Dzisiejszy świat jest zdecydowanie inny od tego, który znaliśmy jeszcze 20 lat temu. Coraz więcej ludzi dzisiaj ma wrażenie i świadomość, że za daleko zaszliśmy w pewnych kwestiach i odczuwamy tego przykre skutki. Mam na myśli oczywiście szeroko rozumiane standardy, które dzisiaj są zupełnie inne, niż te, które jeszcze przed laty znaliśmy. Co ciekawe te wnioski na temat dynamicznych zmian współczesnego świata w każdej dziedzinie naszego życia nie dotyczą tylko generacji milenialsów, czyli obecnych 40-latków, ale młodszej generacji Z, urodzonych od roku 1995 do roku 2010. Można zauważyć ogromną dysproporcję między tym, co prawdziwe i sztuczne, i niestety coraz trudniej nie brać udziału w tej swego rodzaju grze pozorów.

Droga prawych to unikanie złego. Kto pilnuje swojej drogi, zachowuje życie.
Biblia Warszawska Przyp 16:17

Ludzie mimo że żyją w tej obecnej niby bardzo atrakcyjnej dekadzie rozwoju technologiczngo to narzekają na nią właśnie z powodu braku jasno określonych standardów. Chodzi po prostu o spory chaos w tym całym internetowym boomie. Jest to nowa epoka, bardzo odmienna od tego, czego doświadczamy, żyjąc na co dzień normalnie. Dlatego wielu ludzi po prostu odcina się od tego internetowego świata i skupia się na tym, co jest dla nich ważne i wartościowe. Ludzie, którzy nie mają jasno określonych standardów po prostu się gubię w tym natłoku opcji. Nawet jeśli temat standardów nie dotyczy bezpośrednio nas, to na co dzień widzimy skutki tego problematycznego zjawiska wśród swoim zagubionych znajomych, czy członków rodzin, którzy nie za bardzo wiedzą jak dzisiaj mają żyć.

Wszelako zważ to: Odkryłem, że Bóg stworzył człowieka prawym, lecz oni uganiają się za wielu wymysłami.
Biblia Warszawska Kazn 7:29

Mamy do czynienia z sytuacją, w której jest za duży natłok informacji i za dużo opcji, a za mało konkretnych wytycznych co powinniśmy wybrać, jak to wpłynie na naszą przyszłość i dlaczego. Nic nam po wielu opcjach, jak na żadnej z nich nie potrafimy się porządnie skupić. Dzisiaj wydaje nam się po prostu, że możemy to i to, i tamto. Ale to tylko puste gadanie, bo nasza uwaga jest tak bardzo rozproszona przez te wszystkie ciekawe bodźce atakujące nas w internecie z każdej strony. Świat internetowy jest tak kolorowy i atrakcyjny ale nie zawsze do końca prawdziwy. Zanurzając się w nim zapominamy o realnym świecie co w efekcie prowadzi do tego że nie robimy nic i kończy się tylko na życzeniach.

Powierz Panu swoje sprawy, a wtedy ziszczą się twoje zamysły.
Biblia Warszawska Przyp 16:3

Kolejny jednak krok to frustracja, bo patrzymy na innych w tym internetowym pięknym i „idealnym” świecie i oni już daleko są za nami, bo stanęli po drugiej stronie i zaczęli działać, wykorzystując tą właśnie uzależnioną widownię. Co więcej ten nie do końca prawdziwy świat idzie ciągle na przód. Jedna z największych platform społecznościowych szykuje jeszcze większy projekt, który ma całkowicie oderwać nas od rzeczywistości. Wirtualny świat awatarów jeszcze bardziej oddziela dwa przeciwne sobie światy realny i wirtualny, i w zasadzie o to w tym wszystkim chodzi. Aby stać się, kim chcesz, bez większego wysiłku, jeśli nie w realnym świecie to w fikcji. Więc kolejny raz idziemy na łatwiznę. Myślenie w stylu bycie cool i bohaterem naprawdę, czy na niby co za różnica.

Lepiej być skromnym i pracować na siebie, niż udawać wielkiego i nie mieć na chleb.
Biblia Warszawska Przyp 12:9

Zaczęło się od upiększania zdjęcia profilowego, które dalekie jest od tego, jak wyglądamy po wstaniu z łóżka. Teraz będziemy upiększać całych siebie, więc jeszcze trudniej nas będzie rozpoznać. Filtry, uśmiechy bez ruszania twarzą, ustawki do idealnego selfie, a poza tym wszystkim depresje, nuda, smutne życie w rozdarciu pomiędzy tak dwoma różnymi rzeczywistościami. Wczoraj podczas edycji tego wpisu znalazłam cytat w języku anglieskim dokładnie oddający to, o czym piszę. Cytat brzmi: „We are a sad generation with happy pictures” co na polski oznacza: jesteśmy smutną generacją ze szczęśliwymi zdjęciami. My ludzie źle znosimy sprzeczne bodźce, dezorientacje i brak jasno określonych zasad. Dlatego tacy jesteśmy pogubieni. Zejdzie nam trochę, zanim się w tym bałaganie odnajdziemy.

