„Jeśli nie spróbujesz wykreować przyszłości, jakiej pragniesz, musisz stawić czoła przyszłości, jaką otrzymasz”. John C. Maxwell.

Generalnie każdemu z nas wydaje się, że w jakiś sposób dba o siebie. Wielkie było moje zdziwienie, kiedy zdałam sobie sprawę z tego, że większość rzeczy, które przez lata uważałam za relaks czy dbanie o siebie działało niestety na moją szkodę. Uświadomiłam to sobie dopiero po głębszej analizie. Jak się okazuje na tym samym świecie żyje co najmniej kilka rodzajów ludzi. Świadomi, nieświadomi i świadomi niepraktykujący. Ja należałam jeszcze niedawno do tych mało świadomych. Można to zobrazować na przykładzie palenia papierosów. Jedni ludzie wiedzą, że palenie jest szkodliwe, ale i tak palą, bo nie potrafią sobie poradzić z nałogiem – to są Ci świadomi. Inni palą, bo lubią i na krytykę na palenie odpowiadają żartobliwie w stylu, że to ich jedyna wada czy jedyna przyjemność – to Ci mniej świadomi. Trzecia grupa świadomych i niepraktykujących to ta, która pali i wie, że robi sobie krzywdę, ale nie chce jej się podejmować walki z nałogiem z wielu rożnych powodów.

Oto ręka Pana nie jest tak krótka, aby nie mogła pomóc, a jego ucho nie jest tak przytępione, aby nie słyszeć.
Biblia Warszawska Iz 59:1

Osobiście przechodziłam wszystkie etapy świadomości i na szczęście dla mnie samej jestem w końcu na etapie świadomej walki z tym, co mi w życiu nie służy. I wcale nie chcę popadać w żaden perfekcjonizm, po prostu nie chcę już cierpieć z powodu mało przyjemnych konsekwencji mojej nieświadomości. Dobrym przykładem świadomości i braku świadomości jest nasze zachowanie wobec problemów. Ludzie nieświadomi tylko mówią o swoich problemach, a ludzie świadomi skutecznie rozwiązują swoje problemy. Przez wiele lat miałam zwyczaj dużo mówić ze wszystkimi o tym, co złego mi się przytrafiło, kto mi nacisnął na odcisk i jak w ogóle życie jest trudne. Bardzo dużo mówiłam o swoich problemów, ale nie potrafiłam ich rozwiązywać.

Tak więc z ufnością możemy mówić: Pan jest pomocnikiem moim, nie będę się lękał; Cóż może mi uczynić człowiek?
Biblia Warszawska Hebr 13:6

Przez to ciągłe gadanie czułam, że jestem bardzo zajęta więc miałam wrażenie, że robię w sumie tyle dobrego, ale niestety prawda była taka, że od gadania to tylko głowa boli. Więc skoro nie rozwiązywałam problemów, to mi ich przybywało i przybywało ludzi którzy o nich wiedzieli a to akurat nie pomagało mi w ogóle. Zdolność oszukiwania samych siebie to my ludzie chyba opanowaliśmy do perfekcji. Czas więc na zmiany. Czas na to abyśmy w końcu nie tylko zauważyli co musimy zmienić, przyznali, że to nasze zadanie i zaczęli działać ku dobremu. Tak możemy nic nie robić, ale poniesiemy tego konsekwencje, bo każda akcja daje reakcję. Nasze działania uruchamiają efekt domina. Za każdym razem, kiedy postępujemy dobrze otrzymujemy dobro, a w zamian za zło spotyka nas zło. I to wcale nie jest żadna karma, ale prawo Boże ustanowione od początku świata.

Oznajmiono ci, Człowiecze, co jest dobre i czego Pan żąda od ciebie: tylko, abyś wypełniał prawo, okazywał miłość bratnią i w pokorze obcował ze swoim Bogiem.
Biblia Warszawska Mich 6:8

Bóg pokazał mi ostatnio, że nasze nawyki uruchamiają reakcję łańcuchową. Kiedyś w moim życiu nieświadomym zło produkowało jeszcze więcej zła. Na szczęście dzisiaj role się odwróciły dzięki większej świadomości dobro tworzy więcej dobra. Widząc ogromne korzyści z dobrego postępowania coraz więcej dobrych zmian chcę wprowadzać do swojego życia. Od kilku lat desery, czy słodycze jem tylko w weekendy, kiedyś było to dla mnie nie do pomyślenia, bo uwielbiałam słodycze. Dzisiaj jestem już krok dalej, bo powoli dojrzewa w mojej głowie myśl o miesięcznym zupełnym detoksie od słodyczy. Jeszcze kilka lat temu nie uważałabym słodyczy w ogóle za zło. Kiedy spożywamy słodycze sporadycznie to one aż tak nam nie szkodzą, jeśli prowadzimy ogólnie zdrowy styl życia. Kiedy jednak nie odżywiamy się zdrowo, obżeramy się słodyczami bez umiaru, nie ćwiczymy i na dodatek jesteśmy ciągle zestresowani to sami sobie fundujemy choroby.

