyczaje, kiedy praktykujemy je na przykład przez 21 lat. Co najgorsze nie wszystkie te zwyczaje nam służą, na przykład palenie papierosów jest świetnym tego przykładem. Większość ludzi ma problem z rzuceniem palenia. Osobiście uważam, że im dłużej coś praktykujemy tym trudniej nam się z, tym rozstać. Na przykładzie giełdy można to dobrze zobrazować. Jeśli od początku nauczymy się złych praktyk tak zmiana ich jest bardzo trudna. Te stare naleciałości wracają do nas ciągle i tylko zdecydowana i konsekwentna walka w bólu i samozaparciu może to zmienić.

Przypomnijcie sobie dni poprzednie, kiedy po swym oświeceniu wytrwaliście w licznych zmaganiach z utrapieniami,
Biblia Warszawska Hebr 10:32

Trwanie w toksycznych związkach to kolejny niezbyt przyjemny przykład. Wiemy, że coś nam nie służy, a jednak w tym trwamy. Chyba nigdy do końca tego nie zrozumiem dlaczego my ludzi tak bardzo nie lubimy zmian. Ale faktem jest, że wszystko, czego doświadczamy zostawia w nas ślad, dobry albo zły. Jest nam łatwiej w tym, co jest nam znane, wybieramy zatem wygodę ponad szczęście i bezpieczeństwo niestety. Lenistwo jest łatwe, ale nigdy nie jest korzystne dla nas. Do lepszego życia prowadzi droga przez ból, wysiłek, pracę, upadki i wyrzeczenia. Przykład o wiele lepiej jest mieszkać w domu spokojnym i cichym, niż awanturniczym i pijackim. Ale atmosferę domowa buduje się charakterem. Cierpliwością, miłością, łagodnością, zrozumieniem i kompromisem. A w nas ciągle walczą te negatywne uczucia jak stres, pospiech, gniew, zazdrość, żal i porywczość.

Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to wiedzie do złego…
Biblia Warszawska Ps 37:8

Najtrudniejszą rzeczą, jaką odkryłam ostatnio jest fakt, że każdy dorosły człowiek decyduje za siebie i wybiera dokładnie to co mu pasuje. Niestety nie zawsze wybiera do końca świadomie. Czasami po prostu nie wie, że można żyć inaczej, lepiej. Bez względu, jednak na to jak bardzo byśmy chcieli pomóc drugiemu człowiekowi w problemach on na to musi wyrazić zgodę i musi współpracować. Nie jesteśmy też odpowiedzialni za innych dorosłych, którzy chcą i mają prawo żyć po swojemu. Wolna wola dana nam przez Boga oznacza, że możemy wybrać dobrze i źle. Usłyszałam ostatnio stwierdzenie jednego z mądrzejszych polityków, że ludzi nie chcą wolności, ale chcą bezpieczeństwa. Całkowita wolność każdego z nas oznacza ciężka pracę i odpowiedzialność każdego z nas, a przecież my ludzie wolimy jak inni za nas coś zrobią wtedy ewentualnie winę za szkody możemy zwalić na innych.

Bo cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, jeśli siebie samego zatraci lub szkodę poniesie?
Biblia Warszawska Łuk 9:25

Jak więc pokonać te złe nawyki. Jak rozpocząć, to lepsze życie. Dlaczego warto to zrobić? Jest to możliwe dla każdego z Bogiem. Twierdzę, że potrzebujemy Boga, aby lepiej żyć, bo Bóg jest twórcą wszystkiego, co piękne i wspaniałe. W życiu bywa różnie przez złe wybory nasze czy nie nasze cierpimy. Doznajemy bólu, molestowania, przemocy, nałogów, wyzwisk, kłamstw, zdrad itd. Dobra nowina jednak jest taka, że bez względu na to czego doświadczyliśmy dobra passa może się zacząć w życiu każdego człowieka. Może się zacząć w każdym momencie od momentu, w którym zaczniemy szukać dobra dla swojego własnego dobra. Nie każdy ma równe szanse, ale każdy ma możliwości, aby uczynić swoje życie lepszym i pięknym. Wiem z własnego doświadczenia, że wszystko dla chcącego jest możliwe.

Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.
Biblia Warszawska Jer 29:11

Musimy się tylko wyłamać z szeregu. Zauważyć to co jest nie tak i otworzyć szeroko oczy i uszy, i zaangażować się w transformacje która naprawdę jest cudowną przygodą. Wydaje mi się, że nie ma nic lepszego jak odejść z tego świata ze świadomością, że nie zmarnowałam czasu, który został mi dany, ale żyłam na 100%. że szukałam, walczyłam, pracowałam na to, aby nie być kolejnym złym przypadkiem. Jadać samochodem przez miasto widzę różnych ludzi. Jednych zadowolonych, a drugich smutnych. Widzę pary wyglądające na szczęśliwe trzymające się za ręce i pary które już na pierwszy rzut oko są ze sobą tylko z powodu dziecka, które biegnie koło nich, bo nikt nie zwraca uwagi, czy ono nadąża. Jedni młodzi ludzie uśmiechnięci wchodzą do kawiarni na kawę ze znajomymi, a po drugiej stronie idzie młody człowiek w kapturze który patrzy pod nogi za niedopałkami papierosów.

