Bo Ty stworzyłeś nerki moje, Ukształtowałeś mnie w łonie matki mojej. Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie.
Biblia Warszawska Ps 139:13-14

Zbyt mało ludzi akceptuje siebie, a co dopiero mówić o miłości i szacunku do samego siebie. Problem polega na tym, że nie wszyscy ludzie znają dokładnie, chociażby definicje prawdziwej miłości, akceptacji i szacunku. W dodatku między intelektualnym zrozumieniem pewnych zagadnień, a praktykowaniem ich jest też duża różnica. Można to porównać do tego powiedzenia:„jestem wierzący, ale nie praktykujący”. Jest to pewien paradoks, który często występuje w naszym życiu. Wydaje nam się, że wiemy, co jest dobre, a co złe, ale nie do końca się do tego stosujemy. Dlatego żeby wszystko działało na naszą korzyść musimy to dostrzec, dokładnie zrozumieć i zastosować. Ten proces wymaga wysiłku od nas. Naszego zaangażowania i czasu, dlatego wiele ludzi nie chce tej pracy wykonać i dlatego też Ci sami ludzie mają sporo w życiu problemów także z samymi sobą.

„Dlaczego tak bardzo starasz się dopasować, kiedy urodziłeś się, aby się wyróżniać?”. Ian Wallace

Niby taki banalny slogan: „kochaj siebie”, a tak ważny na każdej płaszczyźnie. Niestety mamy w nim spore braki. Zwłaszcza teraz alarm się podnosi w czasach wszechobecnych social mediów, które kreują wiele sztuczności. Bo jak ma się czuć człowiek, który otwiera telefon i widzi na każdym kroku, jak to inni wszystko mają i jak to inni się kochają, a u niego bieda i miłości też brak. Artykuł, który ukazał się dzisiaj w angielskiej gazecie „The telegraph” udawadnia, że najnowsze badania wykazują, że presja żeby być za wszelką cenę szczęśliwym prowadzi do „misery”, czyli poczucia nieszczęścia. Chodzi tu oczywiście o ten nierealny świat sukcesu pokazywany przez magazyny, telewizyjne programy i takie platformy jak Instagram. Presja na bycie za wszelką cenę szczęśliwym dzisiaj jest ogromna, ale prawdziwe szczęście nie ma nic wspólnego z tym wyimaginowanym, sztucznym, światem internetowym.

„Zaakceptuj siebie, kochaj siebie i idź naprzód. Jeśli chcesz latać, musisz zrezygnować z tego, co cię obciąża”. Roy T. Bennett

Nikt nie jest zawsze uśmiechnięty, nikt nie wygląda zawsze pięknie, nikt nie żyje zupełnie bez problemów. Życie to nie jest bajka, a my jesteśmy tylko ludźmi. Od dziecka nie lubiłam jesieni, ta pora roku wydawała mi się taka nijaka. Dzisiaj kocham jesień, bo zaczęłam dostrzegać jej piękno i wiem, że tak jak pory roku tak i życie ma swoje zmienne etapy. Gdybyśmy mieli tylko lato cały czas byłoby jakoś nudno. Tak znajdą się ludzie, którzy tak kochają lato, że chcieliby ciągle tylko lato. I tak to oczywiste że chcemy tylko szczęścia, dobra, pieniędzy, pokoju na świecie i zdrowia, ale niestety, to jest nierealne na tym świecie. Scenariusz taki jednak przygotował dla nas Bóg na szczęście w następnym życiu.

I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły.
Biblia Warszawska Obj 21:4

Nie twierdzę też, że nie można być szczęśliwym, wręcz namawiam ciągle do tego, ale nie oszukujmy się, że możliwe jest życie całkowicie bez problemów. I nie wmawiajmy sobie, że jakkolwiek możemy dążyć do perfekcji i idylli, bo ona nie istnieje. Im bardziej będziemy tego świadomi, tym łatwiej nam będzie znosić pewne niedogodności. Tym bardziej będziemy doceniać i dbać o siebie i oto co mamy. Zbyt dużo czasu poświęcamy na myśli i problemy które nie są zbyt ważne. Przejmujemy się, bo ktoś się źle na nas popatrzył, coś głupiego powiedział, bo ma lepszy samochód i wydaje nam się może, że ma udane i wspaniałe życie. Powiedzmy sobie szczerze ideały wśród ludzi nie istnieją. Piękno i trendy z sezonu na sezon się zmieniają więc musimy chociaż być wierni sobie.

