Oczekiwał prawa, a oto – bezprawie; sprawiedliwości, a oto – krzyk. Izajasza 5,7.

„Nigdy za stary, nigdy za zły, nigdy za późno, nigdy za chory, aby zacząć od zera po raz kolejny.” – Bikram Choudhury

Dzisiaj bardziej, niż kiedykolwiek zastanawiamy się nad trudnymi pytaniami i zagadnieniami związanymi z naszym życiem. W obliczu bólu i cierpienia, poczuciu krzywdy, niemocy i niesprawiedliwości jesteśmy skłonni do wielu refleksji. Niestety nie zawsze na trudne pytania znajdujemy odpowiedzi, i to sprawia, że nasze życie, jakby się trochę zatrzymało. Próbujemy po prostu jakoś przetrwać. Dopiero co wychodzimy z pandemii, a dostajemy kolejny nawet mocniejszy pocisk, bo na naszych oczach rozgrywa się kolejna wojna tym razem jednak bardziej niebezpieczna, bo mogąca rozpocząć globalny konflikt. Z niedowierzaniem patrzymy na śmierć niewinnych ludzi, starając się w miarę możliwości funkcjonować w sytuacji poczucia zagrożenia. Zadajemy sobie, więc pytania w stylu: dokąd ten świat zmierza? I próbujemy znaleźć coś, co może dać nam siłę, pocieszenie i nadzieję na lepszą przyszłość.

Pożądacie, a nie macie; zabijacie i zazdrościcie, a nie możecie osiągnąć; walczycie i spory prowadzicie. Nie macie, bo nie prosicie.
Biblia Warszawska Jak 4:2

„Nic nie zmieniając, nic się nie zmienia.” – Tony Robbins

Moim zdaniem odpowiedzą na nasze wszystkie problemy, pytania i lekiem na całe zło jest Bóg i miłość. Mimo tego, że wiele ludzi wini Boga za to, co się złego na świecie dzieje to prawda jest taka, że Bóg nie jest autorem zła, ale zło jest brakiem Boga. Wiem to doskonale, bo tak właśnie było w moim życiu. Odkąd, bowiem zdecydowałam się na życie z Bogiem codziennie przekonuje się o tym, jak bardzo było warto dać Bogu tak zwany „kredyt zaufania”. Niestety nie wszyscy ludzie chcą zaufać Bogu i dlatego niewiedzą, co jest tak naprawdę w życiu ważne. Że tak naprawdę to najbardziej potrzebujemy i w głębi serca pragniemy spokoju, dobra i miłości. Nie zawsze potrafimy to wprost nazwać i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tak niewiele nam do szczęścia potrzeba. Ale dzisiaj w czasach ogólnego niepokoju chcemy po prostu znowu moc żyć normalnie. A jak się dzisiaj przekonujemy ta normalność nie zawsze niestety jest w naszym życiu możliwa.

Chciwiec wywołuje spory, lecz kto ufa Panu, bywa nasycony.
Biblia Warszawska Przyp 28:25

„Największym błędem, jaki możesz popełnić w życiu, jest ciągłe obawianie się, że go popełnisz.” – Elbert Hubbard

Potrzebujemy normalności, po to, żeby nam się po prostu dobrze żyło. Żebyśmy zamiast wojen oglądali rozwój narodów. Żebyśmy mogli na siebie liczyć, chodzić w poczuciu bezpieczeństwa po ulicach. Żebyśmy mogli pracować i oszczędzać, aby, chociażby kupić własny dom. Chcemy patrzeć na nasze dzieci jak rosną bez niepokoju o ich przyszłość, kiedy nas zabraknie. Potrzebujemy spędzać razem urodziny i inne uroczystości, aby odstresować się od dnia codziennego. Chcemy mieć poczucie stabilności życiowej, aby dożyć spokojnej starości. To wszystko i wiele innych dobrych rzeczy jest na świecie możliwe łącznie z odnową środowiska naturalnego jednak nie wszędzie jest to na pierwszym miejscu. Bóg stworzył na początku dla człowieka raj, czyli idealne warunki do życia, człowiek, jednak wybrał inaczej i wybiera do dzisiaj. Nawet jeśli my nie decydujemy o porządku tego świata, to w większości się na niego godzimy. Kiedy nie przeciwstawiamy się złu to godzimy się na nie. Nie podejmując decyzji podejmujemy decyzje.