I właśnie dlatego dołóżcie wszelkich starań i uzupełniajcie waszą wiarę cnotą, cnotę poznaniem, Poznanie powściągliwością, powściągliwość wytrwaniem, wytrwanie pobożnością,
Biblia Warszawska II Piotr 1:6

Brak odpoczynku to kolejny przyklad. Kiedy zwyczajnie nie potrafimy odpoczywać to nie tylko my cierpimy z powodu przemęczenia, ale pokazujemy naszym dzieciom i przyjaciołom, i swoim drugim połówkom, że odpoczywanie nie jest ważne. I tak pokolenie po pokoleniu nie potrafi odpoczywać i się relaksować co w konsekwencji prowadzi nie tylko do wyczerpania fizycznego, ale i emocjonalnego. Rozdzielanie obowiązków na wszystkich członków rodziny jest bardzo ważne. Wydaje nam się, że odciążanie dzieci z obowiązków jest dbaniem o nie, a tak naprawdę to wyrządza to nam i naszym dzieciom dużą szkodę. My jesteśmy przepracowani a dzieci mają za łatwo i później nie radzą sobie w życiu najlepiej. Przerobiłam ten temat osobiście i dzisiaj nie tylko widzę tego efekty, ale odczuwam skutki niewiedzy boleśnie.

I stanie się w owym dniu, gdy Pan da ci odpoczynek po twoim znoju i udręce, i po ciężkiej niewoli, w którą popadłeś,
Biblia Warszawska Iz 14:3

My ludzie potrzebujemy pracy i obowiązków, ale odpoczynek jest równie ważny. Wiele ludzi nigdy za swojego życia nie odpoczęło goniąc tylko, za pieniądzem którego i tak ze sobą po śmierci nie zabiorą. Pieniądze są ważne, ale trzeba się też umieć nimi cieszyć. Życie mojego dziadka mi to wyraźnie pokazało. Miał on pieniądze, ale nie chciał nikomu pomóż w potrzebie. Pod koniec życia jednak te jego pieniądze nie miały już żadnego znaczenia, bo z powodu chorób skazany on był na łaskę i nie łaskę tych, którzy musieli się nim zaopiekować. Nie zbudował z nikim nigdy dobrej relacji nawet ze swojego, najbliższego, rodzinnego otoczenia, dlatego, kiedy on potrzebował pomocy nikt nie prześcigał się w ich zaspakajaniu. Dzisiaj wyraźnie widzę jak bardzo ważny jest balans w życiu. Musimy o nim pamiętać i zabiegać o niego stale. Musimy myśleć bardziej strategicznie i na przyszłość, dlatego że nasze życie w różnych okresach i wieku jest różne. Jeśli więc nie zaczniemy dbać o siebie za młodu , to na starość odczujemy tego bolesne i przykre efekty.

I powiem do duszy swojej: Duszo, masz wiele dóbr złożonych na wiele lat; odpocznij, jedz, pij, wesel się.
Biblia Warszawska Łuk 12:19

Dlatego właśnie zaczęłam ćwiczyć i już nie przestane, bo uświadomiłam sobie, że bez ćwiczeń czeka mnie dużo cierpienia. Bóle stawów, kości, brak energii i siły, gorszy nastrój i wiele innych przykrych symptomów. Starzenie nasze nie zaczyna się w wieku 60 lat, ale znacznie wcześniej musimy zacząć wzmacniać swój organizm, aby przygotować się na ten bardziej wymagający okres w naszym życiu. Dlatego właśnie także jakość naszego wypoczynku ma ogromne znaczenie. Potrzebujemy wakacji regularnie, dzięki którym zresetujemy się od pędu dnia codziennego. Nie ma znaczenie, jak i gdzie te wakacje spędzimy, ale musimy w ogóle je sobie fundować. Na imprezie może się zrelaksujemy, ale nie odpoczniemy, spotkanie z koleżankami w kawiarni i omawianie ciągle problemów to też nie relaks. Wakacje, na których mamy każdy dzień wypełniony po brzegi atrakcjami i wracamy z nich jeszcze bardziej zmęczeni to też nie prawdziwy urlop. Nie wydasz na wakacje wydasz na lekarza. Nie wydasz na relaks wydasz na psychologa czy tabletki na uspokojenie.