„Kochaj siebie. Wybacz sobie. Bądź wierny sobie. To, jak traktujesz siebie, wyznacza standardy tego, jak inni będą cię traktować”. Steve Maraboli

Boimy się kłócić, a po każdej kłótni rozumiemy się lepiej, boimy się inwestować żeby nie stracić, a przecież, kto nie ryzykuje ten nie ma, boimy się tego, co się może zdarzyć, kiedy szanse na nasze najgorsze scenariusze są zbyt małe. Aby pokochać siebie musimy zrozumieć prawdę o sobie, o naszym człowieczeństwie, ale o tym prawdziwym, a nie udawanym. Jesteśmy niedoskonali, mamy zmarszczki, cellulit, słabości, gorsze dni, ale to nie znaczy, że jesteśmy beznadziejni, brzydcy czy bezwartościowi. Po 40 naprawdę człowiek zaczyna widzieć sprawy trochę inaczej, lepiej. Nastolatkowie, którzy mają problemy ze swoją tożsamością myślą za bardzo idealistycznie. Chcą mieć idealna cerę, myślą, że pierwsza miłość to ta jedyna i uważają, że bez doświadczenia można wiedzieć wszystko. Wieku nie da się zmienić, ale myślenie jak najbardziej. O ile mniej stresu młodzież, by miała, gdyby wiedziała, że dorastanie to czas zdobywania, a nie posiadania wiedzy.


„Nie jesteś opcją, wyborem ani miękkim miejscem do lądowania po długiej bitwie. Miałeś być tym jedynym. Jeśli potrafisz owinąć się wokół idei, że jesteś czymś niesamowitym, przestaniesz usprawiedliwiać zachowanie, które gwałci twoją duszę. Nigdy nie miałeś uczyć kogoś, aby cię kochał. Miałeś być kochany”. Shannon L. Alder.

Warto doceniać siebie, bo kto nas doceni bardziej, niż my sami, warto doceniać życie, bo nigdy nie wiemy jak wiele go mamy. Zwłaszcza teraz po tej całej pandemii możemy zdecydowanie powiedzieć, że nic nie jest zawsze gwarantowane. Umowy mogą zostać rozwiązane, prawo może się zmienić, miłość może się skończyć, ale zawsze pozostajemy my dla siebie samych. Widziałam gdzieś w internecie ostatnio fajny tekst, który mniej więcej mówił o tym, że najbardziej samotnym jest człowiek, który nie lubi samego siebie. To prawda, akceptacja, miłość, i szacunek do siebie samego jest ogromnie ważny. Od tego bowiem wszystko inne zależy. Zrozumiemy innych i świat tylko, wtedy kiedy zrozumiemy dogłębnie siebie.

„Kiedy zrozumiesz wszystko możesz wybaczyć wszystko”. Leo Tolstoy.

Zrozumienie jest ważne, ale nie jest łatwe, bo musimy znowu wrócić do tego, co było dla nas bolesne. Wybaczenie jest jeszcze trudniejsze, ale konieczne na drodze do prawdziwego szczęścia. Wybaczenie to nic innego jak odpuszczenie, zapomnienie i rozpoczęcie nowego lepszego etapu w życiu. Moje życie diametralnie się zaczęło zmieniać na lepsze od momentu, kiedy zrozumiałam, że moje złe zachowanie było spowodowane tym, co przeżyłam w dzieciństwie. Że to nie ja byłam zła, ale wychowałam się w niesprzyjających mojemu prawidłowemu rozwojowi środowisku. Dzisiaj wiem, że każdy ma jakieś niesprzyjające warunki ale niedogodności są także, po to aby nas wzmocnić.

„Każda porażka, każde złamane serce, każda strata zawiera swoje własne ziarno, własną lekcję na temat tego, jak poprawić swoje wyniki następnym razem”. – Og Mandino.

Zamiast słuchać kłamstw o sobie od ludzi, którym na nas nie zależy zacznijmy się edukować i rozwijać, i tą złą energię wykorzystajmy do tego, aby w naszym życiu było od dzisiaj tylko lepiej. Nie kopiujmy makijażów i stylizacji innych ludzi, ale raczej skoncentrujmy się na tym, co nam się podoba i twórzmy swój unikatowy styl. Nie dajmy się zmanipulować do złych zachowań tylko, po to aby się przypodobać liderom w otoczeniu, w którym nie akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy. Mamy prawo mieć swoje zdanie, być inni i być dla siebie samych przyjaciółmi, bo Bóg stworzył nas pięknymi. Bóg w nas wierzy, dlatego nigdy nie jesteśmy dla końca sami, ale mamy też jego zrozumienie, pomoc i miłość.

Psalm 144,1-2. Błogosławiony Pan, skała moja! On zaprawia ręce moje do walki, Palce moje do boju!
Łaska moja i twierdza moja, Obrona moja i wybawca mój, Tarcza moja i ucieczka moja…

Jeżeli masz problem z akceptacją siebie szukaj pomocy jest mnóstwo darmowych informacji w internecie na każdy nurtujący nas temat. Nie bój się konfrontacji z prawdą czy z problemem, bo jedynie konfrontacja i walka z naszymi słabościami może coś zmienić. Ta walka się opłaca i jest tylko tymczasowa. Po bitwie bowiem nastaje zwycięstwo i zostaje z Tobą na zawsze, jeśli, tylko nie zaczniesz wracać do tego, co Ci do tej pory nie służyło. My ludzie jesteśmy niezwykle silnymi istotami i możemy pokonać każdy problem, bo nie ma rzeczy nie do rozwiązania. Palisz, pijesz, bierzesz narkotyki możesz przestać. Nie masz poczucia własnej wartości możesz ją zbudować, nie masz swojego stylu możesz go odnaleźć. Masz długi możesz je spłacić itd. Nie ma lepszego życia od tego, kiedy się stawi czoła temu co nas ciągnęło w dół. Świadomość, że się nie poddałam/em jest cudowna.