A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe.
Biblia Warszawska Rzym 12:2

Pierwszy raz o negatywnych skutkach braku standardów praktycznie przekonałam się, kiedy miałam kilka lat i zdałam sobie sprawę, że dorośli ludzie, starsi ode mnie nie są wszyscy idealni, wszechwiedzący czy nieomylni. Widziałam bowiem dorosłych ludzi potrzebujących pomocy, nieradzących sobie z nałogami i generalnie z życiem niepotrafiących dać mi małemu dziecku odpowiedniej opieki. Było to dla mnie wielkie zaskoczenie, bo do tej pory miałam przekonanie, że dorośli to tacy duzi bohaterzy. Szybko zeszłam na ziemię kiedy dorosłych problemy zaczęły także dotykać i mnie. Wielokrotnie byłam świadkiem niewłaściwego zachowania, którego wtedy w ogole nie rozumiałam.

Razy przyjaciela są oznaką wierności, pocałunki wroga są zwodnicze.
Biblia Warszawska Przyp 27:6

Wtedy też zaczął pojawiać się u mnie lęk, z którym miałam wiele kłopotów w dorosłym już życiu. Lęk był reakcją na brak poczucia bezpieczeństwa, który odczuwałam zbyt często i zbyt wcześnie. To była gorzka szkoła życia. Niestety te złe przykłady i wzorce stały się moją własną rzeczywistością, bo tak to się właśnie dzieje. Powielamy błędy rodziców, bo to tylko znamy do momentu, w którym nie zrozumiemy ze można inaczej i lepiej żyć. Dlatego tak ważne jest abyśmy mieli świadomość tego i pracowali nad sobą, aby kolejne pokolenie nie zataczało kolejnego koła niepowodzeń.

Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność,
Biblia Warszawska Gal 5:22

Na szczęście jako dorosła już osoba borykająca się z wieloma problemami na wielu płaszczyznach zetknęłam się z dwiema kompletnie odmiennymi postawami. Zauważyłam, że nie wszyscy ludzie są tacy jak ja, ale w większości wypadków są lepsi. Radzą sobie lepiej w życiu i nie mają tyle problemów co ja. To mi dało wiele do myślenia i właśnie wtedy zaczęłam bardziej obserwować świat i ludzi, zadawać sobie wiele pytań i szukać odpowiedzi. Od tego momentu upłynęło wiele lat i ja nadal jestem w procesie uczenia, ale nie jestem już tą sama zagubioną osobą. Bardzo intensywnie pracuję nad sobą każdego dnia, aby w końcu nie być ofiarą, ale przykładem. Aby pokazać, że można w życiu wszystko osiągnąć, jeśli się tylko chce, nawet po traumatycznych przeżyciach.

Dzieci, miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą.
Biblia Warszawska I Jan 3:18

Sytuacja z przed kilku miesięcy pokazała mi jak bardzo kiedyś te standardy miałam wykrzywione. Zostałam mamą dość młodo i z tego powodu słyszałam wiele nieprzychylnych i obraźliwych epitetów w moją stronę. Dzisiaj po latach dopiero wiem jak okropne, to zachowanie było wobec mnie i wiem, że niepotrzebnie się, nimi aż tak wtedy przejmowałam. Urodziłam i wychowałam swoje dzieci, z czego dzisiaj jestem dumna. Są wspaniałe, dziekuję za nie Bogu codziennie, bo są moim największym szczęściem. Kiedy więc zobaczyłam 2 kobiety idące z sześciorgiem dzieci po troje w jednym wózku przypomniałam sobie siebie.

Nie ma zaś dla mnie większej radości, jak słyszeć, że dzieci moje żyją w prawdzie.
Biblia Warszawska III Jan 1:4

Uświadomiłam sobie wtedy dopiero dogłębnie jak ten świat jest wykrzywiony. Jedni ludzie uznają coś za wartość, a drudzy za ohydę. Te kobiety dla mnie dzisiaj są bohaterkami. Dosłownie płakałam, kiedy je zobaczyłam, bo one dosłownie reprezentowały mnie, tyle że ja miałam głowę pochyloną do ziemi ze wstydu przez wiele lat przez okropnych ludzi. Przez wiele lat żyłam w tej zaściankowości i wierzyłam w fałszywe opinie, kłamstwa i teorie innych ludzi na mój własny temat. Mało tego z czasem zaczęłam myśleć i zachowywać się jak osoba bez wartości, staczając się powoli w dół.