Nie uważaj się sam za mądrego, bój się Pana i unikaj złego! To wyjdzie na zdrowie twojemu ciału i odświeży twoje kości.
Biblia Warszawska Przyp 3:7-8

Dbanie o siebie dotyczy także naszej przestrzeni psychicznej. Nie możemy pozwalać innym ludziom nawet z naszej najbliższej rodziny zniewalać nas umysłowo. Mam na myśli sytuację, w której ktokolwiek manipuluje nami. Próbuje nam narzucić swoje zdanie, światopogląd, wpływać na nasze decyzje itd. Nikt nie ma prawa tego robić, ale znajdzie się dużo ludzi w około nas, którzy będą chcieli to zrobić. Naszym zadaniem jest, aby mówić temu zdecydowane nie. Nie ze złością, gniewem i krzykiem, ale z miłością i spokojem. Nasza psychika jest ważniejsza od naszego ciała, bo to nasz umysł kieruje nogami, a nie na odwrót. Niestety ludzie, którzy zachowują się toksycznie robią to często nieświadomie i nie celowo, gdyż najczęściej są ofiarami stosowania tego samego na nich samych. Nie chcemy robić sobie wśród ludzi wrogów, wręcz przeciwnie, ale nie możemy też krzywdzić samych siebie. Mentalne niewolnictwo istnieje i jeśli chcemy być zadowoleni z życia musimy nie tylko, to rozpoznawać, ale i tego unikać.

Czy nie przykazałem ci: Bądź mocny i mężny? Nie bój się i nie lękaj się, bo Pan, Bóg twój, będzie z tobą wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
Biblia Warszawska Joz 1:9

Prawda jest taka, że w życiu masz wyniki, wymówki albo mix. Nie jest możliwe abyśmy mieli cały czas tylko dobre wyniki, ale powinno zależeć nam na tym, aby te proporcje bardziej przeważały na korzyść dla wyników. Wyniki jednak nie pojawiają się nagle znikąd, ale są wynikiem wprost proporcjonalnym do pracy, którą włożymy w ich osiągnięcie. Nie jest to bardzo skomplikowana matematyka, ale dalej matematyka. Jednak niezwykłe w tej kalkulacji jest to, że twój i mój wysiłek opłaca się potrójnie. Na przykład, kiedy będziesz ćwiczył to zaczniesz nie tylko chudnąc, ale też będziesz zdrowszy i ładniejszy. Kiedy zaczniesz studiować to staniesz się bardziej elokwentny, twoje zarobki i możliwości awansu się zwiększą. Kiedy nie poddasz się podczas próby to staniesz się mocniejszy, pewniejszy siebie i odważniejszy. I tak jest w sumie ze wszystkim nad, czym zdecydujemy się pracować.

Przystąpmy tedy z ufną odwagą do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej porze.
Biblia Warszawska Hebr 4:16

„Bez pracy nie ma kołaczy”, jak to stare powiedzenie mówi i jest to wielka prawda. Każdy z nas chce mieć więcej, lepiej, szybciej itd. Ale jedni mają wymówki, a drudzy mają wyniki. Wymówki są słabe, bo nie dają nic dobrego oprócz przykrych konsekwencji. Samo pogadanie sobie na temat tego, z czego jesteśmy niezadowoleni nie pomoże. W innym artykule na moim blogu piszę o tym, jak negatywizm nas dobija: https://motywacjapoprzezwiare.pl/negatywizm-nas-dobija/. Dlatego powinniśmy go za wszelką cenę unikać także w postaci narzekania. Bardzo nie zgadzam się z tym ogólnym przekonaniem co do przyjaźni, że jest ona najlepsza, wtedy kiedy umie słuchać. Dlatego że potrzebujemy nie tylko zostać wysłuchani, ale też pokierowani i czasami skarceni. Ja największe korzyści wyciągnęłam z bardzo bolesnej krytyki. Trudno przyjmuje się krytykę, ale nieraz jest ona momentem zwrotnym na drodze do nowej lepszej przyszłości.