A choćby się góry poruszyły i pagórki się zachwiały, jednak moja łaska nie opuści cię, a przymierze mojego pokoju się nie zachwieje, mówi Pan, który się nad tobą lituje.
Biblia Warszawska Iz 54:10

„W chronicznie przeciekającej łodzi energia poświęcona na zmianę statków jest bardziej produktywna niż energia poświęcona na łatanie wycieków.” – Warren Buffett

Narzekamy na wszystko dookoła, ale za mało zastanawiamy się nad własnymi działaniami i ich konsekwencjami. Na przykładzie samej wojny można stwierdzić, że cierpimy z powodu tego, co się dzieje, kiedy naród występuje przeciwko narodowi. Ludzie zamiast prowadzić normalne życie stają przeciwko sobie, zwalczają i zabijają się nawzajem. Tak to przykra prawda, że to nie zwykli ludzie stoją na przykład za konfliktami zbrojnymi, ale plany tych ludzi nigdy nie mogłyby się zrealizować, gdyby nie masy tych ludzi, którzy te czy inne rozkazy wykonują. Jest to niestety bardzo bolesna prawda, ale prawda. Mówi się, że rządzą ci, którzy mają władzę i pieniądze, ale nikt nie zabrania nam dążyć do tego, aby tą władzę i pieniądze posiadać i rządzić dobrze dla korzyści wszystkich.

Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały.
Biblia Warszawska Fil 4:8

„Odwaga nie zawsze ryczy. Czasami odwaga jest małym głosem pod koniec dnia, który mówi, że spróbuję ponownie jutro. „- Mary Anne Radmacher

Ocenianie i krytykowanie to za mało, aby zmienić bieg ważnych spraw. Do prawdziwych zmian potrzebne jest działanie, które już nie wszystkim na rękę. Ocenianie i krytykowanie nic nikogo nie kosztuje, ale na czynne zaangażowanie i walkę decyduje się ciągle mało istotna mniejszość. Lubimy wtórować pięknym i wzniosłym ideom, kiedy siedzimy wygodnie na sofie i oglądamy je w telewizji. Dopóki jednak czynnie nie zaangażujemy się w dany projekt to chwalimy się sami we własnych oczach, a zło się dalej dzieje, jak się działo. Do zmiany świata i sytuacji potrzebujemy więcej krytycznego i refleksyjnego myślenia. Czyli wnikliwszej analizy i zgłębiania tematów ważnych w kierunku uczeniu się na błędach, zapobieganiu przykrym konsekwencjom i szukaniu nowych lepszych rozwiązań. Czy to naszych prywatnych, zawodowych, narodowych czy globalnych problemów.

Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.
Biblia Warszawska Jer 29:11

„W razie wątpliwości wybierz zmianę.” – Lily Leung

Bóg nie wszczyna wojen, ale człowiek już tak. Z wielu powodów, ale nigdy nie są to powody, z których ktokolwiek mógłby być dumny, zasłużony czy podziwiany. Bo wojna to zniszczenie. Zniszczenie zakrojone na dużą skalę. Po tym zniszczeniu, czy to nasza planeta ziemia, czy kraj i ekonomia, czy relacje międzyludzkie, czy jednostka, czyli rodziny i ludzie muszą się latami podnosić, jakby ze zgliszczy i kolan. Bóg nigdy nie jest autorem zniszczenia. Wręcz przeciwnie Bóg jest miłością i jest autorem wszystkiego, co dobre. I wcale nie potrzebujemy co kilka lat resetu i kryzysu, ale potrzebujemy żyć spokojnie i szczęśliwie, a nie czekać w strachu na to, co się znowu złego wydarzy.

A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, którą Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto mieszka w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w nim. 1 Jana 4,16.

„Świat, jaki stworzyliśmy, jest procesem naszego myślenia. Nie można tego zmienić bez zmiany naszego myślenia. „- Albert Einstein

Musimy zrozumieć, że to, co przytrafia nam się złego nie z naszej winy nie przekreśla nas i naszego życia. Żyjemy w świecie, w którym zło występuje, ale nie musimy być do końca życia jego bierną ofiarą. Ale właśnie na przekór musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ta ofiarą nie być. Dzisiaj przyszła mi do głowy myśl, że zmienić świat możemy tylko poprzez dawanie dobrego przykładu i poprzez dzielenie się i propagowanie dobra. Ludzi, którzy propagują dobro otwarcie i głośno musi być więcej. Zamiast zajmować się tylko modą, makijażem i rozrywką musimy w końcu zauważyć ważniejsze sprawy, w które każdy człowiek powinien być zaangażowany. Jeżeli upadniemy to wszyscy, jeżeli zwyciężymy, to też wszyscy. W tłumnych działaniach dobrych ludzi siła, bo dobro pokonuje zło, tak jak jasność góruje nad ciemnością.