Choćby ojciec i matka mnie opuścili, Pan jednak mnie przygarnie.
Biblia Warszawska Ps 27:10

Możemy mieć dom, fajny samochód, dobra pracę, pasję, szczęśliwa rodzinę, a możemy też czuć pustkę i rozczarowanie, snuć się po tym świecie, nie wiedząc dokąd zmierzamy i po co my tu w ogóle jesteśmy zapijając kolejny beznadziejny dzień. Ten sam świat, a różni ludzi i doświadczenia. Ważne jest, jednak aby zrozumieć, że te osoby, które mają to wszystko naj nie są wolne od problemów, ale nie ugrzęźli w nich po uszy, bo walczą oto czego pragną. A Ci którzy nawet siedzą w problemach po uszy mogą się z nich wykaraskać, jeśli tylko w końcu zdecydują, że są warci i ważni, i uwierzą, że mogą naprawdę odmienić swój los. Tak to prawda ze zmiana życia jest długotrwała wymaga pracy i wytrwałości, ale daje ogromna satysfakcję w przeciwieństwie do rozgoryczenia i beznadziei która towarzyszy człowiekowi, który nie chce zrobić ze swoim życiem nic.

Kto mówi: Biada! Kto mówi: Ach! U kogo jest kłótnia? U kogo skarga? Kto ma rany bez powodu? Kto ma zaczerwienione oczy? Ci, którzy do późna przesiadują przy winie, którzy chodzą kosztować winnej mieszaniny. Nie patrz na wino, jak się czerwieni, jak się skrzy w pucharze i lekko spływa do gardła. Bo w końcu ukąsi jak wąż, wypuści jad jak żmija. Twoje oczy oglądać będą dziwne rzeczy, a twoje serce mówić będzie opaczne słowa, I wyda ci się, że śpisz na pełnym morzu i że jesteś jak śpiący przy sterze okrętu. Bili mnie, a wcale nie bolało, tłukli mnie, a nic nie czułem. Jak tylko wytrzeźwieję, znów do niego wrócę. Biblia Warszawska Przyp 23:31

W galerii z obrazami widziałam obraz Marlin Monroe, na którym widniał napis w języku angielskim: Every saint has a past and every sinner has a future. Co na Polski oznacza: Każdy święty ma przeszłość, a każdy grzesznik przyszłość. Jakie to prawdziwe. Lubimy kategoryzować ludzi i szufladkować, a prawda jest taka, że bez Boga jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy zmagamy się z tymi samymi problemami. Każdy ma na sobie jakieś rany i każdy jest po jakiś przejściach. Grunt to zrozumieć, że nasze życie to nie tylko porażki, ale też zwycięstwa. Dopóki się nie skupimy na pozytywach dopóty będziemy tylko narzekać i stać w miejscu. Ja jestem chodzącym dowodem jak człowiek w kilka lat może zmienić swoje życie diametralnie. I nie ma dla mnie dzisiaj znaczenia ze 35 lat było tych gorszych, bo ostatnie 7 rekompensują mi wszystkie krzywdy. Żałuje, tylko że tak późno zaczęłam swoją transformację, ale Ty możesz zacząć znacznie wcześniej. Chciałabym mieć znowu 18 lat i wiedzieć to co wiem teraz, naprawdę zaczęłabym swoje życie znacznie wcześniej.

Oto, co uznałem za dobre i co za piękne: Móc jeść i pić, i być dobrej myśli przy wszelkim trudzie, jaki się znosi pod słońcem podczas krótkiego swojego życia, które mu dał Bóg; bo to jest jego los.
Biblia Warszawska Kazn 5:17

Książki naprawdę rozwijają, nowe wyzwania nas umacniają, warto brać przykład z ludzi, którzy osiągnęli to, o czym my marzymy, trud i ciężka praca są tylko tymczasowe, później spija się już tylko śmietankę. Zamiast być zajętymi od patrzenia jak inni osiągają to, o czym marzą zacznijmy być zajęci realizowaniem swoich marzeń. Chcesz jeździć na wakację zarób na to, chcesz mieć fajną dziewczynę stan się fajnym chłopakiem, chcesz kupić dom oszczędzaj, chcesz wymienić auto na lepsze zrób nadgodziny. Co nasze życie jest warte bez realizacji tego, co dla nas jest ważne. Jak to mówią psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Dlatego niech motywacją naszą będzie nawet fakt, że komuś nie podoba się, że nam się dobrze powodzi. Jeśli nie mamy innego powodu, to niech ta przekora nim będzie.

Oto ręka Pana nie jest tak krótka, aby nie mogła pomóc, a jego ucho nie jest tak przytępione, aby nie słyszeć.
Biblia Warszawska Iz 59:1

Budujmy lepszych siebie, lepsze relacje, lepsze domy, stawajmy się lepszymi pracownikami, poprawiajmy swoje finanse, zdrowie i samopoczucie. Jak to wszystko zrobić? Krok po kroku, sprawę po sprawie. Podobno sprawy, które są do rozwiązania to nawet nie są problemy. Idąc więc za ciosem edukujmy się, bo w dzisiejszych czasem wszechobecnych informacji nie mamy już wymówki, że nie wiedzieliśmy. Nikt nam już nie uwierzy. Nie chcemy być też tymi, którym się nie chciało, bo przecież, jak pokazują social media wszystkim innym się chce więc chyba nie zostaniemy w tyle. Żyjemy bowiem w czasach wzajemnej inspiracji, dlatego główny cel tej dekady to żyć, tak aby inni mogli się tym inspirować. Mnie przyświeca ten cel, mam nadzieję, że ten artykuł zachęcił do tego i Ciebie.

Nie bój się, bom Ja z tobą, nie lękaj się, bom Ja Bogiem twoim! Wzmocnię cię, a dam ci pomoc, podeprę cię prawicą sprawiedliwości swojej.
Biblia Warszawska Iz 41:10