„Bądź szczęśliwy, nie dlatego, że wszystko jest dobre, ale dlatego, że widzisz dobro we wszystkim”. Positive quote

Wiem, że wiele ludzi powie, że ten cytat jest śmieszny i nie rozwiąże ich problemów. Ale narzekanie, depresja, gniew i negatywne myślenie nie mają same w sobie mocy zmienić nic na lepsze, wręcz przeciwnie negatywne myślenie wszystko tylko pogarsza. Cała magia dzieje się dopiero, wtedy kiedy człowiek zaczyna myśleć pozytywnie. Kiedy jest nam źle mamy do wyboru wkurzać się i narzekać, i nic nie robić z tego żalu albo wkurzyć się i coś w końcu zmienić. Po to aby te same problemy nie powracały do nas bez końca. Niestety niewiele ludzi potrafi przejść z negatywizmu na pozytywizm. Jest to powolny i trudny proces, ale bardzo owocujący w dobro.

Wyobraźmy sobie dwojga ludzi w tym samym wielu, którzy idą na spotkanie o pracę do tej samej firmy na to samo stanowisko. Jeden jest ubrany schludnie jest uprzejmy, uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do życia, a drugi nie za bardzo się postarał, aby dobrze wyglądać, bo mu przecież nie zależy. Nie będzie się uśmiechać, bo nie ma z czego się cieszyć i na pewno nie będzie uprzejmy, bo przecież wszyscy są źli. Ten pierwszy, nawet jeśli będzie miał gorsze doświadczenie, to szybciej dostanie tą pracę. Możemy być szczęśliwi albo możemy być wampirami energetycznymi, których i tak nikt nie lubi, bo szczerze nie ma za co. Postawa pozytywna jest o wiele korzystniejsza w zwykłych prozaicznych sprawach, niż gburowata.

…on nasyca dobrem życie twoje, Tak iż odnawia się jak u orła młodość twoja.
Biblia Warszawska Ps 103:5

Cudowna jest ta historia odnawiania się młodości u orla. Znalazłam ja w języku angielskim na YouTube’ie na kanale Ideał Motivation. Bóg mówi o tym, że jego dzieci są jak orły, które są niepokonane. Nazywa się to Eagle mentality, czyli mentalność orła. Chodzi w niej oto żeby nie być jak papuga, która dużo mówi, ale nie może latać wysoko. Orzeł jest cicho, ale ma siłę do tego, aby dotknąć nieba. Orzeł lata sam, nie lata z małymi ptakami, które są porównane do ludzi, którzy mają zamknięte umysły i mogą ciągnąć Cię w dół. Orły latają z innymi orłami, czyli trzymają dobre towarzystwo. Orły mają wizję, są skoncentrowane na swoim celu bez względu na przeszkody. Nie spoczną dopóki nie zdobędą swojej zdobyczy. Orły są nieustraszone bez względu na to jak silna albo duża jest ich ofiara, walczą dopóki jej nie zdobędą. Orły lubią sztormy, używają sztormów do wzbijania się wyżej. Orły odnawiają swoją młodość, kiedy ich skrzydła nie są już takie silne do latania. Wtedy oddalają się w samotnie w górach i wyrywają sobie pióra, które są słabe, po to aby urosły im nowe. Ten proces jest bardzo krwawy, bolesny i długotrwały, ale konieczny do tego, aby przeżyły. Po tym zabiegu odrodzenia orły są silniejsze, szybsze i jeszcze bardziej nieustraszone.

Bądź, jak orzeł. Nie bój się. Poznaj się i pokochaj. Jeżeli tego nie zrobisz to wiecznie będziesz niezadowolony, będziesz wiecznie narzekał, jakie to życie jest ciężkie i niesprawiedliwe, i patrzył na swoich znajomych, którzy w tym samym złym świecie, nie patrząc na nic układają sobie dobrze życie. Może coś złego się wydarzy, a może nie. Nawet jeśliby miało się wydarzyć to niemusi cię to pokonać czy złamać, ale niech cię to wzmocni. Dziękuje Bogu za to, że dał mi zrozumieć i pokochać siebie, bo nie ma nic ważniejszego od naszego wewnętrznego spokoju i zgody z własnym sobą.

Chrystus wyzwolił nas, abyśmy w tej wolności żyli. Stójcie więc niezachwianie i nie poddawajcie się znowu pod jarzmo niewoli.
Biblia Warszawska Gal 5:1

Przystąpmy tedy z ufną odwagą do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej porze.
Biblia Warszawska Hebr 4:16

A że sam przeszedł przez cierpienie i próby, może dopomóc tym, którzy przez próby przechodzą.
Biblia Warszawska Hebr 2:18

—————————————————————————————————————–

Odnosnik do artykulu the telegraph:

Scientists discover what could be stopping you from happiness (telegraph.co.uk)

The Eagle Mentality – mentalnosc orla:

The Eagle Mentality – Best Motivational Video – YouTube