Żelazo ostrzy się żelazem, a zachowanie swojego bliźniego wygładza człowiek.
Biblia Warszawska Przyp 27:17

Tak jak biznes nie rozwija się zdrowo bez konstruktywnej krytyki tak człowiek nie rozwija się, kiedy nie jest skłonny wysłuchać innego zdania, rozpatrzeć innego scenariusza i zastosować nowych rozwiązań. Kiedy siedzimy w tej swojej strefie komfortu unikając wszystkiego, co mogłoby nas potencjalnie skrzywdzić to nigdy nie nauczymy się radzić sobie z problemami. A to można nazwać trochę kalectwem. Są różne formy kalectwa i na pewno nie jest to tylko niepełnosprawność ruchowa. Najgorsze jest to ze skutki naszej nieporadności dotykają przecież najbardziej nas i tych których kochamy. Nie mamy oszczędności to nie jeździmy na wakacje, nie jesteśmy miłymi ludźmi to mamy mnóstwo wrogów, sporów i kłótni. Nie inwestujemy to nie możemy spełnić swoich największych marzeń i na starość klepiemy biedę.

I gorliwie się starali prowadzić żywot cichy, pełnić swe obowiązki i pracować własnymi rękami, jak wam przykazaliśmy,
Biblia Warszawska I Tes 4:11

A później, dlatego że nie mamy jesteśmy sfrustrowani, a jak wszystkim wiadomo stres jest zabójczy, o czym nawet biblia mówi: „Nie to, co wchodzi do ust, kala człowieka, lecz to, co z ust wychodzi, to kala człowieka. Biblia Warszawska Mat 15:11”. To oznacza po prostu, że nasze negatywne emocje i stres są bardziej dla nas destruktywne, niż to, co jemy. Nauka i medycyna to potwierdzają. Dlatego tak ważne jest dbanie o nasze zdrowie fizyczne, umysłowe i duchowe. Jeden dobry nawyk może wprowadzić wiele dobrego. Odkąd zaczęłam ćwiczyć regularnie widzę ogromna różnicę w moim samopoczuciu. Kiedy ćwiczę jestem szczęśliwa, spełniona i zadowolona, kiedy nie poćwiczę czuje się słabsza fizycznie, psychicznie i mam na dodatek jeszcze do siebie pretensje za lenistwo.

Idź do mrówki, leniwcze, przypatrz się jej postępowaniu, abyś zmądrzał. leniwcze! Jak długo będziesz leżał, kiedy podniesiesz się ze snu?
Biblia Warszawska Przyp 6:6; 6:9

Pamiętam, że 20 lat temu czułam się naprawdę silną osobą. Tak byłam o wiele młodsza, ale też wtedy regularnie ćwiczyłam. Znam bowiem osoby, które w wieku 20 lat w ogóle nie mają energii, bo nie ćwiczą. Najgorsze moje samopoczucie miałam właśnie przez ostatnie kilka lat, kiedy nie ćwiczyłam w ogóle. Jestem zdumiona tym, jak bardzo regularne ćwiczenia zmieniają nasze życie na lepsze. Jeśli jeszcze do tego zaczniemy ćwiczyć nasz intelekt poprzez czytanie dobrym książek to wzmocnimy się jeszcze bardziej. I nie możemy oczywiście zapomnieć o najważniejszej sferze naszego życia, od którego to całe dobro się zaczyna, czyli o rozwoju duchowym. Potrzebujemy mądrości i motywacji do tych wszystkich dobrych działań, a najlepszym źródłem tego jest właśnie mądrość Boża. Kiedy zaczniemy naprawiać po kolei wszystkie sfery naszego życia, z których nie jesteśmy zadowoleni to sukces mamy gwarantowany. Dbanie o siebie to nic innego jak układanie swojego życia w taki sposób abyśmy w końcu byli z niego zadowoleni.

Czy nie wiesz? Czy nie słyszałeś? Bogiem wiecznym jest Pan, Stwórcą krańców ziemi. On się nie męczy i nie ustaje, niezgłębiona jest jego mądrość.
Biblia Warszawska Iz 40:28

Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością.
Biblia Warszawska Kazn 10:10

