Dopóki nie poznamy Boga nie zdajemy sobie sprawy z tego, że płacimy wysoka cenę za grzech, na który decydujemy się w naszym życiu. Tak niestety trzeba sobie powiedzieć szczerze ze sami wybieramy grzech bardziej lub mniej świadomie. Nieświadomie wtedy kiedy nie zastanawiamy się zupełnie nad tym jakie konsekwencje mogą nasze dzialania i decyzje przynieść. Co najgorsze te przykre konsekwencje szkodzą nie zawsze tylko nam ale czasami też tym, którzy zdecydują się z nami dzielić życie.

Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan: Błogosławiony człowiek, który u niego szuka schronienia!
Biblia Warszawska Ps 34:9

W tym krótkim artykule chciałabym poprzez przykłady z życia uzmysłowić Tobie drogi czytelniku, że wszystko, co robimy ma oddźwięk dobry lub zły. Oczywiście nie możemy pokusić się o perfekcjonizm w tym temacie, bo my jako ludzie nie jesteśmy idealni i nigdy nie będziemy, ale ulepszanie naszego życia jest jak najbardziej na plus. Nowy rok i nowe możliwości więc do dzieła.

Początek mądrości jest taki: nabywaj mądrości, i za wszystko, co masz, nabywaj rozumu!
Biblia Warszawska Przyp 4:7

Zacznijmy może od problemu, który każdy ma na swoim sumieniu – zazdrość. Wiele razy uważamy, że mamy prawo zazdrościć albo na przykład, że nie da się nie być zazdrosnym w związku. Ja sama borykałam się z tym grzechem przez dziesiątki lat i jak sam tytuł tego artykułu mówi zapłaciłam za to sporą cenę. Przede wszystkim ucierpiał mój spokój, którego nigdy nie miałam przez zazdrość. Byłam zawsze bardzo podejrzliwa i we wszystkim widziałam podstęp. Miałam problem z zazdrością, bo nie potrafiłam nikomu zaufać. Tak nasze problemy biorą się zawsze z innych problemów, ale to temat na inny artykuł.

Widziałem także, że wszelki trud i wszelkie powodzenie w pracy wywołuje tylko zazdrość jednego względem drugiego. To również jest marnością i gonitwą za wiatrem.
Biblia Warszawska Kazn 4:4

Zazdrość jest negatywnym i toksycznym uczuciem. Mimo że występuje także w zdrowej formie potrafi niekiedy dosłownie zniszczyć życie osobie, która pielęgnuje to uczucie. Z powodu zazdrości ludzie wikłają się w niebezpieczne sytuacje. Pragnienie tego czego nie mamy potrafi zburzyć nas i nasze relacje. Dzisiejsze social media nie pomagają nam wcale w pokonywaniu zazdrości, a wręcz przeciwnie podsycają ja i wpędzają nas w jeszcze większy wyścig tak zwanych „szczurów”.

Nie zazdrościj złym ludziom i nie pragnij ich towarzystwa,
Biblia Warszawska Przyp 24:1

Jak pokonać sobie z zazdrością w takim razie, skoro nie jest ona uczuciem, które należało, by pielęgnować. Przede wszystkim musimy zacząć od poczucia własnej wartości. Musimy zrozumieć ile jesteśmy warci i jak jesteśmy ważni. Nawet jeżeli nie jesteśmy ważni dla kogokolwiek kto chodzi po tym świecie to musimy wiedzieć, że jesteśmy ważni dla Boga.

Choćby ojciec i matka mnie opuścili, Pan jednak mnie przygarnie.
Biblia Warszawska Ps 27:10

Wiem, że gdybym nie dowiedziała się o tym jak bardzo Bóg mnie kocha i jak bardzo jestem wyjątkowa, bo jedyna na tym świecie;) to nie poradziłabym sobie z zazdrością. Zaczęłam nawet lubić swoje włosy, których nie lubiłam większość życia, bo zrozumiałam, że to co stworzył Bóg jest piękne. Wszystko więc sprowadza się do naszego nastawienia i sposobu patrzenia na rzeczy przez pryzmat tego w co wierzymy.

Niech się odwróci od złego, a czyni dobre, niech szuka pokoju i dąży do niego.
Biblia Warszawska I Piotr 3:11

Już nie zazdroszczę innym majątku, bo wiem, że nie stali się bogaci bez powodu, ale z ciężkiej pracy. I zamiast myśleć ile inni mają, ja poświęcam czas na edukacje finansowa, aby pozbyć się długów i zacząć inwestować. Już nie zazdroszczę innym kobietom urody, bo one mają to czego ja nie mam i odwrotnie. Bóg stworzył ludzi, przyrodę i talenty pięknie po to abyśmy mieli z tego radość, a nie abyśmy zazdrościli.