Wtedy Ja dam im nowe serce i nowego ducha włożę do ich wnętrza; usunę z ich ciała serce kamienne i dam im serce mięsiste,
Biblia Warszawska Ez 11:19

„Nigdy nie wątp, że mała grupa myślących, zaangażowanych obywateli może zmienić świat. Rzeczywiście, jest to jedyna rzecz, jaka kiedykolwiek istniała. „- Margaret Mead

Skutki bolesne braku Boga i miłości możemy zauważyć wszędzie. Zaczynając na naszych domach, a kończąc na wszystkim, czego tylko dotknie się człowiek. Wystarczy rozłożyć na czynniki pierwsze nienawiść i miłość. Nienawiść jest negatywną emocją, która kumuluje się w nas i wraz z upływem czasu powoduje ogromne zniszczenia w naszym życiu na każdej płaszczyźnie. Dlatego biblia mówi, żeby nie gniewać się dłużej, niż do zachodu słońca. Dlatego że długotrwały gniew przeradza się właśnie w nienawiść, która to prowadzi do chęci zemsty. Te negatywne myśli dominują nasze życie i z czasem sprawiają, że coraz to bardziej cierpimy, bo żyjemy w zamkniętym kole nienawiści czynnie w nią zaangażowani. W przeciwieństwie do osoby, która pomimo krzywd wybiera miłość i strząsa z siebie jarzmo gniewu odwraca się w drugą stronę. Wyciągając cenna lekcje z trudnego doświadczenia skupia się bardziej na sobie unikając od tej pory tego, co wyrządziło szkodę.

Ty bowiem, Panie, jesteś dobry i przebaczasz, I jesteś wielce łaskawy dla wszystkich, którzy cię wzywają.
Biblia Warszawska Ps 86:5

„Wąż, który nie może rzucić skóry, musi umrzeć. Jak również umysły, które nie mogą zmienić swoich opinii; przestają być umysłem.” – Friedrich Nietzsche

Rozważmy zatem kolejna kwestie na przykład dobra i zła. Dobro prowadzi do szczęścia, radości, spokoju, sukcesu, jakości i wielu innych korzystnych aspektów dla nas ludzi, zwierząt i planety ziemi. Do czego jednak prowadzi zło? Do bólu, cierpienia, płaczu, rozterki, straty, zniszczenia itp. itd. To jest wszystkim nam dobrze znane, a mimo wszystko w codziennym życiu, jakby nam to umyka, bo decydujemy się na zło, akceptujemy zło i patrzymy na zło. Jednak generalnie wszystkim wiadomo, że możemy mieć w życiu błogosławieństwa, jak i przekleństwa. Czyli nic innego jak konsekwencje naszych wyborów i czynów które dotyczą już każdego bez względu na pozycje, wiek, majątek czy pochodzenie. Można unikać stosowania prawa, ale przez jakiś czas, można udawać kogoś, kim się nie jest, ale w zasadzie przed samym sobą, możemy popierać złe idee i nawet się w nie angażować, ale wtedy wystawiamy się sami na pewne niebezpieczeństwo, bo zło wcześniej czy później zostanie skarcone.

Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię. Położyłem dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierz przeto życie, abyś żył, ty i twoje potomstwo,
Biblia Warszawska V Mojż 30:19

„I tak właśnie zachodzą zmiany. Jeden gest. Jedna osoba. Chwila po chwili.” – Libba Bray

Dlatego że na tym świecie, mimo że nie możemy do końca powiedzieć, że panuje pełna sprawiedliwość obowiązuje prawo. Prawo rodzinne, krajowe, międzynarodowe, wojskowe i wiele innych. I to prawo w większości wypadków mniej lub bardziej jest respektowane, nawet jeśli nie zawsze jest bardzo szybkie czy skuteczne. Nasze dobre wybory, czy decyzje spotykają się z uznaniem czy pochwałą, natomiast złe z konsekwencjami i karami. Nawet jeśli nam się wydaje, że możemy się bezkarnie na kimś zemścić to się mylimy, dlatego ze zły czyn wobec nas, mimo że daje nam chęć zemsty nie daje nam prawa do zemsty, bo zemsta to też zły czyn. Trochę w tym filozofii, ale warto się nad tym zastanowić i o tym wiedzieć, aby dokonywać w przyszłości bardziej przemyślanych i mądrzejszych decyzji.

