Biblia Warszawska
Księga: Przypowieści Salomona 3:13-15
Błogosławiony człowiek, który znalazł mądrość; mąż, który nabrał rozumu; Gdyż nabyć ją jest lepiej niż nabyć srebro i zdobyć ją znaczy więcej niż złoto.Jest cenniejsza niż perły, a żadne klejnoty nie dorównają jej wartości.

Przekonałam się na własnej skórze jak trudny, długotrwały, zawiły i mozolny jest proces adaptacji dobrych nawyków. I ku mojemu zdziwieniu nadal o korzyściach z dobrych nawyków trzeba nas przekonywać. To, co dobre dla nas ludzi jakoś nie jest takie oczywiste. Nawet jeśli wszyscy generalnie wiemy, że należy zdrowo jeść i ćwiczyć to i tak stosunkowo niewielki odsetek ludzi to w swoim życiu praktykuje.

Powodów jest wiele i nie o tym dzisiaj będzie ten artykuł. Skupimy się bardziej na tych właśnie kilku nawykach, które ciągle są tak zachwalane i polecane, i które zmieniają życie na lepsze. Na szczęcie nie jest to lista nieskończona i można ja dowolnie modyfikować pod siebie. Co najciekawsze to te złote zasady tak zwanych ludzi sukcesu są spójne z tym, co mówi biblia na temat dobrego i szczęśliwego życia człowieka.

Więc to nie wielcy mędrcy odkryli tę wiedzę, ale Bóg dawno przekazał ją człowiekowi w biblii. Wielu, jednak motywatorów współczesnych wierzy w Boga, dlatego ta wiedza jest coraz to szerzej rozpowszechniona. Profesjonalizm, jakość, maniery, uczciwość, etyka, kultura osobista to cechy ludzi wierzących i ludzi sukcesu. Więc, co to za nawyki, które dają te wspaniałe korzyści wszystkim, którzy je stosują. W tym artykule wspomnę o tych, które ja zaczęłam stosować i widzę ogromne pozytywne efekty.

1. Czytanie to pierwsza rzecz, którą bym wymieniła na liście nawyków, jakie warto w swoim życiu wdrożyć. Oczywiście pierwszą książkę, jaką bym rekomendowała przeczytać to biblia. Biblii nic nie jest w stanie pobić pod żadnym względem. Kiedy się przeczyta biblie to wszystkie inne książki będą fajnym dopełnieniem, rozwinięciem i filtrem w poszukiwaniu mądrości. Oczywiście czytam też innych autorów, bo książki to skarbnica wiedzy.

Czytanie mądrych książek daje nam lepszą perspektywę, układa wiele rzeczy w naszej głowie, daje nam siłę do walki z przeciwnościami, uspakaja nas, poszerza nasze horyzonty myślowe itd. Zrozumie to tylko ten, kto zaczął inwestować w swoje życie i zaczął czytać. Czytanie nigdy nie straci swojej wartości w nawet w czasach internetu, dlatego że Bóg tę formę rozwoju człowieka zapoczątkował już dawano.

2. Ćwiczeń nie da się pominąć na liście dobrych nawyków, mimo że wiele ludzi by bardzo chciało. Próbowałam unikać ćwiczeń przez kilka lat. Byłam przed laty dość aktywną fizycznie osobą i dlatego nie miałam problemu z nadmiarem kilogramów. Po 7 latach nic nierobienia przytyło mi się, i to niemało. Do tego doszły inne problemy zdrowotne spowodowane właśnie nadmiarem kilogramów.

Na szczęście zmusiłam się i od kilku miesięcy regularnie ćwiczę. Myślę jednak że odwracanie tych wszystkich skutków ubocznych braku ruchu będzie trwało dokładnie 7 lat, i to będzie ciężka praca. Regularne ćwiczenia to nie tylko fajny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie psychiczne i brak chorób. Ratunkiem dla mnie osobiście było odkrycie ćwiczeń na nowo poprzez taniec.

Na szczęście ćwiczyć można na tak wiele sposobów, że każdy znajdzie coś dla siebie, więc ciężko znaleźć jakąkolwiek sensowna wymówkę. Satysfakcja, kiedy waga spada i mieścimy się w ulubioną sukienkę jest ogromna. I te niesamowite endorfiny robią coś cudownego. Za mało doceniamy fakt ze ćwiczenia fizyczne łącza w sobie tyle korzyści naraz.

3. Rozwój osobisty. Rozumiem przez to udaskanalanie siebie pod każdym względem, ale skupiając się najbardziej na psychice. Mam na myśli spokój wewnętrzny, akceptacje siebie, jasne cele i marzenia, i konsekwentne dążenie do nich. Rozwiązanie problemów, tworzenie zdrowych relacji i miłej atmosfery w domu.

Modlitwa, przebaczenie sobie i innym, i doskonalenie siebie poprzez edukacje i zwiększoną świadomość otaczającego nas świata i sytuacji. Odnalezienie swojej pasji i drogi w życiu i budowanie relacji z Bogiem. Bóg niesamowicie odmienił moje życie i tym samym życie mojego najbliższego otoczenia. Właśnie przez to, że pokazał mi co jest ważne, słuszne i dobre. Poznałam wielu nauczycieli, ale nikt nie może równać się z mądrością Boga, od którego wszystko, co dobre pochodzi.

Bóg jest najlepszym mentorem, bo nas kocha i szczerze mu zależy na nas. Bóg, który nie potrzebuje człowieka tak badzo troszczy się o nas. Kiedy wierzysz nigdy nie jesteś samotny, zdany na samego siebie, słaby i bezradny. Bóg jest źródłem, nadziei, siły i szczęścia.

4. Świadomy plan dnia. Pracuję nad tym już od lat. Z każdym miesiącem widzę zmiany na lepsze. Praca nad sobą jest to jednak powolny proces doskonalenie siebie. I absolutnie nie chodzi mi o perfekcjonizm w żadnym wymiarze, ale o to, aby planować swój dzień wydajnie. Na przykład modlitwa, czytanie biblii i ćwiczenia są na liście moich zadań bardzo ważne i nie ma opcji, aby tego zabrakło w moim planie dnia.

Oprócz zadań do wykonania w związku z pracą i odpoczynek mam na swojej liście doskonalenie siebie. Inaczej, mówiąc odnajdywanie, pielęgnowanie i rozwijanie swojej pasji. Życie naprawdę nabiera innych kolorów, kiedy człowiek wie, czego pragnie i do tego dąży. Nie ma nic gorszego dla nas ludzi jak życie z dnia na dzień bez dążenia do realizacji swoich marzeń. Jak to często powtarzam można żyć i wegetować, ja wybieram życie.

Bez względu na to, ile lat zmarnowałam i co wydarzyło się w mojej przeszłości. Dzisiaj jest ważne, i to, co przez nami, dlatego że tylko naszej przyszłości możemy nadać lepszy kształt.

Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie.
Biblia Warszawska I Piotr 5:7