Jeden jest zakonodawca i sędzia, Ten, który może zbawić i zatracić. Ty zaś kim jesteś, że osądzasz bliźniego?
Biblia Warszawska Jak 4:12

Negatywizm, krytykowanie, ocenianie tak właśnie działa, ma za zadanie poniżyć nas. To powiedzenie, że kłamstwo powtarzane setki razy staje się prawdą jest autentyczne. Ja na szczęście wyrwałam się z tego bagna, dlatego moją misją dzisiaj jest pisanie o tych problemach, bo są one nadal powszechne nawet w naszych rodzinnych domach. Fałszywe standardy przeniosły się dzisiaj też do mediów społecznościowych, w które się wszyscy zanurzamy codziennie i zostajemy bombardowani treściami nie zawsze pozytywnymi. Media społecznościowe mogą być uniwersytetem albo pułapką, dlatego musisz zweryfikować, komu się przyglądasz, co naśladujesz, komu kibicujesz i czy zgodne jest to z twoimi standardami. Jeśli jednak nie jesteś pewien/a swoich standardów, to najpierw musisz je zdefiniować.

Nie obmawiajcie jedni drugich, bracia. Kto obmawia lub osądza brata swego, obmawia zakon i osądza zakon; jeżeli zaś osądzasz zakon, nie jesteś wykonawcą zakonu, lecz sędzią.

Biblia Warszawska Jak 4:12

Ja na przykład mediów społecznościowych używam głównie do edukacji i rozrywki, ale bardzo selekcjonuje co się wyświetla na moim profilu. Nie zawsze ilość równa się jakość, dlatego jeśli chcemy prowadzić życie, które będzie grało na naszą korzyść to musimy być bardziej selektywni. Chociażby z jednego bardzo ważnego powodu, na facebooku na przykład możesz się czegoś uczyć, a możesz się też ciągle dołować. Pytanie, co jest lepsze dla Ciebie? Przykład prozaiczny to na przykład budowanie swojej wartości na polubieniach. Jest to straszny trend, który jak miecz obosieczny ma swoją negatywną stronę, dlatego że do budowania własnej wartości nie powinniśmy potrzebować opinii innych.

Każdy zaś niech bada własne postępowanie, a wtedy będzie miał uzasadnienie chluby wyłącznie w sobie samym, a nie w porównaniu z drugim.
Biblia Warszawska Gal 6:4

Nie możemy budować poczucia własnej wartości na opinii innych bo każdy człowiek jest inny, ma inne gusta, wymagania, preferencje i standardy. A to po prostu oznacza, że nawet jak czegoś ktoś u nas nie lubi, to nie znaczy, że jest to negatywne zachowanie. Wrzucone zostało po prostu wszystko do jednego garnka i niestety dobrej zupy z tego nie będzie, bo my ludzie jesteśmy indywidualistami, i to właśnie jest piękne w nas. Żyj i pozwól żyć, to jest hasło, które powinno nam przyświecać, a nie generalizowanie, narzucanie innym swoich poglądów. Miejsca i możliwości starczy dla wszystkich pod warunkiem, że nie będziemy się wszyscy chcieli upodobnić do siebie i zauważymy, że w różnorodności jest siła i piękno.

Jeśli bowiem kto mniema, że jest czymś, będąc niczym, ten samego siebie oszukuje.
Biblia Warszawska Gal 6:3

Musimy w końcu zrozumieć, że narzucanie innym swojego zdania czy sposobu życia jest conajmniej nie na miejscu. Gdybyśmy nie byli tak rożni to nigdy nic byśmy nie odkryli, nie wynaleźli i nie zrozumieli. Rozwój jest pięknym procesem, jeśli wraz z nim idzie w parze kultura osobista i profesjonalizm. Słowa piosenki jednej z moich ulubionych chrześcijańskich piosenkarek pod tytułem „Not my style”, czyli po polsku „Nie mój styl” mowią, że żyjemy w czasach, kiedy jest czymś dziwnym bycie innym. Kontynuując Sarah spiewa, że ona do życia w takim razie nie potrzebuje opinii innych. Zgadzam się, z tym że odczuwamy pewną presję, kiedy wyrażamy niepopularne opinie. Ale zauważmy też, że ci, którzy śmiało głoszą opinie, które nam się nie mieszczą w głowie nie czują się wcale zażenowani.

