Odkąd pamiętam zawsze chciałam być szczęśliwa, mimo że nie wiedziałam zupełnie jak to szczęście miałoby wyglądać. Ci którzy znają historię mojego życia wiedzą, że dzisiaj jest mi łatwiej być szczęśliwą. Przede wszystkim, bo znam Boga, mam cudowną rodzinę, najwspanialsze dzieci i wnusie, kochającego męża i jestem z daleka od wszystkiego, co zadawało mi najwięcej bólu. Jednak to wszystko, co dzisiaj jest moim udziałem i za co dziękuję Bogu nie spadło mi tak poprostu z nieba i nie przyszło bez heroicznej wręcz walki. Choć powtarzam mojemu mężowi, że on w zasadzie jest, jakby z innej planety więc nie wiadomo do końca co się dokładnie wydarzyło;).

Zmienny jest wdzięk i zwiewna jest uroda, lecz bogobojna żona jest godna chwały.
Biblia Warszawska Przyp 31:30

Wracając, jednak do mojego życia to mogę zdecydowanie powiedzieć, że nie zawsze było tak kolorowo. Wręcz przeżyłam i doświadczyłam wiele i niestety poznałam „smak” prawie każdej z możliwych patologii. Odkąd się urodziłam do niedawna jeszcze moje życie to było takie małe piekiełko na ziemi. Największym dla mnie sukcesem dzisiaj jest to, że już nie grzęznę dalej w tym bagnie i nie użalam się ciągle nad sobą, ale bardzo aktywnie pracuję nad zmianą swojego życia na lepsze. Im dłużej żyje na tym świecie, tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele ludzi żyje dzisiaj w złych warunkach i o wiele gorszych, niż niegdyś moje.

Kto gardzi swoim bliźnim, ten grzeszy; lecz szczęśliwy jest ten, kto się lituje nad ubogimi.
Biblia Warszawska Przyp 14:21

Jest to dla mnie osobiście wstrząsające i bardzo współczuje tym, którzy cierpią, bo ich rozumiem. Wiem jak jest ciężko, kiedy nie ma się za bardzo pomocy, bo inni ludzie często nie rozumieją co przeżywamy, nie wiedzą jak albo też nie mogą nam pomóc. Wiem też, że jest nadzieja dla każdego, tą nadzieją jest Bóg. Ta nadzieja nigdy nie zawodzi, ale niestety mało ludzi nawet tych potrzebujących naprawdę Boga chce się uchwycić. Zazwyczaj, kiedy cierpimy to mamy do Boga pretensje i żal, jednak te pretensje są bezpodstawne, a żal też nam nie pomaga. Wiem z własnego doświadczenia, że jedyny, na kogo mogłam liczyć wtedy kiedy było naprawdę źle to Bóg.

…szczęśliwy to człowiek, którego Bóg smaga, dlatego nie pogardzaj karceniem Wszechmocnego!
Biblia Warszawska Job 5:17

Szukałam pomocy i w jakimś sensie ją otrzymywałam, ale była ona doraźna i nie była w stanie w pełni zmienić mojego życia. Po pierwsze, dlatego że to ja sama musiałam to zrobić, biorąc życie w swoje ręce. Po drugie musiałam zrozumieć, po co i dlaczego, innymi słowy dlaczego warto brać odpowiedzialność za swoje życie. Żyjemy na poziomie, w którym się wychowaliśmy i nie zmienimy tego dopóki nie otworzymy szeroko oczu i nie zapragniemy tego lepszego życia, które jest udziałem innych, ale jeszcze nie naszym. Innymi słowy, jeśli chcemy więcej musimy zrobić więcej, jak to mówią wszyscy mądrzy.

Ty zaś widzisz, bo patrzysz na trud i utrapienie, Aby to ująć w ręce swoje. Na tobie polega nieszczęśliwy, Tyś pomocą sierocie.
Biblia Warszawska Ps 10:14

Ja miałam to szczęście, że w moim otoczeniu, kiedy byłam jeszcze dzieckiem miałam pewien kontrast. Moją ciocię fryzjerkę, która w porównaniu do nas miała życie jak z „bajki”, i którą czasami odwiedzałam. Przychodziłam na chwilę posiedzieć czasami z jej córką lub pozamiatać włosy po klientach w salonie. To jej życie tak bardzo różniło się od naszego że mnie oczywiście fascynowało. U niej było pięknie, ciepło, czysto i luksusowo. Miałam też jeszcze jedną koleżankę, u której czasami się bywiłam i jej mama częstowała nas goframi, które były wtedy dla mnie najpyszniejszą potrawą na świecie.

…szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych Ani nie stoi na drodze grzeszników, Ani nie zasiada w gronie szyderców,
Biblia Warszawska Ps 1:1

Wiem dzisiaj, że te pozornie małe elementy sprawiły, że zawsze pragnęłam lepszego życia, widziałam naocznie, że ono istnieje, nawet kiedy nie stać mnie było na zwykłą drożdżówkę w sklepie szkolnym. Można więc powiedzieć, że moja zmiana zaczęła się już od dziecka, mimo że do niedawna nawet ja sama tego nie wiedziałam. Zawsze miałam nadzieję na lepsze życie i zawsze się modliłam. Nie miałam, kogo się uczepić więc uczepiłam się Boga. Dzisiaj wiem, że to było szczęście w nieszczęściu.

I dlatego Pan czeka, aby wam okazać łaskę, i dlatego podnosi się, aby się nad wami zlitować, gdyż Pan jest Bogiem prawa. szczęśliwi wszyscy, którzy na niego czekają.
Biblia Warszawska Iz 30:18

Uwielbiam słowa młodej amerykańskiej i chrześcijańskiej piosenkarki Sarach Reeves „Easy”, w której ona śpiewa o tym, parafrazując, że chciała zawsze w życiu łatwo, ale kiedy jest nam łatwo wtedy nie potrzebujemy Boga. Jak ja się zgadzam z tymi słowami. Tak wolałabym nie przeżyć tych wszystkich złych rzeczy, ale jeśli miałabym nie poznać wtedy Boga, to jednak wolałabym przejść je znowu. Te dwa odmienne światy biedy, patologii kontra zamożności i sukcesu zawsze mnie zastanawiały. Jeszcze do niedawna zastanawiałam się jak to możliwe, że ludzie żyją na tej samej planecie ziemi w tak skrajnie różnych warunkach.

Bo choć sprawiedliwy siedem razy upadnie, jednak znowu się podniesie; lecz grzesznicy potykają się w nieszczęściu.
Biblia Warszawska Przyp 24:16

Zadawałam sobie często pytanie jak to możliwe i dlaczego tak się dzieje. Dlaczego jedni są odważni, a drudzy lękliwi, bogaci albo biedni, opryskliwi lub mili. Odpowiedź jest jedna, Ci którzy żyją źle i wybierają zło są daleko od Boga, Ci którzy postępują dobrze są blisko Boga. I co najgorsze ci, którzy odrzucają Boga krzywdzą sami siebie. Tak samo było w moim życiu, kiedy byłam daleko od Boga żyło mi się najgorzej, kiedy jestem blisko Boga żyje mi się najlepiej.

Gdyż z tobą rozbijam drużynę, A z Bogiem moim przesadzam mur.
Biblia Warszawska Ps 18:30

Zawsze Bóg był ważny w moim życiu, dawał mi siłę i wielkie marzenia na przyszłość, dlatego do tej pory jakoś mimo wielu problemów dawałam sobie radę. Ale poczułam, co to znaczy żyć bez Boga, kiedy w najtrudniejszym momencie, w którym już nie miałam więcej siły do walki z przeciwnościami odwróciłam się do niego plecami i stwierdziłam, że On nie istnieje, skoro dopuścił do tego, że całe moje życie rozpadło się na kawałki. Wtedy rozpoczął się najgorszy okres w moim życiu, bo wtedy nie inni robili źle, ale ja sama.

Czy nie przykazałem ci: Bądź mocny i mężny? Nie bój się i nie lękaj się, bo Pan, Bóg twój, będzie z tobą wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
Biblia Warszawska Joz 1:9

To był czas, kiedy byłam zmuszona opuścić moją Ojczyznę. Uczucia, takie jak żal, gniew, strach i rozpacz, jakie mi wtedy towarzyszyły sięgnęły zenitu. Po traumatycznym dzieciństwie i domu dziecka spotkała mnie kolejna życiowa tragedia. Czułam, że nie mam siły już wierzyć, kiedy okazało się, że ci, którzy powinni mnie wspierać byli moimi największymi wrogami. Po raz kolejny mój świat się zawalił. Wszystko, co budowałam przez lata teraz traciłam. Prosperującą pracę, przyjaciół, społeczność w kościele, rodzinę, rodziców którymi chciałam się zająć i na domiar złego Polskę, moją Ojczyznę.