Nie zazdrość człowiekowi gwałtownemu i nie obieraj żadnej jego drogi,
Biblia Warszawska Przyp 3:31

Zazdrość to nic więcej jak strata czasu i nasz stres. Jeżeli nie znasz swojej wartości i zazdrościsz innym wszystkiego to Twoje życie nie upłynie w szczęściu tylko w żalu, gniewie i nienawiści. Nigdy nic wielkiego ani dobrego też dla siebie nie zrobisz w takiej atmosferze. Zawiść i negatywne myśli będą Cię zżerać od środka a Ci którym zazdrościsz będzie się jeszcze lepiej powodzić. Dlatego, że oni zamiast marnować czas na zazdrość są zapracowani w budowaniu swojego lepszego życia.

Bo gdzie jest zazdrość i kłótliwość, tam niepokój i wszelki zły czyn.
Biblia Warszawska Jak 3:16

Kolejne wydatki i to pieniężne także szykują nam się jeżeli palimy papierosy czy pijemy alkohol czy bierzemy inne używki, za które musimy płacić kiedy jesteśmy od niech uzależnieni. Nie zapomnę tego dnia, w którym uświadomiłam sobie jaką głupotą jest palenie papierosów. Nie dość, że musiałam poświęcać czas żeby zapalić to jeszcze do tego śmierdziałam dymem tytoniowym. Płaciłam niemało za małe pudełko, które to kierowało mną. Grzech kosztuje.

Przeto odrzućcie wszelki brud i nadmiar złości i przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was Słowo, które może zbawić dusze wasze.
Biblia Warszawska Jak 1:21

Jeszcze jeden przykład płacenia za błędy słono jest wtedy kiedy za dużo narzekamy, a za mało jesteśmy wdzięczni. Pesymizm potrafi naprawdę sprawić, że depresja nie będzie już nam taka obca. Lata upłyną, a my stwierdzimy na starość, że nasze życie spędziliśmy w zamartwianiu się o rzeczy, o które naprawdę nie warto było. Zamiast się martwić mogliśmy się cieszyć, ale jakoś nie przyszło nam to do głowy.

Pożądacie, a nie macie; zabijacie i zazdrościcie, a nie możecie osiągnąć; walczycie i spory prowadzicie. Nie macie, bo nie prosicie.
Biblia Warszawska Jak 4:2

Zamiast cieszyć się z dzieci, przyrody z pracy narzekamy tylko jak to jest ciężko i widzimy wszystko w czarnych kolorach. Nie mamy ani czasu, ani ochoty spojrzeć w niebo i dostrzec kluczy ptaków na niebie. Zamiast przytulic swoje dziecko i powiedzieć jak je kochamy myślimy na przyklad o tym czy mają lekcje do odrobienia. Nawet obiadu nie potrafimy zjeść w spokoju, bo już martwimy się o to co będzie jutro.

Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu.
Biblia Warszawska Fil 4:6

I tak pisze to wszystko wiedząc dokładnie jak ciężko jest czasami w życiu. Sama przeżyłam wiele trudnych chwil. Chciałabym, aby właśnie w tych ciężkich momentach znalazła się chociaż jedna osoba, która, by mi powiedziała nie martw się wszystko będzie dobrze. Odwróć swój wzrok na chwile i zacznij marzyc o lepszym jutrze, bo ono na pewno w końcu nadejdzie. Ciężko nam nawet zdobyć się na takie słowa wobec osób, które cierpią. Ale najlepsza wiadomość to taka, że nigdy nie jesteśmy sami, bo istnieje Bóg, do którego możemy się zwrócić ze wszystkim co nas trapi.

Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie.
Biblia Warszawska I Piotr 5:7

Płacimy dużą cenę kiedy żyjemy i nie zastanawiamy się czy żyjemy dobrze. Kiedy zamiast się cieszyć wybieramy się smucić. Zamiast się uśmiechnąć przeklnąć. Zamiast wierzyć wątpimy. Życie może być o wiele lepsze kiedy zaczniemy dokonywać lepszych wyborów. Zamiast palić, obgadywać, oceniać wybierzemy lepiej się odżywiać, poczytać sobie dobrą książkę czy po prostu zajmiemy się w końcu konkretnie naszym i tylko naszym własnym życiem.

Dlatego sławiłem radość, bo nie ma nic lepszego dla człowieka pod słońcem nad to, żeby jeść i pić, i weselić się. To niech mu towarzyszy w jego trudzie, po wszystkie dni jego życia, które mu daje Bóg pod słońcem.
Biblia Warszawska Kazn 8:16