Miłość i wierność oczyszczają od winy, a dzięki bojaźni Pana stronimy od złego.
Biblia Warszawska Przyp 16:6

Wolność nasza polega na tym, że mamy prawo do tego, aby nie podążać za fałszywymi trendami, dlatego nigdy nie pozwólmy odebrać sobie prawa do tego, aby być sobą bez względu na to jak świat to oceni. Trendy co sezon się zmieniają. Dzisiaj trend mówi, że mamy usta powiększać, a za nie długo będzie modne je zmniejszać. A ja chcę żyć w zgodzie z tym, co naturalne i najpiękniejsze. Skoro więc wszyscy mogą dzisiaj żyć jak chcą i wykrzykiwać to głośno i manifestować to wszem i wobec to możemy i my. Jak to mówi mój mąż, życie jest proste, i każdy z nas i tak na końcu potrzebuje tylko poczucia bezpieczeństwa, miłości i szczęścia. I to właśnie pochodzi od Boga, dlatego warto szukać prawdziwych standardów własnie u niego. 

Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
Biblia Warszawska II Tym 3:16

W biblii czytamy, że generalnie ludziom wszystko wolno: „Wszystko wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne; wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. Biblia Warszawska I Kor 10:23. Nawet jeśli jest prawo, to co niektórzy je łamią. Więc ten cały hejt, krytyka, zastraszanie, zwłaszcza w internecie jest na porządku dziennym. Jednak, jak się okazuję nikt tak naprawdę nie jest w sieci anonimowy, dlatego każdy powinien mieć na uwadze, że nie może bezkarnie innych ludzi wyzywać czy poniżać. Wiele ludzi uważa, że, dlatego że kara nie przychodzi na pewnych ludzi od razu to nie ma sprawiedliwości. Prawda jest jednak taka, że ludzie, którzy nie szanują innych nie szanują przede wszystkim siebie, bo wcześniej czy później płacą za swoje błędy. Nawet jeśli prawo nie jest do końca skuteczne, to Bóg jest. On nie tylko wszystko widzi, ale działa za tych, którzy sami się obronić nie mogą. Dlatego wiedz, że nigdy nie jesteś sam i zawsze możesz się zwrócić do Boga o pomoc.

Ty zaś widzisz, bo patrzysz na trud i utrapienie, Aby to ująć w ręce swoje. Na tobie polega nieszczęśliwy, Tyś pomocą sierocie.
Biblia Warszawska Ps 10:14

Standardy są nam potrzebne, dlatego że chcemy, aby nas traktowano zawsze z szacunkiem, godnością, uprzejmością i łagodnością. Skoro więc sami tego chcemy to okazujmy to innym. Niestety zasada, kto silniejszy, głośniejszy czy sprytniejszy ten wygrywa działa może czasami, ale na krotko. Dlatego że my ludzie powinniśmy współpracować ze sobą, a nie się zwalczać nawzajem. Największe biznesy rozwijają się właśnie, wtedy kiedy współpracują ze sobą, są wtedy nie do pokonania. Do tego jednak trzeba trochę pokory, której nam czasami brakuje, kiedy chcemy pokazać, kto jest lepszy. A przecież to tak naprawdę nie ma sensu, bo o wiele lepiej jest żyć w atmosferze spokoju, niż ciągłej rywalizacji. Życie jest zbyt krótkie, aby pić złe wino, a co dopiero, aby nie dożyć starości z powodu zawału wywołanego ciągłym stresem.

Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
Biblia Warszawska II Tym 3:16

Prawdziwe jednak standardy znajdziesz właśnie w biblii, która uczy absolutnie wszystkiego w najbardziej skuteczny sposób. Wiem to, bo biblia zmieniła moje życie kompletnie. Jest ona o wiele ciekawsza, niż filmy i bardziej fascynująca, niż niejedna książka. Zawiera w sobie wszystkie aspekty życia człowieka. Można czytać ją codziennie i każdego dnia odkryje się nowe rzeczy. Wszystkie mądrości świata są zaczerpnięte z biblii, dlatego przewyższa ona wszystko, co człowiek może wymyślić. Jest ponadczasowym perfekcyjnym dziełem Boga. Gdybym miała jednym słowem opisać główne przesłanie biblii, to byłoby to słowo „Miłość”. Miłość wszechmogącego Boga do człowieka. Miłość, której tak wszyscy potrzebujemy, bo jest ona najlepsza rzeczą, jakiej człowiek może doświadczyć.

W tym objawiła się miłość Boga do nas, iż Syna swego jednorodzonego posłał Bóg na świat, abyśmy przezeń żyli.
Biblia Warszawska I Jan 4:9