Dowiedz się tedy dzisiaj i weź to sobie do serca, że Pan jest Bogiem na niebie w górze i na ziemi w dole, nie ma innego!
Biblia Warszawska V Mojż 4:39

Byłam zmuszona uciekać, do innego nieznanego kraju, bez pieniędzy, bez języka z trójką małych dzieci. Było ciężko jednak obiecałam sobie, że moje dzieci nie będą cierpiały tak jak ja, dlatego zdecydowałam się na ten desperacki krok. Wiedziałam wtedy, czego nie chcę i czego nie będę tolerować, ale nie wiedziałam, że moje problemy w momencie wyjazdu wcale się od razu nieskończą. Czułam się bardzo zraniona i rozbita na milion kawałków. Miałam pretensje do całego świata, dosłownie, moje serce zmieniło się w zimny głaz, to był bardzo mroczny czas, w którym myślałam tylko o swoim bólu.

…szczęśliwy jest człowiek, który stale trwa w bojaźni Bożej; lecz kto zatwardza serce, wpada w nieszczęście.
Biblia Warszawska Przyp 28:14

Nie miałam na dodatek za wiele mądrości, bo nie miałam, skąd jej dotychczas wziąć. Ale wiedziałam, że nie będę żyła w taki sposób, jak moi rodzice, okazało się jednak szybko, że popełniałam te same głupie błędy, bo nic innego nie znałam. Czegoś się jednak uczyłam, bo konsekwencje złych decyzji dość mocno bolały. Zaczęłam powoli rozumieć, co jest dobre, a co złe i co mi daje szczęście, a co nie. To było poznawanie życia, dosłownie jak lekcja chodzenia u dziecka. Z każdym dniem wiedziałam, czego nie robić, czego i kogo unikać i co na pewno zaboli.

Nie bój się ich, bo Ja jestem z tobą, aby cię ratować! – mówi Pan.
Biblia Warszawska Jer 1:8

Zastanawiałam się wielokrotnie czy żałuję swoich błędów i oczywiście, bo moje niedopowiedziane zachowanie wpływało bardzo źle na innych. Przede wszystkim na moje dzieci i na osoby, które zraniłam, mimo że te osoby nie zasługiwały na to. Ale te trudne doświadczenia mnie ukształtowały, na szczęście wzmocniły mnie, a nie złamały. Wiele lekcji odrobiłam i wiem też, że nie było dla mnie innej drogi, bo urodziłam się i wychowałam w takim, a nie innym domu, spotkamy mnie takie, a nie inne rzeczy i ukształtowałam się na tej podstawie w taką, a nie inną osobę. Dlatego właśnie wybaczyłam innym i przede wszystkim sobie i dzisiaj buduję zupełnie inną rzeczywistość, i to uważam za prawdziwy sukces, bo wyjśćie z bagna to jest wielkie osiągnięcie.

Sprawiedliwy postępuje nienagannie, szczęśliwe są po nim jego dzieci.
Biblia Warszawska Przyp 20:7

Oprócz moich dzieci i męża jestem dumna z tego, że jednak walczyłam o swoją lepszą przyszłość. Szukałam, prosiłam, dociekałam, zadawałam sobie pytania i chciałam, przede wszystkim chciałam lepszego życia. Dzisiaj dzięki Bogu i jego mądrości wiem, co jest w życiu najważniejsze, o co walczyć i nad czym pracować. Bóg chce tylko dobra dla nas, jednak sami musimy to dobro swoje odnaleźć, takie jest zadanie człowieka na ziemi. W zasadzie do swojej pełnoletności doświadczamy można powiedzieć wszystkiego i niestety też sporo złego i musimy w dorosłym życiu w pewnym momencie wybrać, czego my sami bardziej pragniemy, czego szukamy, do czego dążymy.

Owoc trudu rąk swoich spożywać będziesz, Będziesz szczęśliwy i dobrze ci się powiedzie.
Biblia Warszawska Ps 128:2

Wielu ludzi, zwłaszcza dzisiaj twierdzi, że wszystko na tym świecie jest złe, że doświadczają tylko krzywd, że im się zawsze coś złego przytrafia. I ja przez prawie 40 lat tak dokładnie myślałam. Okazuje się jednak że to nieprawda, bo o wiele więcej doświadczamy dobrego każdego dnia, ale przez ból z powodu cierpień, które są naszym udziałem tego dobrego zupełnie nie dostrzegamy. I znowu z powodu złych swoich wyborów dostajemy w dup… i w kółko ciągle to samo. Jednak to błędne koło i błędne myślenie prowadzi nas donikąd i robi z nas kaleki intelektualne i życiowe. Uważamy wtedy, że skoro jest wszystko do du… to nie warto się w ogóle starać. To nieprawda!