Pierwszymi dobrymi rzeczami, jakie zrobiłam dla siebie było pozbycie się z domu telewizora i czytanie biblii. Od tamtego momentu zaczęłam pisać. To było bardzo niezwykle, bo ja raczej należałam do rozrywkowych lekkoduchów więc zupełnie nie był to styl życia pisarski. Jak się jednak okazało po latach zawsze drzemał we mnie talent i potencjach który skutecznie zagłuszałam skupianiem się na płytkich przyjemnościach. Niedługo potem zaczęłam studiować, i to na brytyjskim Uniwersytecie, a wyjechałam z Polski, znając w sumie dwa słowa po Angielsku „Hi” i „ok”. Następnym krokiem milowym była edukacja personalna i finansowa która zupełnie zmieniła moją perspektywę na życie, marzenia i możliwości. Ten proces edukacji świadomej trwa w zasadzie całe życie, ale jest on inny od edukacji szkolnej, której za wszelką cenę chcemy jako młodzi ludzie uniknąć. Możesz zacząć dobrowolnie i z przyjemnością się uczyć od nowa w każdym wieku i w każdej dziedzinie i mieć z tego w końcu wymierne korzyści.

Nadejdą dla ciebie czasy bezpieczne. Bogactwem zbawienia to mądrość i poznanie, bojaźń przed Panem to jego skarb.
Biblia Warszawska Iz 33:6

Te wszystkie zmiany na początku były dość trudne, ale konieczne, bo na przykład moja kilkuletnia abstynencja od ćwiczeń pokazała mi jak wyniszczający wpływ na organizm ma brak ćwiczeń. Dlatego mimo sporej nadwagi wzięłam się za siebie i czuję się po zaledwie 6 miesiącach o wiele lepiej. Byłam bardzo zdeterminowana, dlatego że chciałam znowu zakładać swobodnie sukienki. Dlatego też znalazłam sposób na to, aby polubić ćwiczenia na nowo. Zawsze lubiłam tańczyć więc trening taneczny był dla mnie idealny. Mimo że efekty są małe to radość z efektów daje mi motywację do dalszych ćwiczeń. Nauczyłam się pokonywać lenistwo rozmyślaniem o moich przyszłych efektach. Nie dyskutuję już ze sobą, kiedy mi się nie chce tylko puszczam muzykę, zanim zacznę ćwiczyć i po 5 minutach jestem gotowa na to wyzwanie.

Każda mozolna praca przynosi zysk, lecz puste słowa powodują tylko straty.
Biblia Warszawska Przyp 14:23

Naprawdę możemy pokonać swoje słabości, przechytrzając trochę samych siebie, aby pokonać lenistwo. Tak samo jest z social mediami, które przecież potrafią nas wciągnąć w bierne oglądanie na długie godziny, które tak naprawdę to wysysają z nas energię. Dlatego wybieram teraz bardzo selektywnie to, co oglądam i słucham oraz z kim i jak spędzam mój wolny czas. Unikam wszystkiego, co mogłoby wpędzić mnie w zły nastrój i dodatkowo motywuję się cały czas do działania. Zmiany te to powolny proces, ale kiedy raz się spróbuje tego lepszego życia to już nie chce się wracać do gorszej przeszłości. Obowiązki mogą naprawdę być przyjemnościami, jeżeli w końcu zrozumiemy co tak naprawdę nam służy, a co szkodzi. Boimy się tego, czego nie znamy i nie wdrożymy tego, czego nie rozumiemy, dlatego musimy przekonać się samych siebie do tego, co dobre.

nie wspominajcie dawnych wydarzeń, a na to, co minęło, już nie zważajcie!
Biblia Warszawska Iz 43:18

Świat się zmienił w ciągu ostatnich 20 lat. Naprawdę dzisiaj już każdy to widzi i o tym mówi, że żyjemy w zupełnie innych czasach. Niekoniecznie możemy powiedzieć, że jest to najgorsza epoka, ale dla wielu krajów, w których na przykład toczy się wojna z pewnością tak jest. Ja osobiście zmieniłam wiele swoich poglądów dzięki Bogu i wydarzeniom których ostatnio jesteśmy wszyscy świadkami. Słyszałam ostatnio nawet wypowiedź jednego z polskich przedsiębiorców, który mówił, że ludzie z jego otoczenia uważają, że nadchodzi koniec świata. Fakt, że panuje obecnie dużo strachu i trudno się temu dziwić, kiedy po jednej tragedii zaczyna się kolejna. Sama stwierdziłam ostatnio, że nie wiem, jakbym przetrwała te ostatnie kilka lat, gdyby nie opieka i pomoc Boża. Właśnie teraz szczególnie potrzebujemy wsparcia, które możemy w Bogu zawsze.

Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają.
Biblia Warszawska Iz 40:31

Jeszcze kilka lat temu tak naprawdę nie wiedziałam, co tak naprawdę lubię. Dzisiaj czas spędzany z Bogiem, z mężem, dziećmi i wnusiami to w zasadzie wszystko, czego ja potrzebuję do szczęśliwego życia. Kiedyś lubiłam towarzystwo i koleżeństwo, ale wielu ludzi okazało się fałszywych. Kiedyś lubiłam imprezy, ale okazały się one niebezpieczne i płytkie. Nie twierdzę, że nie ma prawdziwych przyjaźni, bo są i imprezy też bywają dobre, ale cieszę się, że już nie szukam u nikogo i nigdzie dowartościowania, aprobaty i ucieczki od cierpienia. Zawsze doceniałam wartość rodziny, ale dzisiaj cenią ja sobie najbardziej. Rozumiem, dlaczego Bóg właśnie rodzinę zaprojektował dla nas, jest ona wszystkim co człowiek do szczęścia potrzebuję. Oczywiście mam na myśli rodzinę, w której panuje wzajemne zrozumienie, wsparcie, szacunek i miłość.

Miłością braterską jedni drugich miłujcie, wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku,
Biblia Warszawska Rzym 12:10

Wiara sprawia, że nawet w trudnych momentach jesteśmy silni i spokojni. Widzę to jeszcze wyraźniej, kiedy mam dzień bez tych dobrych nawyków, które ostatnio stosuję. Jeżeli nie poczytam biblii i nie pomodlę się rano to brakuje mi tego, bo czuje się bardziej nerwowa i zestresowana. Dlatego wracam do tych obowiązków i uznaje je za bardzo pożyteczne, dlatego że widzę negatywne skutki ich braku. Wiele się słyszy o korzyściach dyscypliny i dobrych nawyków za mało jednak się mówi o dobrych efektach z nich dla nas. Każdy wie, że należy ćwiczyć, ale z prawdziwą przyjemnością będzie ćwiczył ten, kto poświęci czas na to, aby dokładnie zrozumieć, dlaczego i jak warto ćwiczyć, aby mieć efekty i radość. Nasz punkt widzenia, świadomości i nastawienie są bardzo ważne, bo od tych rzeczy zależy jak wiele możemy dobrego dla siebie i innych zrobić.

Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie.
Biblia Warszawska Mat 11:28

Dzieci w krajach rozwiniętych i bogatszych nie doceniają tego, że chodzą do szkoły. Dzieci z najbiedniejszych rejonów Afryki marzą o tym, aby chodzić do szkoły. Może to nie jest najlepszy przykład na to jak mało doceniamy to, co mamy, ale na pewno daje do myślenia. Nie doceniamy zdrowia, bliskich, pokoju dopóki ich nie stracimy. Nie zdajemy sobie sprawy z korzyści dbania o siebie dopóki nie jesteśmy zmuszeni tego zrobić z powodu choroby. Nie potrafimy ograniczyć sobie słodyczy na przykład, a później musimy je ograniczyć, kiedy mamy cukrzycę. Oglądamy ślepo telewizję i wydaje nam się, że jesteśmy najlepiej poinformowani do czasu, kiedy zderzymy się z inną prawda. W głowie nam się nie mieści, kiedy dostajemy cios od rzekomego przyjaciela, a przecież nie urodziliśmy się wczoraj i w pewnym sensie powinniśmy wiedzieć, że ludzie zawodzą.

Pomoc moja jest od Pana, Który uczynił niebo i ziemię.
Biblia Warszawska Ps 121:2

Żeby jakoś przeżyć w miarę w tym zwariowanym i szybkim dzisiejszym świecie przede wszystkim musimy przestać się sami oszukiwać i musimy w końcu zadbać o siebie. Zadbać o każdą dziedzinę naszego życia. Bo wtedy, nawet jeśli wszystko inne zawiedzie będziemy wiedzieli, że my sami zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, aby było dobrze. To jest niewątpliwie dobre uczucie. Poczucie balansu, spokoju i spełnienia dla samych siebie. I co najważniejsze to owocuje na innych. Nasza dobra postawa owocuje dobrem w życiu innych ludzi. Nie zawsze możemy ruszyć niebo i ziemię, ale zdecydowanie możemy zmienić na lepsze swoje otoczenia. Bo przecież, jeśli każdy z nas miałby takie dobre przekonanie i zachowania, i zarażał tym dobrem innych to tylko z tego powodu planeta ziemia byłaby zupełnie innym i lepszym miejscem.

Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, lecz mocy i miłości, i powściągliwości.
Biblia Warszawska II Tym 1:7