Najmilsi! Nie mścijcie się sami, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano: pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan.
Biblia Warszawska Rzym 12:19

„Kapiąca woda wydrąża kamień, nie siłą, ale wytrwałością.” – Owidiusz

Ja cierpiałam od dziecka. Byłam ofiarą, czułam się ofiarą i zachowywałam się jak ofiara. Do momentu mojej transformacji, która trwa od 2017 i będzie trwała do końca mojego życia. Dzięki Bogu zaczęłam się interesować przyczynami i skutkami zachowań swoich i innych ludzi i edukować się. Chcąc odpowiedzieć sobie na wiele bolesnych i nurtujących mnie pytań, które przez połowę mojego życia pozostawały bez odpowiedzi. Z perspektywy czasu zdecydowanie mogę stwierdzić, że warto było tę edukację rozpocząć, bo z każdym rokiem czuje się mocniejsza i mądrzejsza, bo wiem o wiele więcej. Najbardziej podobno paraliżuje nas to czego nie wiemy. Nie mamy wtedy mądrości i rozwagi, i zamiast rozsądnie i ostrożnie działamy emocjonalnie i popełniamy wiele błędów.

O głębokości bogactwa i mądrości, i poznania Boga! Jakże niezbadane są wyroki jego i nie wyśledzone drogi jego!
Biblia Warszawska Rzym 11:33

„Przeznaczenie nie jest kwestią przypadku; jest to kwestia wyboru. To nie jest rzecz, na którą należy czekać, to jest rzecz do osiągnięcia. „- William Jennings Bryan

Czułam długo smak nienawiści, który był bardzo ciężki i gorzki dla mnie samej. Czułam smak zemsty i chęci odwetu, który toczył moje wnętrzności jak robak. Smak żalu, pretensji i niesprawiedliwości do całego świata był ogromny. I, dlatego że pewne rany w moim życiu nie były uleczone, dlatego ciągle cierpiałam. To cierpienie przesłaniało mi wszystko dlatego moje życie stało w miejscu, a tak naprawdę się cofało. Nigdy nie myślałam o swoim rozwoju, bo moje myśli skupione były tylko wokoło tego zła, którego doświadczyłam, mimo że dawno się to wszystko wydarzyło i skończyło. Mamy tendencję do wpadania w taką spiralę myślową o tym, co nas boli. Boli nas to w nieskończoność i dlatego jesteśmy, jakby sparaliżowani i nie potrafimy pójść z niczym do przodu.

Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały.
Biblia Warszawska Fil 4:8

„Rzeczy się zmieniają. A przyjaciele odchodzą. Życie nie kończy się dla nikogo.” – Stephen Chbosky

Musimy jednak zrozumieć dla własnego dobra, że nie żyjemy w raju i złe rzeczy będą nam się wszystkim przytrafiać. Będziemy widzieć zło i doświadczać zła, dlatego tak ważne jest, aby się cieszyć dniem dzisiejszym i doceniać to, co się ma. Ale na szczęście nie doświadczamy tylko tych złych rzeczy. Tych dobrych rzeczy jest w naszym życiu o wiele więcej, ale jakbyśmy o nich nie pamiętali albo ich nie widzieli, bo ich często nie doceniamy. Doceniamy normalne życie, zdrowie czy młodość, dopiero kiedy je stracimy. A przecież zwyciężamy w życiu i możemy nazwać się szczęśliwymi właśnie, wtedy kiedy potrafimy, machnąć na to, co tak naprawdę nie jest aż tak ważne. Przeszłość musimy przestać ciągle rozdrapywać, o bólu i cierpieniu musimy zapomnieć, toksycznych ludzi musimy unikać. I najlepiej jakbyśmy się nauczyli w końcu skupiać na tym, co przed nami, bo to jest o wiele bardziej ważne.

Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.
Biblia Warszawska I Tes 5:21

„Przezwyciężenie bolesnego doświadczenia jest bardzo podobne do przekraczania małpich barów. Musisz odpuścić w pewnym momencie, aby iść naprzód. „- C.S. Lewis

Chcemy wszyscy spędzać święta w miłej i rodzinnej atmosferze, i to właśnie przy tych świętach najbardziej widać, czego nam ludziom najbardziej potrzeba. Atmosfery miłości, troski, spokoju i więzi. Jak cudownie jest kiedy matka kocha swoje dzieci i je wspiera we wszystkim zamiast robić im pod górkę i jeszcze dokładać ciężaru, którego i tak jest dużo na tym świecie. Kiedy więzy rodzinne oparte są na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i dbaniu o siebie nawzajem. Zwłaszcza w takich relacjach, jak teściowa i synowa na przykład. Bez zazdrości, współzawodnictwa czy obgadywania, oceniania i krytykowania. O wiele więcej możemy osiągnąć przez dobro i współpracę razem. Widać to na przykład w rodzinach wielopokoleniowych, które bogacą się w bo jeden pomaga drugiemu, chociażby kupić dom i pomnażać swój majątek. Dopóki nie będziemy zjednoczeni w dobrych rzeczach dopóty będziemy doświadczać tych złych.

Teraz więc pozostaje wiara, nadzieja, miłość, te trzy; lecz z nich największa jest miłość.
Biblia Warszawska I Kor 13:13

„Życie należy do żywych, a ten, kto żyje, musi być przygotowany na zmiany” – Johann Wolfgang

„Pasmo powodzeń” to kolejna poprzeczka, do której warto dążyć na przekór negatywnemu powiedzeniu: „pasmo niepowodzeń”. Jestem przekonana po swoim doświadczeniu życia bez Boga i z Bogiem, że pasmo powodzeń jest możliwe tylko dzięki Bożej opiece i błogosławieństwu. Bez Boga życie można dosłownie określić jako pasmo niepowodzeń. U mnie na szczęście dzisiaj jest już odwrotnie, bo doświadczam codziennie pasma powodzeń. Czyli to nic innego jak Boże obietnice wypełniające się w moim życiu. Jest to niesamowite, że każdy aspekt mojego życia zmienia się na lepsze i nie jest to wcale przypadkowość. Wiem doskonale, że to Boże działanie zamienia każde zło w dobro i tylko z Bogiem jest to możliwe. Potwierdza to mądre zdanie, które zauważyłam na facebooku na profilu Biblijna Prawda: „Człowiek: Uwierzę, kiedy zobaczę! Bóg: Zobaczysz, kiedy uwierzysz! Zgadzam się z tym w 100 procentach.

Dowiedz się tedy dzisiaj i weź to sobie do serca, że Pan jest Bogiem na niebie w górze i na ziemi w dole, nie ma innego!
Biblia Warszawska V Mojż 4:39

 „Niesamowita zmiana zachodzi w twoim życiu, gdy decydujesz się przejąć kontrolę nad tym, nad czym masz władzę, zamiast pragnąć kontroli nad tym, czego nie masz.” – Steve Maraboli

Współpraca człowieka z Bogiem daje niesamowite rezultaty w postaci spokoju, szczęścia, rozwoju, pomyślności, powodzenia, czyli wszystkich tych rzeczy, których człowiek pragnie. I co najważniejsze można to wszystko posiadać tylko, wtedy kiedy odrzuci się zło. Pamiętam, jak dzisiaj, że kiedy żyłam bez Boga to wszystko miałam pod górkę. Odkąd proszę Boga o mądrość, prowadzenie i jego wolę w moim życiu to wszystko zaczyna się układać. Pogubiliśmy się trochę i co najgorsze oddaliliśmy się od Boga tak bardzo, że ciężko jest wrócić. Lekarstwem jednak na całe zło jest tylko Bóg i miłość. Dopóki tego nie zrozumiemy dopóty będziemy cierpieli. Więc nawet jeśli nie możemy naprawić całego świata, to naprawmy siebie. Bo jeden odważny może zdziałać więcej, niż bojaźliwy tłum.

Nie bój się, bom Ja z tobą, nie lękaj się, bom Ja Bogiem twoim! Wzmocnię cię, a dam ci pomoc, podeprę cię prawicą sprawiedliwości swojej.
Biblia Warszawska Iz 41:10

„Ludzie rozwijają się dzięki doświadczeniu, jeśli spotykają się z życiem uczciwie i odważnie. W ten sposób buduje się charakter”.
– Eleanor Roosevelt

Wszystkie cytaty biblijne pochodzą ze strony: www.biblia-online.pl

Wszstkie cytaty motywacyjne pochodzą ze strony: www.everydaypower.com