Psalm Dawidowy. Pan jest pasterzem moim, Niczego mi nie braknie.
Biblia Warszawska Ps 23:1

Wiem to dzisiaj, że lepszy świat, czyli Bóg, ludzie, filozofie, okoliczności, nastawienie, możliwości i życie istnieje. Nie wszyscy są źli, nie wszystko jest brzydkie, nie każdy jest okropny, nie zawsze jest pod górkę. Przekonałam się o tym po tym, jak poznałam mojego męża, który był przeciwieństwem wszystkiego, co do tej pory znałam. Jest on dobry, uprzejmy, kochający, troskliwy, opiekuńczy, odważny i mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Tak jak mój mąż są też dobrzy rządzący, bogate i bezpieczne kraje, przepiękna natura, cudowne zwierzęta, mądrzy, wspaniali, uczciwi i sprawiedliwi ludzie. Każdy tego piękna i lepszego świata nawet na tej zdegradowanej ziemi może doświadczać i co najważniejsze możemy się tymi pięknymi ludźmi sami stać.

Bójcie się Pana, święci jego! Bo niczego nie brak tym, którzy się go boją.
Biblia Warszawska Ps 34:10

Zmienić świat można tylko w jeden sposób, zaczynając od zmiany samego siebie. Kiedy zmienimy siebie to zmienimy nasze rodziny, nasze generacje, nasze miejsca pracy, światopogląd i w końcu naszą rzeczywistość. Zmiana zaczyna się zawsze od jednego, pojedynczego człowieka, który chce coś dobrego zrobić. Ja często powtarzam mojemu mężowi, że jest bohaterem. Jego postawa i miłość wpłynęły pozytywnie na życie wielu ludzi. Takich ludzi nam potrzeba i co ważne to to, że nie powinniśmy się ciągle rozglądać, aby tych ludzi znaleźć, ale powinniśmy sami się, nimi stawać. Mi do mojej transformacjii potrzebna była osoba, która pokaże mi inne życie, tą osobą był mój mąż. Wiem, że wielu ludzi nie ma możliwości spotkać na swojej drodze bliskiej osoby, która pomoże mu wstać z kolan. Dlatego właśnie jestem ja:). Piszę mam nadzieję zachęcające artykuły, opisując swoje życie, aby pomóc Ci zrozumieć, że musisz wziąć sprawy w swoje ręce, kiedy pragniesz lepiej żyć.

Lwięta cierpią niedostatek i głód, Lecz tym, którzy szukają Pana, nie brak żadnego dobra.
Biblia Warszawska Ps 34:11

Złe doświadczenia musisz potraktować jako lekcję, wyciągając z niech wnioski i nie popełniać tych samych błędów w kółko. Jeśli tego nie zrobisz jako dorosła i odpowiedzialna za siebie osoba to nic się u Ciebie na lepsze nie zmieni. Będziesz nadal narzekać, wściekać się i cierpieć. Twierdzę też, że życie może być bardzo różne. Zazwyczaj jest wprost proporcjonalne do tego w co wierzymy, jak zostaliśmy wychowani, skąd pochodzimy i do czego sami dążymy. Dlatego nie zawsze jest kolorowo, ale tylko do momentu, w którym nie obudzimy się w końcu i nie uzmysłowimy sobie, że to my jesteśmy sterami kierującymi okrętem.

Wargi sprawiedliwego pokrzepiają wielu, lecz głupcy umierają z powodu braku rozsądku.
Biblia Warszawska Przyp 10:21

Moje horyzonty myślowe rozszerzyły się na emigracji, jak to mówią co kraj to obyczaj. Kilkanaście lat temu płakałam i byłam załamana, kiedy wyjeżdżałam, a dzisiaj jestem bardzo wdzięczna. Dzisiaj po prostu wiem, że po burzy wychodzi słońce i czasami nasze największe problemy mogą obrócić się w dobro, jeśli kroczymy przez życie z Bogiem. Każdy z nas ma wielki bagaż doświadczeń i wiele problemów i cierpień, ale jak to ktoś mądry powiedział do problemów i złych doświadczeń można podejść w dwojaki sposób. Albo się załamać, albo się wzmocnić. Nie wiem dokładnie jak brzmi ten cytat i kto go powiedział, ale chodzi w nim o to, że popełnianie błędów jest dla nas korzystne. Ten człowiek, który dzisiaj jest już spełniony mówi że chce popełnić więcej błędów, bo najwięcej się na nich nauczył.

A jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana.
Biblia Warszawska Jak 1:5

Tak chciałabym abyśmy żyli w raju, ale nie żyjemy więc weźmy to, co mamy i zróbmy z tego to, co możliwie najlepsze. Doświadczając dobra i zła, nienawiści i miłości, biedy i dobrobytu stwierdzam, że wolę dobro, miłość i dobrobyt. Zło w każdym jego wymiarze to strata czasu, głupota i cierpienie. Cierpimy my, nasze dzieci, rodziny, pokolenia i cały świat. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to niech powie mi co dobrego jest z zazdrości, rozwiązłości, kłamstwa, zdrady, oszustw i innych złych rzeczy. Nie znajdzie się nikt o zdrowych zmysłach, kto mógłby tego dowieść. Mówią, że nie ma sprawiedliwości, a ja ją widzę na każdym kroku niestety ludzie jej nie dostrzegają, bo myślą bardzo emocjonalnie i powierzchownie, dlatego też nie wierzą w Boga.

Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię. Położyłem dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierz przeto życie, abyś żył, ty i twoje potomstwo.
Biblia Warszawska V Mojż 30:19.

To, co jest jeszcze bardziej wspaniałe to fakt, że ta wspaniała wiedza jak być szczęśliwym już została odkryta i przez innych podana, jakby na tacy. W biblii, książkach, motywatorach. Ktoś już odkrył to wszystko i każdy z nas musi to tylko teraz zaaplikować do swojego życia. Jest to trudne i czasochłonne, ale jak bardzo opłacalne. Ze zmianą myślenia jest jak z jazdą na rowerze, nigdy się jej nie zapomina. Jak już raz pojmiesz pewne rzeczy, to już na zawsze. Za to właśnie uwielbiam Boga, urządził to wszystko idealnie. Wiele razy już to napisałam, ale chcę to jeszcze raz podkreślić że zmiana życia na lepsze to najwspanialsza przygoda naszego życia. To jakby z brzydkiego kaczątka zamieniać się w pięknego łabędzia albo z kopciuszka w księżniczkę.

Kto zważa na słowo, znajduje szczęście, a kto ufa Panu, jest szczęśliwy.
Biblia Warszawska Przyp 16:20.

To trud, ale innego rodzaju dający ogromną satysfakcję i wiele korzyści, które procentują ciągle do końca naszego życia. Co ciekawe dla tych, którzy nadal wątpią w to, że mogą zmienić swoje życie powiem, że czasami naprawdę dużo nie trzeba. Czasami wystarczy jedna książka, blog czy przykład osoby, która już jest w miejscu, w którym my chcielibyśmy być. Bo prawdą jest, że jeżeli ktokolwiek z ludzi może osiągnąć to, o czym my marzymy to również dla nas jest to osiągalne. Musimy po prostu w to zacząć wierzyć. Niekoniecznie w ten sam sposób, w tym samym czasie i na taką skalę, ale jest to możliwe. Jeszcze dziesięć lat temu nawet do głowy, by mi nie przyszło, że mogę studiować, a tu niespodzianka za kilka miesięcy będę miała dyplom magistra, i to na anglojęzycznej uczelni. Jak dobrze, że życie zaskakuje nas także pozytywnie.

Postanowiłem szczerze mądrością zgłębić i zbadać wszystko, co się działo pod niebem: Jest to żmudne zadanie, jakie zadał Bóg synom ludzkim, aby się nim trudzili.
Biblia Warszawska Kazn 1:13

Wiele rzeczy, których dzisiaj doświadczam było kiedyś tylko głębokim marzeniem. I w zasadzie jedyne, co miałam to wielkie pragnienie, bo nie miałam pieniędzy, możliwości czy wykształcenia. Moje dzisiejsze sukcesy i osiągnięcia to dopiero początek tego, o czym naprawdę marzę i czego pragnę i dzisiaj już wiem, że to, wszystko się spełni. Wiem, że skoro możliwe było dla mnie zajść tu, gdzie dzisiaj jestem to nic nie jest dla mnie niemożliwe. Biblia to właśnie dokładnie mówi: A on im mówi: Dla niedowiarstwa waszego. Bo zaprawdę powiadam wam, gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, to powiedzielibyście tej górze: Przenieś się stąd tam, a przeniesie się i nic niemożliwego dla was nie będzie. Biblia Warszawska Mat 17:20. Ktoś może powiedzieć, że jestem zuchwała, przynajmniej jestem w końcu odważna i mam wiarę nie w siebie, ale Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych: On zaś rzekł: Co niemożliwego jest u ludzi, możliwe jest u Boga. Biblia Warszawska Łuk 18:27.

Wiara moja jest ugruntowana przez niezliczoną liczbę cudów i błogosławieństw, jakie od Boga otrzymałam. Ponadto uprzykrzyło mi się życie wiecznej ofiary, poniżania się, wiecznego niezadowolenia, biedy i zaściankowości. Pociągają mnie dzisiaj już nie imprezy, ale transformacje ludzi, odkrywanie tego, co w świecie, w ludziach i życiu najpiękniejsze i doskonalenie się. Wielu ludzi uważa że zmiana życia to coś za trudnego, nic bardziej mylnego. Można żyć normalnie i małymi krokami zmieniać to, co w nas niedoskonałe. Można zacząć od sprzątania w naszej głowie, później przejść do posprzątania w naszych domach, relacjach i poukładania w celach czy marzeniach.

Nie ma nic lepszego dla człowieka jak to, żeby jeść i pić, i w tym upatrywać przyjemność w swoim trudzie. Lecz stwierdziłem, że również to pochodzi z ręki Bożej.
Biblia Warszawska Kazn 2:24

Wbrew pozorom dążenie do szczęście to wcale też nie jest bycie najlepszym, najpiękniejszym, najsilniejszym czy jakkolwiek idealnym. Nic z tych rzeczy. Idealny jest tylko Bóg, piękno to pojęcie względne, nie ma ludzi niezastąpionych i siła też nasza jest ograniczona. Musimy po prostu odnaleźć siebie i swoje własne szczęście. Siebie nie na podstawie oczekiwań innych czy utartych stereotypów, ale na podstawie naszych własnych pragnień. Tylko, kiedy zadbamy o siebie będziemy potrafili zadbać o innych, nieodwrotnie. Dbanie o siebie czy dążenie do szczęścia to wcale nie jest egoizm, ale to mądrość. Potrzebujemy zmian na lepsze co podkreślił kilka dni temu jeden z profesorów z Universtetu, do którego uczęszczam. Powiedział on, że jeden z czynników, który odróżnia ludzi szczęśliwych od nieszczęśliwych to umiejętność dostosowywania się do zmian.

Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie, nawet wieczność włożył w ich serca; a jednak człowiek nie może pojąć dzieła, którego dokonał Bóg od początku do końca.
Biblia Warszawska Kazn 3:11

Jeśli jeszcze ktoś nie zauważył, to ludzie i świat ciągle się zmieniają, dlatego tylko ci, którzy przestaną się bać zmian poradzą sobie. My ludzie lubimy wszystko kontrolować, ale możemy kontrolować tak naprawdę tylko siebie. Nie mamy wpływu na większość rzeczy dookoła nas, ale mamy wpływ na to jak reagujemy, czego pragniemy i co akceptujemy. Dlatego musimy zmienić perspektywę, nasze podejście i spojrzenie. Musimy przestać się bać i zacząć sięgać po swoje. Życie można porównać trochę do kolacji. Siedzimy w restauracji, wybieramy co chcemy, konsumujemy a na koniec czy smakowało, czy nie trzeba zapłacić rachunek. Tak samo jest z naszym życiem, jestesmy sami jego kreatorami. Wiele mamy do wyboru, ale bez względu na to, co wybierzemy na koniec drogi zapłacimy rachunek. Rachunek w postaci wdzięczności i szczęścia albo w postaci pretensji i żalu do siebie o to, że jednak mogliśmy z menu opcji wybrać coś lepszego.

Wartość mądrości

Biblia Warszawska Przyp 3:13-18
Błogosławiony człowiek, który znalazł mądrość; mąż, który nabrał rozumu;
Gdyż nabyć ją jest lepiej niż nabyć srebro i zdobyć ją znaczy więcej niż złoto.
Jest cenniejsza niż perły, a żadne klejnoty nie dorównają jej wartości.
W jej prawicy jest długie życie, w jej lewicy bogactwo i chwała.
Jej drogi są drogami rozkoszy, a wszystkie jej ścieżki wiodą do pokoju.
Jest drzewem życia dla tych, którzy się jej uchwycili, a ci, którzy się jej trzymają, są uważani za szczęśliwych.